Turris OS 3.9 právě vyšel v RC

Milí testeři Turrisu,

právě jsme vydali Turris OS 3.9 do RC. Nové funkce jsou testované, ale přesto bychom ocenili vaše poznatky ohledně jejich funkčnosti. :slight_smile: V nové verzi Turris OS vydáváme:

  • Netmetr: možnost aktivního měření propustnosti linky z routeru. Projekt Netmetr je integrován ve Forisu, pro využití služby je třeba pouze pod záložkou Updater stáhnout balíček „Měření rychlostí připojení k Internetu“ a měření provádět pod novou záložkou Netmetr. Z technických důvodů prozatím měříme jen do rychlosti 200Mbp.
  • SSH Honeypot přechází na systém HaaS (Honeypot as a Service). Informace o útocích provedených na vaše zařízení jsou přesunuty ze stránek projektu Turris na projekt HaaS. Pro využití služby HaaS je třeba mít ověřený e-mail, povolený sběr dat a balíček SSH Honeypot. Pokud již naše honeypoty využíváte, nemusíte nic dělat, data o útocích se automaticky zobrazí přímo na stránkách projektu HaaS.
  • PaKon: parental control/ sledování sítě. Prozatím jen jako technologické demo v příkazovém řádku.
  • Updater: přesun konfiguračních souborů. Soubory které doposud byly v /etc/updater/user.lua jsou nyní v /etc/updater/conf.d/user.lua
  • Foris: provedli jsme velké změny v backendu aplikace.
  • Aktualizace rozličných balíčků

Na závěr pro vás máme důležité upozornění. Díky změnám v Updateru bude přechod z RC do produkční verze Turris OS (Deploy) tentokrát o něco složitější. Doporučujeme použít Schnapps nebo následující postup:
wget https://repo.turris.cz/omnia/packages/turrispackages/updater-ng_59.4-2_mvebu.ipk
opkg-trans -a updater-ng_59.4-2_mvebu.ipk (https://repo.turris.cz/omnia/packages/turrispackages/updater-ng_59.4-2_mvebu.ipk)
switch-branch deploy

Šťastné testování,

váš Team Turris

2 Likes

Tato verze RC je i pro Turris? Ten ruční postup totiž vede jen na balíčky pro Omnii.

Edit Už chápu jak to bylo myšleno: při přechodu zpět při problémech s RC.

Na Turris 1.x se ani nenainstaluje.
Je chyba ještě u někoho ?
Viz. EN vlákno

Děkujeme za nahlášení. Na chybu se zítra podíváme.

Kdokoliv se setká s chybou:

inconsistent: Requested package mitmproxy that is not available.

Tak řešením je: opkg remove mitmproxy než to opravíme a rotože je na Turrisu 1.1 v base (nebo user) listu updateru, tak bude potřeba mitmproxy odstranit z user listu nebo vynutit odinstalaci.
Případně odskrnout ve Forisu SSH a melo by to taky fungovat.

Samozřejmě pro Turris 1.x je nutné omnia nahradit za turris a tedy:

wget https://repo.turris.cz/turris/packages/turrispackages/updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk
opkg-trans -a updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk
switch-branch deploy
1 Like

Tak toto RC nezkouším (Turris 1.1), má to hromadu masařek od znefunkčněných USB portů po něco s wifi kartou, která nenaskočí. Na to nemám zkušenosti.

Počkám na Deploy

Edit: možná že je to jenom jedna a to nepřepsaná verze zImage (zůstavá mi tam stará z 3.8.5) v mmcblk0p1 (bootovací vfat karty)

Zdravim,
tak jsem se rano probudil k hlasce na telefonu o nefunkcni wifi. O restartu jsem vedel, takze mi to bylo hned jasne. Nemel jsem moc casu to zkoumat, ale wifi turrise 1.0 nebyla vubec videt, DNS fungovalo, ale data nesla skrz, asi kvuli iptables

root@turris:/etc/config# iptables -vnL
iptables v1.6.1: can’t initialize iptables table `filter’: Table does not exist (do you need to insmod?)
Perhaps iptables or your kernel needs to be upgraded.

Muj tip je, ze se mi z nejakeho duvodu neaktualizoval kernel, i kdyz v mailu o aktualizaci bylo

• Nainstalovaná verze 4.4.103-1-10d3ee495c67f4b8dea965e37ab9cc62-1 balíku kernel

tak nefunkcni turris rikal

root@turris:/etc/config# uname -a
Linux turris 4.4.91-d74822050ae7ec4a1e49c6af6d672787-0 #1 SMP Tue Oct 10 14:19:31 CEST 2017 ppc n

schnapps pomohl a rollback na funkcni 3.8.5 fungoval. Mozna je to nejaka divna interakce s btrfs. Posledni upgrade kernel 11.10. na 3.8.3 prosel v poradku

1 | single    | 2017-10-06 12:46:01 +0200 | first_mig_382rc
4 | post      | 2017-10-11 15:51:38 +0200 | Automatic post-update snapshot

Petr

Tak si odpovím.

Na mmc v bootovacím oddílu zůstal starý kernel. Jestli jsem tomu dobře porozuměl, tak by mmcblk0p1 měl být připojen na /boot/tefi, což nemám. Pak by “něco” mělo kopírovat nový kernel z /boot do /boot/tefi, ale balíček kernel to není, tam je ošetřeno jen jffs2 a ubifs.

Bude to nějak ošetřeno?
EDIT: tak podle hooku postupdate by to měl nakopírovat, ale nějak se mu to asi nepovidlo. Otestuju večer

A asi to není moc kompatibilní s šnapsem - při rollbacku nebude v p1 správný kernel.
EDIT: tak ne, schnapps si to pohlídá

Petr

@pepe máte pravdu, k aktualizaci jsem se dostal až po odškrtnutí honeypotu z forisu. Jen odstranění balíčku nepomůže.
Následně po restartu je z turrisu cihla. Naštěstí mám brtfs tak jsem šel zpátky a pro jistotu zase zaškrtl honeypot, aby se mi náhodou router neaktualizoval.

Děkujeme za zpětnou vazbu. Na chyby se koukáme a pokud budu vědět něco nového, tak dám info. :wink:

Zdravím, je v OS 3.9 ve Foris: podpora modulů BigClownu?

Můžete mi potvrdit, že máte Turris 1.x s BTRFS? (prosím příště tyto údaje rovnou uvádějte)

Neměl. Připojuje se on demand.

Zajišťuje to updater hook v /etc/updater/hook_postupdate/10_kernel-install. Můžete ho prosím zkusit spustit ručně a zjistit tak proč nedošlo k nakopírování nové verze jádra?

Obdobný hook jako má updater má i schnapps.

Prozatím ne. Obraťte se na vývojáře Bigclownu. Až ti uznají za vhodné tak poskytnou integraci. Ale vzhledem k tomu, že prvně budou muset přepsat původně navržené moduly pro Foris tak aby fungovali s novým Foris backendem tak to nebude hned.

1 Like

Promiňte, ano jedná se o Turris 1.1 s BTRFS na kartě. Logy jsem už poslal emailem na email podpory, jednací číslo #001153.

1 Like

na to jsem taky přišell, viz. edit. no pustil jsem ho a nic nehlasil.

jj, viz. edit

teď se restart povedl a běží správný kernel. netuším, co bylo špatně

Před malou chvíli bylo vydáno další RC, jak pro Turris 1.x, tak pro Turris Omnia.

Budeme rádi za zpětnou vazbu. :slight_smile:

Právě bylo vypuštěno nové rc. Měl by v něm být opraven problém s updaterem a mitmproxy. Dále pak problém s updatem kernelu na Turrisu 1.x s BTRFS. Prosím pokračujte v testování.

1 Like

Dnes ráno v tichosti vyšla další RC OS 3.9…
Tak testujte…

1 Like

Testujeme taktéž v tichosti!
Oko za oko, zub za zub :slight_smile:

2 Likes