Turris 1.x - po skončení smlouvy

Prosím @Tangero o info, zda-li bude v dohledné době tato issue nějak řešena. Zatím bez jakékoliv odezvy jak zde, tak na technické podpoře.
Případně mně postačuje informace, odkud si Foris v sekci “Update” natahuje seznam voleb a zda-li je možno toto nějak ovlivnit či upravit uživatelsky. Prostě cokoliv, co pomůže řešení vzniklé situace. Mlčením se to nespraví. :slight_smile:
Díky

1 Like

Já, když jsem psal na podporu (teď už zatím ne i když bych tam mohl psát každou prkotinu v nightly ), tak odpověď vždy do druhého pracovního dne. Asi jsem na “black listu”. :smiley:

S tím, že nedostaneš odpověď na fóru bych se asi smířil. :stuck_out_tongue: 56 komentářů u článku na Rootu - Tři roky s Turrisem, který sepsal @bedrich_kosata a zatím ani jedna reakce od Turris teamu, což je škoda. Viděl jsem, že Vaclav odepsal na recenze na Amazonu, tak uvidíme. Přeci jenom furt říkají, že fórum není oficiálním kanálem pro komunikaci a hlášení bugů, že by se to nezvládalo. Dejme tomu, že například takový Hardkernel s tím nemá problém.

Na email ti odepíši, ale musí řešit víc závažnější věci než tuto “prkotinu”

Ano, řešíme to. Už víme, o co jde a bude to opraveno ASAP.

1 Like

No, především je to tak, že bugy v nightly nemá smysl hlásit, zpravidla o nich víme. Zrovna jsem dělali redefinici release a oficiálně řečeno chceme podporovat až RC, nikoliv nightly, které slouží pro interní potřeby, ne pro koncové uživatele (byť pokročilé). RC je už něco, o čem doufáme, že jsou tam chyby vychytané … (a tam má smysl je hlásit). Sepíšeme k tomu nějaký návod, co a jak - a poprosíme o spolupráci všechny ochotníky.

HardKernel má na support zhruba tolik lidí, kolik my celkem … :slight_smile:

2 Likes

Samozřejmě jsem to hlásil mailem na technickou podporu, jak mi @Tangero napsal, ale bohužel na to technická podpora ještě nenašla čas, aby mi za 2 dny alespoň odpověděli, že to nějak řeší, nebo budou řešit.
No nic, před chvilkou jsem router odpojil, hodil do továrního nastavení a v noci, až bude klid, ho znovu alespoň částečně nastavím a zprovozním.
Po minulém incidentu podobného ražení jsem razantně omezil přidané funkce, které jsem na routeru provozoval, abych to vždy jednou za 3 měsíce nemusel složitě znova a znova nastavovat. Nyní to vidím tak, že nechám router ve výchozím nastavení a postupně budu přidávat jen ty funkce, které budu nezbytně potřebovat. Postupně se mi z Turrisu stává obyčejný router a veškeré přidané věci už nebudu skoro využívat.

Tj. začínám docházet k tomu, že místo zamýšleného nákupu Omnie vydržím ještě chvíli s Turrisem a pak se vrátím zpátky k modemu od UPC, který mi vlastně bude plnit to samé, co Turris v základním provedení tj. umožňovat přístup na Internet.

Ví o tom a řeší to (ptal jsem se na to). Ale neodepsali, což je samozřejmě chyba.

1 Like

Jo, díky, mezitím, co jste mi odpovídal, jsem psal svou předchozí odpověď.

A tohle se mi zdá rozumné a pochopitelné. Je jasné, že cokoliv, co je v pracovní verzi (tj. do RC verze) má nárok na chyby, ale možná by bylo dobré, aby Ti, co jsou ochotni provozovat a testovat tyto rané verze, měli možnost to někam napsat. Bez garance odpovědi, samozřejmě.

Já jsem spokojený s odpovědí od Tangera, ale měla přijít dřív. :slight_smile:

EDIT:
Ohledně provozovaných služeb na routeru, tak LXC jsou řešením. Ale Vaše rozhodnutí chápu. Přeci jenom ty automatické aktualizace občas vyvádějí neplechu je škoda, že to bylo prezentováno jako jedna z hlavních feature Omnie.
Pokud se budeme bavit o UPC modemu (Compal), tak to Vám moc nedoporučuji. Administrace je naprosto příšerná!Já už bych se k UPC modemu nevracel. Škoda, že nepustí do sítě jiná zařízení než ty jejich.

Na Turrisu provozuji tvheadend, blokaci reklam a zatím mi to stačí. (nepočítám, že tam mam dvě karty na wifi a ještě k tomu přibude lte modem) Na vše ostatní mam NAS. Chtěl jsem provozovat na Turrisu více věcí, ale mam velké nároky na CPU. Tunery tomu dávají dost zabrat.
Pro někoho Omnie může být skvělou volbou používá to SoC, který je výkonný i pro NAS. Ale zase se bavíme o tom, že komunikace Turris teamu (a budu jak kolovrátek se opakovat) na fóru není moc dobrá. :confused:
Jedině ty emaily, no…

Třeba mně přijde Discourse úplně nepřehledné a né moc ideální pro “support”, ale vím, že se plánují nějaké změny ohledně fóra. Důležitá je komunikace, která by měla být na prvním místě. Jsem názoru, že není.
Také vím, že Turris team nemá moc lidí a nedá se otestovat vše, ale od toho jsem myslel, že mají být uživatelé, co rádi experimentují v nightly, ale když jsem o tom informoval Vacláva cca 40 dní zpátky a řešili jsme to na fóru, tak nám nebylo odepsáno…

Jo, být ve správný čas na správném místě … to je, oč tu běží!

2 Likes

Já myslím, že si s tím testováním u uživatelů docela “zavařili”, protože si tím otevřeli další potencionální kanál pro příjem požadavků od uživatelů a jak je vidět, mají dost co do činění s tím, aby zvládli ten svůj jeden “oficiální” kanál supportu … tj. email.

Pro ty, co zkouší testovací verze (a předpokládá se, že to nejsou BFUčka), by měli otevřít vstup do nějakého ticketovacího systému. Tester by se zaregistroval a psal svá zjištění, nálezy a požadavky přímo tam. Ale samozřejmě se očekává a předpokládá, že se tím někdo asi denně probere, projde to a roztřídí. Může to i automaticky odpovídat, ale stačilo by, kdy zalogovaný uživatel viděl log zpracování, tj. tehdy a tehdy jsem to tam zadal, tehdy a tehdy to ten a ten předal tam a tam, ten a ten to řeší atd. A nikdo nemusí na nic odpovídat.

1 Like

Právě proto chystáme ty změny - aby bylo možné to někam hlásit, vidět, co hlásili ostatní (tedy zda jste našli něco nového, případně zda radši RC nechcete kvůli nějaké konkrétní chybě použít). Ale to se týká RC, nightly je opravdu především interní věc.

Přibrali jsme posilu, snad se ty věci lépe zprůhlední, ale obnáší to nejenom přijetí nových lidí a jejich proškolení, ale taky sepsání dokumentace (tu teď honíme), i výměny systémů podpory (RT je fakt hrozně nepřehledné). Teď na to bude fungovat o něco lepší ticketovací systém…

2 Likes

To zní, jako když se blýská na lepší časy.
Inu … necháme se překvapit.
Díky a dobrou noc … já jdu ještě konfigurovat svůj modrý Turris po factory resetu.
Ale jenom zlehka, jak jsem psal :slight_smile:

Kauza nefunkčnosti možnosti vypnout sběr dat po vypršení nájemní smlouvy má ještě pokračování.

Resetoval jsem svůj modrý Turris do továrního nastavení, abych se dostal k původnímu starému updateru, který ve Forisu možnost vypnutí sběru dat umožňuje.

A ejhle … když odškrtnu volbu “Sběr dat”, v sekci “O routeru” se dostane do stavu OffLine pouze “Odesílání dat z uCollectu”. Odesílání dat z firewallu zůstává i nadále OnLine (a sledoval jsem to asi půlhodiny, takže to není jen nějaké reziduum, které by se po čase přenastavilo na jiný stav).

Očekával bych, že pokud mám aktivovanou volbu "Nechci odesílat žádná data, tak pak ani firewallové záznamy. Na support jsem to nahlásil, ale raději to písu i sem (kdyby chtěl support zase zarytě mlčet). :slight_smile:

P.S.: Ne, že bych už nechtěl dále do projektu turris odesílat data ze svého routeru (to bych projektu nemohl za ta léta participace udělat) … jen jsem si vzal nyní na paškál, jak to vlastně s tou možností vypnout sběr dat po vypršení nájemní smlouvy je … a bohužel zjišťuji, že velmi špatně.