Turris alternativa

Ač se Turris tým snaží jak se snaží, tak s každým updatem je něco rozbitého.
Už jsem na vše rezignoval (zrušil NAS, zrušil LXC kontejnery apod.).

Turris 1.1 mám nyní v základní konfiguraci + OpenVPN + Brtfs + Wifi upgrade.

Pomalu mi dochází trpělivost, že zvažuji vrácení Turrisu.
Moje požadavky: Wifi (možno řešit AP/ routerem), VPN brána, podpora webserveru (PHP, proxy) a hlavně dobrý firewall.

1 Like

Pokud by jste měl zájem, rád od Vás Turris 1.1 převezmu … případně, pokud je to smluvně možné, klidně i s převedením ještě nedoběhnutého smluvního úvazku o sběru dat.

Turris 1.1 na brtfs, OpenVPN, NAS (dva disky v USB3 boxu), LXC a v něm Homeassistant - na 3.9.1 funguje bez problémů.

2 Likes

Díky všem za odpovědi. Turris si zřejmě ponechám, ale alternativně mám v plánu testovat PfSense apod. na platformě Alix. Případně návrat na Mikrotik to jistí.

Je zajímavé, že v někomu vše funguje bez problému a jiní mají problémy i v základní konfiguraci.

Vzhledem k různým skutečnostem a velkým změnám bych doporučil vývojovému týmu udělat aktualizovaný image SD karty který by šel flashnout a nemuselo by se postupně přecházet z verze 3.6.5 - třeba by odpadla spousta problémů.

Před pár dny jsem přeflashoval Turris 1.1 novou image z https://repo.turris.cz/turris/sdcard-rescue/ , aktualizoval na poslední verzi 3.9.1 a hned potom jsem udělal migraci na Btrfs bez sebemenšího problému :wink:

Vzhledem k různým skutečnostem a velkým změnám bych doporučil vývojovému týmu udělat aktualizovaný image SD karty který by šel flashnout a nemuselo by se postupně přecházet z verze 3.6.5 - třeba by odpadla spousta problémů.

Jenže verze 3.6.5 je poslední, která se ještě vejde do NOR.

1 Like

To je pravda … ale z ní se uživatelsky příjemně dá zmigrovat pouze na verzi TurrisOS 3.7.3 … dál to bez použití fígle popsaného někde tady na fóru samo nepopoleze.

To není moc user-friendly! :frowning:

Čili souhlasím s @vpavek … prostoru pro zlepšení v této oblasti je mnoho

1 Like

Zase na druhou stranu, kolikrát denně/týdně/měsíčně tohle člověk dělá? Já třeba ještě nikdy. Ty chyby v migračním procesu jsou jistě hodně nepříjemné, ale opravit ta vadná vydání asi zpětně není možné. Podle mně by měla stačit wiki stránka, která celý ten proces obnovy z 3.6.5. detailně popíše. Neujme se toho někdo? Já mám bohužel Turris jako hlavní bránu do netu a jsem stále pod smlouvou, takže si s tím nemůžu hrát jak se mi zlíbí a mít pár dní výpadek.

A nový image bych vydal až bude zmigrováno na Lede. To na to snad bude více času.

A teď mne ještě napadá, nešlo by vydávat image s brtfs na SD kartě? Když bude problém, nahraji na SD kartu aktuální image, vložím do routeru, nabootuje se mi aktuální systém, který jen nakonfiguruji.

2 Likes

Řešení s OS na SD kartě s BRTFS mě to napadlo a myslím, že to může být dobrý směr v kombinaci se zálohou konfigurace v cloudu.

Obnovu do továrního nastavení člověk moc často nedělá, ale když už se něco pokazí nebo chci mít čistý systém tak půjdu do továrního nastavení od kterého si slibuji, že systém bude čistý, aktuální a vše bude fungovat. Jakýkoli problém v update po továrním nastavení může způsobit problém později.

Boot image ,ale zustava v rom routeru takze jen mit image karty nestaci. Musi se taky pozmenit cesta odkud se zavede system.

To už taky nejspíš není pravda - tuším se tu i někde zmínili, že tu chybu v repo iopravili.
Nahrál jsem 3.6.5 do NORu při migraci na to UBIFS(?) a už jsem router 2x obnovoval HW resetem a bezproblému se mi aktualizoval na poslední verzi hned po nakonfigurování sítě.
Turris1.0

Doufám, že až vyjde nějaký velký update tak vydají i nějaký image do NOR aby šlo snáze přejít a nemuset hned na začátku řešit problémy…

Nevydají, protože současná verze se už do NOR nevejde a řeší se další postup a jiné možnosti.

1 Like