Turris 3.3 - Collectd

Kdy to bude nevím, jsem jen uživatel, napojen na team nejsem. :slight_smile: Škoda.
Ale dnes jsem si hrál s gitem a kompilací, a ve feeds
se mi objevila verze 5.5.1… Takže se s ní asi počítá…

Ping plugin mi jede (ale zobrazuje jen jeden graf).

Problem u ping pluginu jsem pozoroval kdyz jsem mel nahodou nekde navic nejakou mezeru.
A jako dalsi neduh vidim pouziti hostnames namisto prime ip adresy.

Predtim jsem mel neco jako www.host1.cz www.host2.com a ted mam 1.2.3.4 7.8.9.1 a jede to kosher.

1 Like

Byl bys tak laskav a hodil sem konkretni cast konfiguracniho souboru? Tedy /etc/collectd.conf?
Konkretne sekci<Plugin ping>
Diky!

sakrys z toho mobilu se blbejc postuje ale snad to staci takhle…(zejtra postnu lepe)

LoadPlugin ping
<Plugin ping>
        TTL 128
        Interval 30
        Host "4.2.2.1"
        Host "8.8.8.8"
        Host "8.8.4.4"
</Plugin>

Mě ping vůbec nechodí, TTL mám 127, jednou jsem tam zadal 3 adresy, pořád tam vysej, i když to vymažu a znovu nastavím.

LoadPlugin ping
<Plugin ping>
	TTL 127
	Interval 30
	Host "77.75.79.53"
</Plugin>

Pokud se chces zbavit nejakejch starejch udaju/zaznamu v grafech, musis promaznout rrd soubory pro konkretni plugin/host.

Jsem na tom uplne stejne, jako ty. TTL mam 128 a stejne to nejede.

Na foru je nekolik podobnych problemu se sberem dat a vykreslovanim grafu …

[details=btw:tbh:]Ja mel se statistikama celkem dost problemu a pokazde, kdyz jsem pridal nejaky novy plugin se obvykle stalo, ze jiny plugin se rozhodl ze nebude fungovat. A musel jsem po jeho odinstalaci pak rucne vymazat z configu prislusny blok definic/nastaveni … jinak proste to nejelo ani kdyz byl dany plugin oznacen jako ‘neaktivni’. U nekterych ‘wifi’ pluginu se stane, ze neni dostupny ‘zdroj’ dat a tudiz ten plugin nema co cist/co zapisovat do rrd.
Napriklad openvpn plugin po nainstalovani a nastaveni/spusteni zpusobi ze prestane fungovat uptime,ping,df,wlan plugin. Podobne tomu bylo i u pluginu co sleduji disky (jsou tam dva a me funguje jen jeden, ten druhej se tvari ze jede, ale nejede a jeste zpusobi vypadek dat u dalsich jinych pluginu).
Takze od te doby jsem v podstate ozkousel temer celou baterii collectd-mod-xxxx a ve finale vybral jen ty co funguji vedle sebe. A rozhodne nedoporucuju instalovat vic jak jeden plugin naraz, jakmile nahodite dva a vice, neda se uplne prijit na to, ktery z nich rozbil statistiky.
Vedle toho pokud uz bezi sber dat a zmeni se nastaveni pro rrd soubory, tak proste collect neumi na jiz existujici napojit nove formaty a je treba tyto promazat a zacit se sberem znova. (jinak receno na rrdtool nastaveni jsem po jiste dobe radeji nesal a nechal to na defaultu … ne vsechny pluginy totiz umi vyuzit vsechny moznosti tech round-robin souboru.
A doporucuji startovat collectd/luci-stat z radky a sledovat co to pise za hovadiny. Restart pres luci se provede, ale neni videt co vse se mu nepovedlo.[/details]

Uz jsem se dostal ke zjistovani proc mi nefacha zobrazovani “ping” grafu (je zobrazovan jen drop-rate).
Z predchozich zkusenosti s jinejma grafama jsem sel rovnou pres https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=34365

A zkouknul jak se lisi muj lua script /usr/lib/lua/luci/statistics/rrdtool/definitions/ping.lua script.
Zmeny co jsem musel udelat ( zmenu z value na ping )

module("luci.statistics.rrdtool.definitions.ping", package.seeall)

function rrdargs( graph, plugin, plugin_instance, dtype )
        return {
                -- Ping roundtrip time
                { title = "%H: ICMP Round Trip Time",
                  vlabel = "ms",
                  number_format = "%5.1lf ms",
                  data = {
                        sources = { ping = { "ping" } },
                        options = { ping__ping = {
                                noarea = true, overlay = true, title = "%di" } }
                } },

S tim, ze soubory mam pojmenovane :
ping_droprate-<ip-adress>.rrd a ping-<ip-adress>.rrd

Snad vam to helfne :slight_smile:

3 Likes

Super, stacilo zmenit ty dva nazvy a automaticky si to chytlo vsechny data i zpetne!

Ono vetsinou neni problem se sberem a ukladanim dat do rrd souboru. Problemy jsou spis jejich nasledna interpretace a zobrazeni. Takze dokud nesmazes rrd soubory = mas data … a klidne je muzes zpracovat i jinou aplikaci a zobrazit mimo Luci. V tomhle je to celkem flexibilni a da se to celkem vysperkovat.

Zrejme to tak bude, mas nejaky konkretnejsi tip?

Jinak mi vadi, ze mi nejedou data z UPS, respektive v RRD souborech jsou, ale po pravde nevim, co v souborech LUA hledat, respektive nahradit a cim.

Tady je celkem dost informaci k rrdtool http://oss.oetiker.ch/rrdtool/index.en.html dokumentace k pluginum a wiki.
Ja obvykle porovnavam originalni .lua script na mem stroji s tim co ma/je/bylo v repositari pro OpenWRT ci rovnou TurrisOS a nekdy je to zjevne, nekdy je treba experimentovat a zkouset v cem je zadrhel.

1 Like

Podařilo se vám úpravy předat na Team Turrisu?
Bylo by fajn kdyby to opravili…
Snad to tu někdo sleduje…

Diky za odkaz, zkusim si to projit.

Tak nejak nechapu, proc tam teda nekdo dela upravy, ktere to akorat rozhasi?! Vzdyt je to proti logice veci.

Sam jsem resil tento problem a doposud jsem ho nevyresil:

Jak vidis, tak proste upsc ty data realne z UPS vycita (ty promenne, se kterymi nasledne pracuje skript), stejne tak jsou ty data v RRD souborech, ale samotny skript je nezobrazi. Zaboha nemuzu na to prijit proc.

1 Like

Dovolil jsem si to nahlasit, doufam ze to tady Maxmilianovi nevadi.

1 Like

… jedine dobre, kdyz je to nahlaseno… :slight_smile:

Ohledne toho ‘ping.lua’ jsem psal privatne do posty jednomu z developeru, se kterym jsem uz neco resil. Uvidime.

A musime se holt smirit s tim, ze TurrisOS semtam nechtene prebere chybky co jsou v OpenWRT, ktere pri beznem testovani neodhali. (viz %PI vs %DI u sitovejch pluginu…, value vs ping u ping pluginu…a urcite se najde dost dalsich).

Tak to asi neklaplo, protoze 3.6 je venku a furt je v ni ta obsolete verze 4 :frowning:

A bonusove cela aktualizace dodrbala vsechny grafy, vse je vyresetovany do defaultu.

Jo aktualizace se nepta co sis zmenil, ta prepise vse co ma :slight_smile: V tomhle smeru doporucuju schovat si upravene .lua scripty stranou a vzdy danou verzi, po update OS, porovnat a pripadne prepsat vlastni.
Na fix si asi pockame. Ono to vypada jako picovina, ale prinese to par zavislosti a to uz takova sranda neni.

U LUA souboru to chapu, ty jsem nastesti mel schovany bokem, ale aktualizace na 3.6 prepsala i konfiguraci soubor.

Jeste, ze mi cron denne zalohuje konfiguraci :slight_smile: