Turris OS 3.9.6 v RC!

Drazí uživatelé Turrrisu,

právě jsme do RC vydali Turris OS 3.9.6 Obsahuje převážně opravy (je jich vcelku hodně) ale také i pár drobných vylepšení. Kompletní poznámky k vydání jsou následující:

  • haas: update a oprava logování a firewallu
  • irssi, rsync, dovecot, squid, mxml, libvorbis, libtasn1, unzip, php: bezpečnostní aktualizace
  • xfsprogs: přidán nástroj xfs_admin
  • uClibc: zapnuty silnější hashe
  • luci-lxc: oprava vytváření kontejnerů
  • kernel: aktualizace, přidány moduly pro dvb-mn88473, dvb-usb-cxusb
  • dnsmasq: oprava sekvenčního přiřazování adres
  • suricata: oprava obejití chyb s IPv6

Jako vždy, oceníme zprávy pokud narazíte s updatem na RC na nějaké problémy, ideálně do anglického vlákna.

RC2: Update kernelu kvuli problemum s 2.4GHz WiFi v nekterych situacich

Po restartu mi nechoděj v LuCI collectd grafy,
zapnutí nebo další restart nepomáhá…

/etc/init.d/luci_statistics enable
/etc/init.d/collectd enable

nic neřeší…

Můžete to někdo prověřit?

Díky…

EDIT:
v logu skoro nic…

2018-02-28T13:22:36+01:00 info kernel: [ 65.899519] collectd[6457]: unhandled signal 11 at 00000019 nip b79cc1a4 lr b79dd4dc code 30001

Jedna se o Omnii nebo Turris 1.X?

Omlouvám se, to jsem neuvedl, Turris 1.0…

Muzete zkusit v konzoli nasledujici?

opkg update
opkg install --force-reinstall collectd
/etc/init.d/collectd restart

root@turris:~# /etc/init.d/collectd restart
configfile: stat (/etc/collectd/conf.d) failed: No such file or directory
rrdtool plugin: RRASingle = true: creating only AVERAGE RRAs

Může za to nový /etc/collectd.conf?
Vidím jiné cesty…

EDIT: ale grafy se už vytvářejí…

Zdravím,
včera jsem po pár měsících připojil a vyresetoval omnii. Po updatu na nejnovější verzi se velmi zvláštně začalo chovat DNS. Vůbec se nešlo připojit na zahraniční weby (google, facebook), české weby fungovali v pořádku. Přes Wi-Fi telefon hlásil dokonce, že nemá připojení do internetu. Zkusil jsem ve forisu vypnout forvardování což pomohlo, když jsem forvardování zase zapnul, weby byli dostupné taky, nicméně ráno znovu telefon chvíli hlásil problém. Zkusil jsem i změnit DNS na 8.8.8.8 to ale nijak nepomohlo.

Nesetkal jste se někdo s tímto problémem? Vypnutí forvardování určitě není řešením.

Zdravím,
rád bych věděl, proč si myslíte, že vypnutí forwardování určitě není řešením?

V první řadě by mi pomohlo vědět Vašeho poskytovatele internetu.

Pro změnu DNS serverů:
Existují dvě možnosti, ale námi doporučovaný způsob je jenom jeden, protože v případě použití toho druhého způsobu se nepoužívá DNSSEC a cache z routeru. Každopádně musíte zapnout forwardování, jinak to nemá žádný účinek.

LuCI →Network → DHCP and DNS a servery na které chcete forwardovat zapište do DNS forwardings.
Poté už jen Save & Apply s tím, že klienti neobcházejí DNS resolver na Turrisu.

Proč mít vypnutý forwarding/zapnutý forwarding si můžete přečíst zde:
https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/dns#dns_a_forwarding

Je možné, že DNS servery Vašeho poskytovatele Vám zasahují do provozu, případně s tím, že DNS mají prostě rozbité i to se stává. Jak tohle zjistit máme popsáno v článku v naší dokumentaci, která se zabývá debuggováním DNS na Omnii a dle mých informací to funguje také na Unboundu tedy na starých Turrisech, prozatím je článek zatím v anglickém jazyce s tím, že ho přeložím do češtiny.

Zdravím,
poskytovatele mám UPC, zkusím tedy vypnout forwardování a uvidíme, zda to pomohlo, nicméně po připojení PC přímo za modem poskytovatele problém s načítáním stránek nebyl.
Nicméně děkuji za odkaz ohledně debuggování DNS, určitě vyzkouším.