Turris OS 3.7 release

Bude druhá verze RC (snad dnes), uvolnění pro všechny až příští týden …
Doplňujeme tam návod, co dělat, když neproběhne migrace updateru, ať to lidi mají hned, kdyby se něco stalo…

3 Likes

Zeptam se, protože když se něco pokazí (doufejme, že tentokrát ne) je skoro vždy doporučována obnova systému.

Aby se předešlo případným problémů nebylo by lepší uvažovat nad tímto ‘resenim’?

Případně nezvážili jste ještě předtím zaslat uživatelům email s tím, že by bylo lepší ručně zmigrovat než spoléhat na automatické řešení?
A pokud se nepletu, tak když se dá factory reset, tak to načte starou verzi z NAND a po té se zase bude muset (ručně) migrovat na nový updater.
Protože si priznejme, že jen malý zlomek uživatelů ručně zmigroval a ne vždy se to podaří na první pokus. :slight_smile:

V nejhorším případě bude nutné posílat k Vám router na opravu a zpet. To pro uživatele bude znamenat pár dní bez routeru a navíc vim, že Vás team je plně vytížen a práce máte až nad hlavu.

Myslím si, ale že například email neuškodí než ovšem řešení s aktualizací NAND.

2 Likes

Mě migrace zhavarovala skoro pokaždé když jsem ji zkoušel.
Takže teď postupuji podle @sairon návodu, je to rychlé a pohodlné.
Na migraci zatím kašlu.

Také mám z té migrace updateru trošku (mírně řečeno) obavy. Již dvakrát jsem experimentálně přecházel na updater-ng a dvakrát se pokorně vrátil ke starému updateru, na kterém jedu doposud a všechno mně bez problémů funguje.
Všechny zjištěné nedostatky při obou migracích jsem vždy pečlivě zreportoval na tech.support@turris.cz, tak doufám, že pro finální migraci bude spraveno a že se nebudu potýkat s jinými problémy a nedostatky. No uvidíme!

Je tu druhá RC verze 3.7, moje poznatky:
FORIS verze 93, stále mi nejde čeština, updater stále starý, wifi-guest jsem nezkoušel, mám nastaveno ručně.
Přestalo mi chodit OPENVPN, přes LuCI nejde spustit server, log ukazuje:

2017-06-06T16:00:34+02:00 notice openvpn(server_turris)[8112]: OpenVPN 2.4.2 powerpc-openwrt-linux-gnu [SSL (OpenSSL)] [LZO] [LZ4] [EPOLL] [MH/PKTINFO] [AEAD]
2017-06-06T16:00:34+02:00 notice openvpn(server_turris)[8112]: library versions: OpenSSL 1.0.2k 26 Jan 2017, LZO 2.08
2017-06-06T16:00:34+02:00 err openvpn(server_turris)[8112]: OpenSSL: error:02001002:lib(2):func(1):reason(2)
2017-06-06T16:00:34+02:00 err openvpn(server_turris)[8112]: OpenSSL: error:2006D080:lib(32):func(109):reason(128)
2017-06-06T16:00:34+02:00 err openvpn(server_turris)[8112]: Cannot open /etc/dhparam/dh-default.pem for DH parameters
2017-06-06T16:00:34+02:00 notice openvpn(server_turris)[8112]: Exiting due to fatal error

Zkoumat to budu až bude čas.

Mě u modrého Turrisu stále nefunguje Foris ani LuCI.

To je trochu špatný, ne? Restart nic nevyřeší? Přes SSH se připojíte?

Je to právě dost podivné. Restart nic neřeší. Psal jsem o tom v anglické obdobě tohoto vlákna. Stalo se mi to poprvé, když jsem aktualizoval na RC1. Pak jsem udělal factory reset s updatem na tehdy čerstvě vydanou verzi 3.6.5. Potom jsem nastavil update na RC a naběhla aktualizace. Chvíli jsem běžel normálně (psal jsem i to s tím jazykem) a najednou se objevila po chvíli aktualizace jádra na nějakou verzi. No a od té doby mi LuCI a Foris nejdou. SSH normálně funguje, jak PuTTY, tak WinSCP. Přidávám obrázky z prohlížeče + zprávu o tom jádru

Když zadám jen 192.168.1.1

Po zadání 192.168.1.1/foris

Zpráva o aktualizaci jádra, po které to přestalo jít

A co se objeví na http://192.168.1.1/cgi-bin/luci ?
Je ta adresa správně? Neměnil jste ji? Neběží to třeba na 192.168.0.1?

LuCI taky nejde. Když se mi to stalo poprvé, tak jsem si to taky myslel, že jsem to nějakým nedopatřením změnil (IP adresu), protože jsem měl u rodičů jak Turris 1.0, tak mojí Omnii (té jsem dal jinou IP adresu). Ale tentokrát jsem udělal factory reset a od té doby jsem na IP adresu nesahal.

Otázkou je, zda-li se to OpenVPN rozbilo až s verzí 3.7
Já jsem si generoval OpenVPN pomocí Forisu a soubor, na který se konfigurace OpenVPN serveru odkazuje (tj. /etc/dhparam/dh-default.pem) tam vůbec nebyl … viz tento link pro Turris a tento link pro Omnii.

Také mám starý modrý Turris a Foris (verze 93) i LuCi mi běží. Ale jinak stále stejné chyby, které už tu byly popsány (ve Forisu nejde přepínat z angličtiny do jiných nainstalovaných jazyků, není funkční link v popisce u GuestWiFi atd.)

Nechám to plavat, nemám ani zmigrovaný updater, tak počkám na finální 3.7 a udělám tovární.

Co je v logu? Vypisuje nějaké chyby?
Vypisuje něco po restartu? ( /etc/init.d/lighttpd restart )
Běží vůbec? ( netstat -tlnp | grep light )
Mělo by to vypsat 4 řádky.

Sorry, ale jak zobrazím log, nikdy jsem to nezkoušel.

Když umíte používat winSCP podívejte se do /var/log/messages a hledejte hlášky error ve spojitosti s lighttpd.

Objevil jsem to než jste napsal (použil jsem Google). Dal jsem to hledat (lighttpd), a jediné, co mi vypadlo je tato hláška:

2017-06-06T16:15:17+02:00 info procd: Instance lighttpd::instance1 s in a crash loop 6 crashes, 4 seconds since last crash

Zkusil jste jestli něco vypíše restart? Zkusil jste ty dva příkazy co jsem vám poslal?

Nejlepší by bylo, kdyby se ty nalezené chyby daly hlásit někam, kde by byla nějaká odezva. Takhle na fóru vůbec nemáme jistotu, že to bude někdo číst a že se tím bude někdo zaobírat.
Moc mě za těhle podmínek to testování RC verzí nebaví.
Počkám si také až na deploy verzi.
P.S.: Ono to testování na starých modrých Turrisech bez jistoty snapshotu systému v zádech (jako má Omnie) je stejně trošku adrenalin a ne vždycky mám čas a chuť být připraven na obnovu všeho po továrním nastavení.
RC2 jsem si testnul jen tak narychlo v LXC kontejneru a teď už vyčkávám až na produkční verzi.

1 Like

Ty dva příkazy (v opačném pořadí):

2017-06-06T21:50:02+02:00 warning watchdog: Restarted nethist
2017-06-06T21:51:01+02:00 info /usr/sbin/cron[30577]: (root) CMD (/usr/bin/rainbow_button_sync.sh)
2017-06-06T21:52:01+02:00 info /usr/sbin/cron[30917]: (root) CMD (nethist_stats.lua)
2017-06-06T21:52:01+02:00 info /usr/sbin/cron[30919]: (root) CMD (/usr/bin/rainbow_button_sync.sh)
2017-06-06T21:52:15+02:00 info procd: Instance lighttpd::instance1 s in a crash loop 6 crashes, 4 seconds since last crash

Takže stejná chybová hláška jako předtím. Po restartu ta samá hláška.