Turris OS 3.8.6 pro Omnie je venku!

Drazí uživatelé Turris Omnia,

právě jsme vydali Turris OS 3.8.6. Tento release obsahuje jen pramálo změn a ve skutečnosti opravuje jen jeden byť velmi závažný problém. Bohužel v současné době máme opravu pouze pro routery Omnia, pro staré Turrisy je řešení v nedohlednu.

O jaký problém se jedná? Od počátku věků byly naše routery schopny spouštět jen programy zkompilované pro ně. Mnozí z našich uživatelů si stěžovali že nemohou používat svůj oblíbený textový editor, který jejich kamarád napsal, že ho pořád ještě nemáme v repozitářích a že překlad software pro router je něco co není úplně uživatelsky přívětivé. A taky že jsme měli použít MS-DOS 6.22 a že tam by vše fungovalo bez problémů. S příchodem 3.8.6 tento problém alespoň částečně řešíme. Nyní můžete na svém routeru spouštět staticky slinkované linuxové binárky pro procesory 386 (a také x86_64). Vše co je potřeba udělat je nainstalovat si balíček qemu z našich repozitářů.

Snad vás tato oprava potěší a těšíme se na zajímavá použití s nimiž jistě přijdete :slight_smile: Pokud můžete, ideálně pište své připomínky do anglického vlákna.

3 Likes

To je pravda, na MS-DOSu 6.22 by všechno fungovalo samo, jen by se na router nainstaloval floppy disk … dobrý tip na další upgrade pack! :slight_smile:

1 Like

No, trošku se bojím to pustit. Ale co, “Kdo se bojí, nemá mít Turris.” :slight_smile: Počkám až opadne Wifi provoz v dětském pokoji.

1 Like

Zatím mam na hraní připravenu jen USB čtečku na ty stříbrné kotoučky, co jsem teda už pomalu zapomněl jak se jmenují :smiley:

1 Like

Tak myslím, že jsem tady na fóru četl dotaz na možnost použití :floppy_disk: na Omnii :smile:. Ale nějak to nemůžu najít. Tak až se mi vráti Omnie domů, budu mít aspoň co zkoušet :grin:

2 Likes
1 Like

JJ to je přesně ono :slight_smile: