Turris OS 3.10.9 jen pro Turris 1.X

release

#1

Drazí uživatelé Turrisu,

jak víte, tak na starém Turrisu se nám už nějaký čas nedaří automaticky sestavit obraz pro SD kartu, což byl jediny uživatelsky nepřívětivý postup jak aktualizovat obraz systému v paměti NOR. Zároveň délka aktualizace z Turris OS dodávaného v routerech Turris 1.X je už neúnosně dlouhá. Rozhodli jsme se tedy automaticky aktualizovat plošně výchozí obrazy všech Turrisů 1.X. Nachystali jsme balíček nor-update který tuto aktualizaci provede za vás a je to jediná změna v Turris OS 3.10.9.

Po instalaci se automaticky spustí nor-update který může trvat až pět minut. Pustíte-li aktualizaci z CLI, neděste se že zdánlivě dlouho nic neděje (aktualizace NOR běží na pozadí). Pokuste se v tomto čase router nerestartovat ani nezkoušejte manuální aktualizaci NOR. Pokud router vyrestartujete dříve než update doběhne, spustí se po rebootu znova. Ručně se dá zkontrolovat pomocí příkazu nor-update. Po aktualizaci pamět NOR váš další Factory reset bude už probíhat z verze Turris OS 3.8.5 (relativně nová a zároveň stále dostatečně malá aby se do NOR po osekání vešla).

Jako bonus po aktualizaci NOR a Factory resetu budou všechny routery (včetně 1.0) používat novější a lepší filesystém UBI a přejdeme tak z JFFS2.

Do Factory resetu se na routeru nic nemění a ten dále funguje stejně jako doposud. Změnu poznáte až po Factory resetu, ten ale uživatelům s JFFS2 vřele doporučujeme (ale dejte routeru čas NOR opravdu naflashovat projistotu i po rebootu).

Po přechodu na verzi Turris OS 4 plánujeme časem vydat nový obraz s touto verzí a snad i ve verzi pro MicroSD kartu.

Pokud jste zmigrovali na btrfs a bootujete z microSD karty, tak nyní již pro vás Factory reset bude fungovat a po Factory resetu vám naběhne systém z interní paměti. Následně budete moci provést migraci znovu.


#2

“přívětivý” předpokládám :slight_smile:


#3

Já myslím, že uživatelsky nepřívětivý je správně … musel se k tomu použít šroubovák! :slight_smile:


#4

Předpokládám, že když jsem na brtfs, tak ten factory reset teď dělat nemusím.


#5

Spíš jen pro jistotu, že se vše podaří a router nabootuje z NANDky úspěšně.
Já jsem to udělal taky tak … a pak jsem aplikoval jen tu část z btrfs-migrate skriptu, která modifikuje U-Boot a opět jsem nabootoval do původního systému na microSD kartě.

Někde jsem to nedávno na fóru popisoval


#6

Jak prosim poznam, jestli jedu na JFFS2?


#7

Třeba po přihlášení do SSH konzole … zadat příkaz mount … a to, co Vám vypíše v řádku s /