Turris OS 3.10.9 jen pro Turris 1.X

Drazí uživatelé Turrisu,

jak víte, tak na starém Turrisu se nám už nějaký čas nedaří automaticky sestavit obraz pro SD kartu, což byl jediny uživatelsky nepřívětivý postup jak aktualizovat obraz systému v paměti NOR. Zároveň délka aktualizace z Turris OS dodávaného v routerech Turris 1.X je už neúnosně dlouhá. Rozhodli jsme se tedy automaticky aktualizovat plošně výchozí obrazy všech Turrisů 1.X. Nachystali jsme balíček nor-update který tuto aktualizaci provede za vás a je to jediná změna v Turris OS 3.10.9.

Po instalaci se automaticky spustí nor-update který může trvat až pět minut. Pustíte-li aktualizaci z CLI, neděste se že zdánlivě dlouho nic neděje (aktualizace NOR běží na pozadí). Pokuste se v tomto čase router nerestartovat ani nezkoušejte manuální aktualizaci NOR. Pokud router vyrestartujete dříve než update doběhne, spustí se po rebootu znova. Ručně se dá zkontrolovat pomocí příkazu nor-update. Po aktualizaci pamět NOR váš další Factory reset bude už probíhat z verze Turris OS 3.8.5 (relativně nová a zároveň stále dostatečně malá aby se do NOR po osekání vešla).

Jako bonus po aktualizaci NOR a Factory resetu budou všechny routery (včetně 1.0) používat novější a lepší filesystém UBI a přejdeme tak z JFFS2.

Do Factory resetu se na routeru nic nemění a ten dále funguje stejně jako doposud. Změnu poznáte až po Factory resetu, ten ale uživatelům s JFFS2 vřele doporučujeme (ale dejte routeru čas NOR opravdu naflashovat projistotu i po rebootu).

Po přechodu na verzi Turris OS 4 plánujeme časem vydat nový obraz s touto verzí a snad i ve verzi pro MicroSD kartu.

Pokud jste zmigrovali na btrfs a bootujete z microSD karty, tak nyní již pro vás Factory reset bude fungovat a po Factory resetu vám naběhne systém z interní paměti. Následně budete moci provést migraci znovu.

2 Likes

“přívětivý” předpokládám :slight_smile:

Já myslím, že uživatelsky nepřívětivý je správně … musel se k tomu použít šroubovák! :slight_smile:

2 Likes

Předpokládám, že když jsem na brtfs, tak ten factory reset teď dělat nemusím.

Spíš jen pro jistotu, že se vše podaří a router nabootuje z NANDky úspěšně.
Já jsem to udělal taky tak … a pak jsem aplikoval jen tu část z btrfs-migrate skriptu, která modifikuje U-Boot a opět jsem nabootoval do původního systému na microSD kartě.

Někde jsem to nedávno na fóru popisoval

Jak prosim poznam, jestli jedu na JFFS2?

Třeba po přihlášení do SSH konzole … zadat příkaz mount … a to, co Vám vypíše v řádku s /

1 Like

Nejsem si jistý, že správně chápu tuto část - mám Turris 1.0 a na něm BTRFS. Aktualizace jsem doposud nainstaloval všechny, tedy aktuálně mám verzi TurrisOS 3.11.1. Mám provést factory reset a pak bude potřeba znovu udělat migraci na BTRFS? Jaký je vlastně vztah mezi BTRFS a JFFS2 (stačí i odkaz, klidně v EN, kde se dočtu více o této problematice)?
Po factory resetu (a updatu z 3.8.5 na aktuální verzi) bude lepší projít všechna nastavení znovu nebo bude v pohodě fungovat obnova nastavení ze zálohy (Forris -> Údržba -> <Stáhnout si zálohu nastavení>, resp. Forris -> Cloudové zálohy -> <Obnovit>)?
Když jsem dal příkaz mount, tak stejně nevidím, že bych někde měl UBIFS nebo JFFS2.

:~# mount
/dev/mmcblk0p2 on / type btrfs (rw,noatime,ssd,space_cache,commit=5,subvolid=257,subvol=/@)
proc on /proc type proc (rw,noatime)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noatime)
none on /sys/fs/cgroup type cgroup (rw,relatime,cpuset,cpu,cpuacct,blkio,memory,devices,freezer,net_cls,pids,clone_children)
tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noatime)
tmpfs on /dev type tmpfs (rw,relatime,size=512k,mode=755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,relatime,mode=600,ptmxmode=000)
debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw,noatime)
/dev/sda1 on /mnt/TurrisDisk_flashka type ext4 (rw,relatime,data=ordered)

Pane kolego, k tomu poslednímu , vidím
/dev/mmcblk0p2 on / type btrfs
tzn. že (snad se nepletu) musíte mít FS na desce migrován na UBIFS, tento krok byl nutným požadavkem k migraci na BTRFS …

1 Like