Turris 1.x s BTRFS - chyba v LUCI

Zdravím, objevil jsem, že když se na Turrisu 1.x zmigrovaném na BTRFS pokusím pomocí LUCI (menu System -> Přípojné body) připojit nebo odpojit nějaký filesystém (třeba /dev/sda1 … kde mám připojenu USB flashku), napíše mi to po stisku tlačítka "Uložit & použít) tuto chybovou hlášku:

/usr/lib/lua/luci/util.lua:610: Unable to establish ubus connection stack traceback: [C]: in function ‘assert’ /usr/lib/lua/luci/util.lua:610: in function ‘ubus’ /usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:347: in function ‘dispatch’ /usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:141: in function

a pak se celé LUCi prostředí “rozsype” … tj. na každém jiném menu vrací obrazovku s tímto textem:

/usr/lib/lua/luci/util.lua:610: Unable to establish ubus connection
stack traceback:
[C]: in function ‘assert’
/usr/lib/lua/luci/util.lua:610: in function ‘ubus’
/usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:347: in function ‘dispatch’
/usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:141: in function </usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:140>

Děje se to jen mně, nebo i někomu jinému z vás?

Ano, mě taky, ke všemu se odpojí disky a systém je nevidí.
Připojit nejdou, mám oba na USB, takže možná chyba tam.
Reboot nepomůže, jen odpojit napájení.
A ještě mi u toho nejede DHCP, nepřiděluje adresy.

1 Like

Ah, to mountovatko v LuCI je superinteligentni, ale neumi poznat ze rootfs je na mmcblk0 a dela naky kouzla se vsema externima diskama a u toho mmcblk0 mu kouzla selzou. Omnie to ma jednoduse opatchovany aby to povazovalo mmcblk0 za interni flash u Turrisu to takhle pausalne rict nejde. Budu se na to muset nekdy podivat.

1 Like

Takže doporučení je jaké? Mountovat jen přes terminál?

1 Like

Díky! :slight_smile:
A díky i za rychlou reakci … aspoň to nemusím psát na technickou podporu … nebo to tam mám raději napsat kvůli řádné evidenci problému?

To DHCP mi začalo včera taky zlobit. Řešením je změna 1 znaku v souboru /etc/config/dhcp. Podrobnosti zde Update broke my router To snad už Turris Team dělá schválně.

A na BTRFS si opět díky nějaké triviální chybě nechám zajít chuť.

Aktualne ano, mountovat pres terminal, zkusim neco vymyslet, na podporu psat netreba.

OK, díky!
P.S.: Dobrým řešením by bylo třeba výměna Turrisu 1.x za Omnii 2GB na účet CZ.NICu. Tím by se nám problém s BTRFS vyřešil také! :slight_smile:

4 Likes

Zní to lakavě, ale raději bych zůstal v tomto případě u Turrisu 1.1.
Přeci jenom 3x USB 3.0, 2x USB 2.0, 2x miniPCIe, SD kartu.
Omnnie: 2x USB 3.0, 3x miniPCIe + napájecí SATA konektor. :slight_smile:

Zadarmo, kdo by to nebral, ale to se asi nestane.

Doufám, že @miska vymyslí, co s tím, co nejdříve. Tohle je třeba další důvod, proč s updatem 3.8 tolik nespěchám. Hlavní důvodu jsou ty restarty:

Mám Turris 1.0 a první pokus o 3.8 selhal na transmision-web … ten jsem odinstaloval a už mám 3.8 … od té doby 2 samovolné restarty … první cca 1 den a pár hodin po aktualizaci ( nutný restart po aktualizaci nepočítám - ten jsem udělal já ) … druhý pár hodin po prvním - aktuálně 16hod klid … log jsem zatím nezkoumal, není čas … uvidíme … Omnia je OK

Taky mám 1.0 a zatím mi stačí, možná ale jednou Omnii koupím.
Mě jen trochu mrzí že jsme taková trochu trpěná přítěž, hlavní směr je Omnia a původních dva tisíce
routerů se svojí starší architekturou malinko překáží.
Ladí se nové věci a staré chyby zůstávají.
Ale možná je to jen můj pocit.

Ne, ne, je to i můj pocit.

Vezměmě si jen to, jak se nyní lze po továrním nastavení dostat k aktuální verzi.

Na Turrisu 1.x je v image SD karty z nějakého neznámého důvodu stále udržován obraz systému verze TurrisOS 3.6.5
Budiž … tato verze je jako doporučená k flashnutí do NORky uvedená i v návodu na migraci BTRFS.

Ale z ní se normální cestou k aktuální verzi TurrisOS 3.8 nedostanete ani náhodou. Skončíte na 3.7.3 a pak je třeba zadat nějakou sadu příkazů, kterou si ručně z archivu v repu stáhnete lepší verzi updateru a teprve s ní lze dojít k 3.8
Ale to není nikde napsané … musí se pátrat po fóru.

Nu a pak si teprve užíváte tu verzi 3.8 s její úžasnou funkčností a stabilitou.

Aktuálně jsem na tom, abych dovedl svůj router alespoň do trochu funkčního stavu, strávil včera večer 2,5 hodiny.
Večer jsem ho opustil, všechno fungovalo, ráno bez funkční sítě … zařízení z LAN ani WiFi se nikam nepřipojili.

Taky velké díky posílám pro @miska, protože on je jediný který se ozve, i o víkendu a večer.
Tak buď ho to opravdu baví nebo to dostal za úkol. :grinning: Ale díky němu mě pořád baví se v tom vrtat.

A to mě přivedlo k jedné myšlence, nešlo by připravit obraz nové verze, třeba už 3.8.1,
která by se dala nahrát rovnou na kartu a pak z ní nabootovat?
S tím obrazem 3.6.5 tu někdo psal že začíná být problém s velikostí, ale už nevím detaily.

Nejen @miska, já myslím, že i ostatní se snaží a komunikují tu s námi (třeba @cynerd, @vcunat ale i @Vaclav a občas i @Jan.H).
To není o neochotě lidí z Turris teamu, ale o rozrůstající se složitosti TurrisOS a všech jeho dalších částí.
A navíc je to rozdrobeno na dvě architektury procesorů ve dvou typech routerů.

Začíná to být asi méně udržitelné … občas se mi zdá, že pod přívalem nových funkčností se občas ztrácí ta pravá podstata věci, tj. že router má být hlavně routerem, tj. routovat a pracovat spolehlivě na síťové úrovni.
To se v poslední době s příchodem každé major verze trošku vytrácí.

Ale nic ve zlém … jen comment!

Já to nemyslel zle, určitě dělají co mají a v rámci možností odepisují.
je to vidět i na repo.turris.cz, jsou tam několikrát denně pohyby.

Chybí mi ta spolehlivost na počátku. Nemůžu testovat RC verze, Turris mám jako hlavní uzel doma.
To mě trochu mrzí. Zkoušel jsem to, nejde to. Teď díky Schnapps je to trochu lepší.

Něco podobného jsem zažil taky. Před dvěmy týdny doslova sra.í se s obnovením z SD karty. Pak laborování, aby to vůbec naběhlo, od páteční 16 hodiny, kdy jsem přišel z práce až do půlnoci. Pak byl dva týdny klid a včera umřelo DNS, jen tak, nikdo do ničeho nevrtal. Vlastně jo, restartoval jsem router… Jsem rád, že jsem se udržel a do Omnie nešel. Mít tohle všechno dvakrát…

1 Like

Vydavame updaty pro 1.0 Turrisy i kdyz to je spousta prace. Snazime se aby i nove funkce byly k dispozici. Neni to jednoduche - je to divna architektura, porad ma uClibc a musi byt schopny se vyupdatovat z neceho co nam pred X lety s minimem zkusenosti prislo jako dobry napad. A musi se to zaktulizovat samo, automaticky, aniz by se cokoliv rozbilo. Ano, bylo by nejjednoduzsi se na to vykaslat, udelat image a rict pokud chcete 3.9, zapiste si tenhle image na SD a bootujte z toho. Ale to udela jen par lidi na foru a nas to bude stat spousta prace, kterou bysme mohli venovat tomu aby se ty Turrisy daly spolehlive premigrovat na musl. A to stejnak budeme muset udelat kvuli ty drtivy vetsine uzivatelu co si s routery nehrajou.

Neberte tu kritiku osobně.
Já to všechno vím. Pár věcí jsem si zkoušel kompilovat sám.
Mám představu jak hodně to je práce a mám představu jak vás “pruděj” ty naše věčný stížnosti.
Vážím si vaší práce a jsem vážně rád že komunikujete.

3 Likes

Souhlasím a jeden velký dík za práci Turris teamu i ode mě.

1 Like

Však to říkám … vyměňte nám ty starý modrý za Omnie a máme všichni po problému.