Turris OS 3.10 je nyní v RC!

Dnešní RC, první poznatky:
Přepsán /etc/config/luci v LuCI zmizí vlastní příkazy…
Ve Forisu mi stále nejdou “Testy připojení” (oba).

2 Likes

Po “druhém” RC se mi v logu vyrojily následující zápisy s různými rozsahy IP adres a r;zn7mi TOSy, můžete mě někdo poučit, vo co go ?

info kernel[]: sit: non-ECT from <IP_addr> with TOS=<0xX>

Nainstaloval jsem si na router TurrisOS 3.10 RC2 s následujícími zjištěními:

  • FORIS -> WAN: padá do neošetřené výjimky, když je použito (vyplněno) pole “Vlastní MAC adresa”
  • FORIS -> WiFi: pravděpodobně špatný seznam kanálů ve výběrovém okně, pokud použiji režim WiFi 2,4 GHz (výběr je stále pro kanály z 5GHz rozsahu)
  • FORIS -> AKTUALIZACE: v seznamu balíčků je u “Cloudové zálohy” typo chyba na konci věty (EXPERIMENTÁLNÍ vs. EXPERIMENTLNÍ)
  • FORIS -> NETMETR -> po stisku tlačítka “Start test” neměří … ukazatel průběhu běží, dlouho to trvá, pak končí jednotlivé kroky (PING, …) na Failed
1 Like

Bod 1 - nezkoušel jsem
Bod 2 - ano, mám také na výběr z pásma 5GHz
Bod 3 - ano
Bod 4 - mě to měří…

1 Like

Zkusil jsem odinstalovat netmetr, smazat /etc/config/netmetr i /etc/config/netmetr-opkg a nainstalovat jej znovu, ale chová se to furt stejně … tj. neměří a píše failed.
Nejspíš nějaký síťový problém … na jaký port to na tom stroji “control.netmetr.cz” chodí?

Děkujeme za feedback. Mohl bych Vás ohledně netmetru poprosit o jeho spuštění přes terminál?

Stačí pouze provést příkaz:

netmetr

Pokud by to skončilo chybou, tak je nutné spustit netmetr v debug režimu tedy:

netmetr --debug

Výstup, prosím, pošlete na tech.support@turris.cz.

Díky za spolupráci!

1 Like

Netmetr spuštěný z CLI skončil také chybou … výstup s parametrem --debug posílám jako ticket na support.

Také díky za spolupráci!

P.S.: Nové funkčnosti (tj. server side backup a UI rozhraní PaKone ve FORISu) vypadají báječně!
Díky! :slight_smile:

Aktualizováno: Hlavní změny jsou v Pakoním Web UI a Storage plugin nyní používá Btrfs místo Ext4

Hlásím že problém s Testem připojení na TURRIS 1.0 se asi zatím nevyřešil,
vyzkoušeno na prohlížečích Opera, Chrome a IE, Foris 97.11 po restartu.
Jinak se zdá vše funkční
Děkuji…

Díky. Chybu se nám podařilo zreprodukovat a týká se pouze Turrisů 1.x. Na opravě pracujeme.

1 Like

Nasazeno, Pakoní UI je opravdu pěkně uděláno.
Jediný u mne přetrvávající problém, už od 1. RC, je nefunkční záložka WAN ve Forisu - mám IPv6 tunel od HE, tehdy reportováno, návrh přidat si “virtuální” WAN rozhraní jsem “zahodil” a holt vím, že toto nefunguje.

Pak ještě drobnost, možná by se to po “uložení změny” v záložce Storage upravilo, taky dříve hlášeno - mám již nyní /srv mountnuté na HDD uložiště, na záložce Storage je zaškrtnuto správné /dev/sda, ale tlačítko pro “uložení změny” je pořád dostupné a jak jsem již dříve psal, děsím se, že na něj omylem “šlápnu” a zformátuje se mi připojený HDD (ač je z dřívějška ext4). Tady bych se přimlouval za disablování tlačítka a až po změně / výběru device povolit …

Turris 1.1 pod smlouvou , výše popsaný problém s testem připojení taky přetrvává.

6in4 tunel doopravdy v tuto chvíli naše uživatelské rozhraní Foris neumí nastavit, ale je možné, že někdy v budoucnu přidáme podporu 6in4 tunelu. Máme na to vytvořené issue na Gitlabu. Jako workaround můžete použít to, co jsem Vám psal.

Nalezli jsme příčinu, proč test v záložkán DNS a WAN na Turrisech 1.x zlobil a domluvili jsme mu. Je možné, že budeme vydávat ještě další RC.

Feedback ke Storage pluginu jsem předal.

Otázkou je, proč záložka WAN až do verze TurrisOS 3.9.6 normálně fungovala (resp. funguje), a teprve až ve verzi TurrisOS 3.10 se rozbila (i když mezitím ke změně konfigurace WAN interface nedošlo)

Pokud se nemýlím, ona záložka, co se týká IPv6, pouze zobrazovala stav, pokud tam tedy IPv6 vůbec bylo (Můj mozek pracuje na principu použij a zapomeň, bohužel). Nyní se po té záložce “chce”, aby tu IPv6 uměla i nastavit, předpokládám, tak jako to lze dělat v Luci rozhraní …

Mě zase v tomto nejnovějším sestavení přestala na Turrisu 1.1 fungovat záložka DNS ve Forisu. (WAN mi funguje a to tam mám nastaveno IPv6 )
Edit: Tak tato chyba je moje vina, hrál jsem si s parametry resorveru a nevrátil je do základu.

U verze TurrisOS 3.9.6 se mi (i přes existenci 6in4 rozhraní v LuCi) zobrazoval ve Forisu v záložce WAN stav IPv6 jako nepoužito. Od verze TurrisOS 3.10 RCx Foris při pokusu o vstup do záložky WAN padá do neočekávané chyby.
Vývojáři se nás snaží přesvědčit, že takhle je to dobře.
Fakt nevím, co si o tom mám myslet.
Poprosil bych o přidání této nové “vlastnosti” do ERRATA.
Díky

Snap6

Nova aktualizace: Opraven conectivity check na starym turrisu, formatovaci tlacitko je ve vychozim stavu deaktivovano a opraveno nastavovani switche v LuCI

2 Likes

Po zvážení to přidáme do Errata, ale musím se vrátit proč k tomu došlo až nyní.

Ve verzi Turris OS 3.10 se v uživatelském rozhraní Foris měnilo příliš mnoho a zvlášť se jedná o věci, které nejsou vidět tedy máme nový konfigurační backend, což umožní mj. i snadnější vytváření pluginů.

Foris teď umožňuje tři způsoby nastavení IPv4 a IPv6 protokolů:
DHCP, statická IP adresa, PPPoE, pokud nepočítám vypnutí IPv6.

Jde o to, že IPv6 tunel se dá nastavit pouze v LuCI.
S tím, že při příštím uložením WANu ve Forisu Vám přepíšeme config nebo to sletí s chybou. Rozhodli jsme se, že to sletí s chybou a časem zkusíme přijít s elegantnějším řešením.

Jako workaround je možné změnít název interfacu např. na wan6in4, přidat rozhraní do zóny wan na firewallu a vrátit do /etc/config/network původní část wan6 tedy:

config interface wan6
	option ifname '@wan'
	option proto 'none'
1 Like

Tak jsem nakonec ten workaround pro WAN6 použil a potvrzuji, že je to funkční.

1 Like