Turris a terminátor

Až se do sítě nasadí nová technologie, tak se obávám, že bude potřeba změna celého zařízení za nové, snadná výměna, nevím co tím je myšleno, asi vymění pronajatý modem, za nový pronajatý modem. Tak modemy 35b snad budou brzy cenově dostupnější. Ale i tak, raději bych si koupil, svůj než tento.

Wan není zapojen přes switch. Linux podporuje VLAN 848 takže by WAN měl být v pohodě nastavitelný. Na fóru se to tu už řešilo (padal na jednom způsobu nastavení foris), jen to teď nemohu najít.

2 Likes

Kdybych měl ještě DSL, terminátor bych chtěl. Tedy vlastně bych chtěl SFP modul, ale o tom už se napsalo hodně. Nyní jsem na optice a změnu topologie řeším obdobně jako nyní CETIN, protože poskytovatelem podporovaný SFP modul v Omnii nefunguje.

Pokud je to ale ovšem v konkrétním případě skutečně potřeba.

Také myslím, že to nebude potřeba, poběží to obdobně, jako jakýkoli jiný modem v bridge.

:no_entry: Tak nevím, jestli je to jen u mě, ale na tenhle odkaz bych raději neklikal, přesměruje to jinam na “balanceforsun” a je potom potřeba vyčistit prohlížeč od nevyžádaných reklam.

Odkaz jsem smazal. Díky za upozornění.

Nepleť si počet VLAN vs. VLAN ID. ID 848 je možné použít.

Máš pravdu. Je to tak.

Odkaz je vidět ještě v citaci u LeRacKa .Směrování na balanceforsun tam je. Mě ochránil PiHole.

Ano, funguje to tak. Mám xDSL (bridgovaný modem ZTE ZXHN H168N) a za ním Omnii a vše jede, jak má. Netřeba si hrát s VLANou.

Jde to v LuCI (foris nastavení VLAN neumožňuje), ovšem je potřeba dát pozor na to, jak je pak WAN rozhraní nastavené, viz tohle vlákno:
https://forum.turris.cz/t/mox-vlan6-on-wan/

Vážení pozor, já zaznamenal problémy:

  • Router Asus N16P , který po nastavení do Bridge neotevřel VDSL spojení (na dvou přípojkách a po nahrazení jiných fungujících modemů před dvěma různými routery Turris).
  • Druhý problém byl s routerem Zyxel VMG3312-T20A , který se nerozjel plnou rychlostí. Viz:
    VMG3312-T20A při zapojení do BRIDGE jede pomaleji

Tak mám rerminátor nainstalovaný, ovšem úplně moudrý z toho nejsem. Rovnou se tedy přiznávám, že jsem v oblasti sítí začátečník. Každopádně Turris je zapojený (nezmínil jsem, že Turris OS ve verzi 4.0.5) a provedl jsem několik kroků dle zmíněného steršího vlákna:

  • ve Forisu zrušeno přiřazení WAN (po nastavení v LuCI se opět vrátilo)

  • v LuCI vytvořeno nové rozhraní (PPPoE; vlastní rozhraní: “eth0.6”) Mimochodem, proč právě toto číslo?

  • v nastavení nového rozhraní zaškrtnuto Force link

Podle operátora mám nastavit následující:

  • WAN service type (PPPoE): splněno z principu

  • MTU (1492): nastaveno v LuCI v rámci rozhraní (karta Advanced Settings -> Override MTU)

  • 802.1P Priority (0): nevím jak

  • 802.1Q VLAN ID (848): nevím jak

  • PPP Username (metronet): zadáno v LuCI (karta General Setup -> PAP/CHAP username)

  • PPP Password: zadáno tamtéž

  • List item DSL Standard (Annex_B): nevím jak

Zkusil jsem doufat, že pokud jsem dané volby v nastavení nenalezl, zvládne si je Turris automatucky přiřadit, ovšem připojení stále nefunguje, ikonka Wan rozvážně bliká.

A je opravdu třeba něco nastavovat? Viz výše.

Zkusil jsem před tím i bez dalšího nastavení, tedy v rámci Forisu, ovšem ani tehdy nezafungovalo.

A zkoušel jste nastavit WAN (IPv4 i IPv6) na DHCP bez jakékoliv další konfigurace?

Zkoušel. Tedy IPv6 jen bez vyplnění DUID, které se mi ještě nepodařilo objevit. Nebo i pouze IPv4 se šestkou vypnutou. Foris se tváří nepřipojeně (bez kabelu nebo s chybějícím nastavením), zatímco ikonka WAN na Turrisu i kontrolka připojení na terminátoru svítí.

Přidělil Vám DHCP server nějakou adresu?

Nikoliv. Nepočítám-li tedy adresy přidělené Turrisem mému ntb.