Turris 1.0 neustálý restart po aktualizaci na 3.11.9

Zdravím všechny Turrisáky,
včera ráno mi přestal jít Turris 1.0, nevím bohužel proč, ale projevuje se to tak, že se Turris tváří jako nastartovaný, PC připojený ethernetem se na chvílí tváří připojeně, ale net nenaběhne, na mobilech se objeví WiFi s mým SSID, ale po pár sekundách se Turris restartuje (všechny LEDky probliknou několika barvami a zase se vše opakuje). Pokud Turris vydrží delší chvíli naživu, tak se mi na mobilu objeví, že mu nebyla přidělena IP adresa - to se dá ale očekávat, když se nejspíš ne vše správně nastartuje.
Na co jsem ale přišel je to, že když vytáhnu uSD kartu ze slotu, ze které by měl Turris bootovat (po migraci na BTRFC), tak z NOR (nebo jak se jmenuje vnitřní paměť) Turris naběhne a vše vypadá v pořádku.
Paměťovka by měla být v pořádku - po připojení k Debianu z ní můžu číst, příkaz badblocks nenašel žádné špatné bloky (níže je výstup z badblocks), je tam ještě dost volného místa (cca 3 GB).
Co můžu udělat pro analýzu (a opravu) problému?

xxx@debian:~$ sudo badblocks -v /dev/sdb1
Ověřují se bloky 0 až 102399
Hledají se špatné bloky (test jen pro čtení): hotovo                                               
Průchod dokončen, nalezeno 0 špatných bloků (0/0/0 chyb).
xxx@debian:~$ sudo badblocks -v /dev/sdb2
Ověřují se bloky 0 až 7563263
Hledají se špatné bloky (test jen pro čtení): hotovo                                               
Průchod dokončen, nalezeno 0 špatných bloků (0/0/0 chyb).

EDIT: Upravil jsem název tématu.

Něco podobného se mi stalo v úterý po instalaci z rc. Jen LED svítili normálně, co chvíli přestala svítit wifi a pak následoval reset. Při rebootu svítilo wan a power. Přisuzoval jsem to zdroji.

Zkoušel jsi schnapps rollback ?

Než jsem se dostal k připojení konzole tak to přestalo. Možná tomu i pomohlo i vypojení ze zásuvky.

Dle logu mi navíc po restaru zamrzlo připojení. Psalo to chybu certifikátu při připojení PPPOE a špatné už. jméno/heslo

Pokud nabootuju z paměťovky, tak se k ničemu nestihnu dostat a jde to do restartu (i když chvíli jede WiFi, tak na PC nejede ani ping na Turris). LEDky mám běžně vypnutý, takže je teď ani nezapnu, když se nedostanu do nastavení.
Shnapps bych klidně zkusil - jak jsem psal, v Debianu můžu číst z paměťovky a vidím tam několik obrazů (teda doufám, že to jsou obrazy), jen nevím jak to udělat?

EDIT: Snímek obrazovky s obsahem paměťovky.

Mám stejný problém i na Turris Omnia. Po updatu na 3.11.9. router nenabootuje normálně, ale neustále se dokola restartuje. Naštěstí, po nějaké době to úspěsně naběhne.
Konfiguraci mám v podstatě základní, žádné úpravy. Pouze tam mám připojenou flashku v usb na kterou zálohuju konfiguraci.

Tak to jsem měl větší štěstí. Většinou se drzěl zapnutý 3 minuty.

Nastavení pevné ip by nepomohlo ? Po restartu by jsi jen zkoušel připojování k ssh a následně hned rollback.

Ruku za to nedám, ale

@ - aktuální systém
@xxx - schnappshot

Od určité doby si dělám zálohy na ext. disk pomocí schnapps export. Pro případ, že se něco pokazí. V případě, že ano, tak jen udělám tovární nastavení s migrací na btrfs a pomocí schnapps import zmigruji na poslední zálohu.

Fixní IP mám nastavený na všechny svoje zařízení, tedy i na mobil, i na PC, a nic. Putty se mi nechytilo ani jednou, zkoušel jsem to několikrát. Osobně, i s ohledem na to, jakou chvilku to mezi restarty trvá, si myslím, že se nenastartují všechny procesy.
Ten tovární reset obnoví systém do továru na paměťovce?
Kde je příp. na paměťovce uložená konfigurace? Rád bych si ji zálohoval, než to zkusím obnovovat a tak. :slight_smile:

Naštěstí, po nějaké době to úspěsně naběhne.

Mně se takto restartoval celý včerejšek a nenaběhl.

Tovární nastavení obnoví vnitřní paměť routeru. Ovšem potom při migraci na btrfs se smaže karta.

Při nastavení na dhcp taky nejde konzole ? Popřípadě zkusit seriovou linku přes usb na desce.
Jednotlivé složky na kartě by měli být zálohy systému.

Jak se dostanu domů, tak zkusím tu sériovou linku. Včera jsem to večer zkoušel, ale nepodařilo se - nejspíš to bylo tou pozdní hodinou, protože jsem to vůbec nerozchodil, až ráno jsem si všiml, že ten návod obsahuje i 2 obrázky, které jsou všeříkající, ale které jsem včera ignoroval. :smile:

Tak právě jsem zjistil, že tu samou chybu mi dělá router u rodičů.

@Pepe nějaké info o mrtvých Turris 1.x ?

Měl jsem stejný problém s neustálým restartem.

Zresetoval jsem Turris do defaultního nastavení. Udělal jsem znovu migraci na Btrfs a Turris najel. Po zapnutí Wifi sítě, ale opět spadl do restartovacího loopu. Takže jsem laboroval s wifi kartami, vyjmutím jedné z nich a po několika pokusech a schnapps rollbacks se to podařilo rozchodit a už to nějakých 20 minut drží. Nemám tušení s čím byl problém.

V jednom turrisu mám jednu kartu a v druhém dvě. Teď jsem si všiml, že i na přeskáčku blikají lan konektory. I ty nepřipojené. K WiFi jsem připojený, ale nikam se nedostanu.

V HBT je chyba kde router z SD karty nechce nabíhat. Vůbec nenabootuje a router se restartuje s kernel panikem. Bohužel jsme ji zachytili až později, protože Turris 1.x máme stále hodně ve vývoji a moc vývojářů nemá plošně nasazeno. Vlastně jsme na to narazili ve stejné době s @Ondrej_Caletka.

Problém by měl být opraven v následujícím releasu HBT. Oprava je v HBK/D už a HBS není postižen. Prozatím stále platí, že podpora pro Turris 1.x je na 4.0 velmi experimentální a stále se na ní pracuje.

Řeč je o TOS3.

Hbt je TOS4, není to tak ?

U RC1 problém nebyl, problém nastal při přechodu na RC2

1 Like

Já mám stabilní verzi, nemám RC.
Každopádně můžu to teď nějak vyřešit? Nebo musím počkat na opravu?

V tom případě o žádném problému nevím bohužel v 3.x.

@Shortik odpovídá to aktuální verzi. RC2 vyšla v pondělí. V úterý jsem instaloval.
Ve středu proběhl deploy. Po půl hodině již naběhl.

@cynerd pomohl by na debug u vás aktuální/starší obraz systému? Logy nemám po restartu se mazaly.

@weelupek Ano tohle mi teď dělal u rodičů. Jen jsem nic nemohl dělat. K PC jsem neměl přístup, WiFi vypadávala. LAN porty ze zadní strany blikaly jak se jim zachtělo, včetně předních LED.
Nakonec pozoruji, že i toto podobné se mi dělo doma. Po pár vytáhnutí ze zásuvky se umoudřil.
Pořád to vypadá, že jakmile naběhla WiFi proběhl reset. Router u mě byl dostupný alespoň po LAN.

@cynerd @Pepe @jakubs2 Již to smysl dává :frowning: Turris OS 3.11.9 is released!

Po restartu přes luci se rozběhne. pre a post update již můžu vyexportovat.

@czlada Toto vlákno trošku nechápu, ale předpokládám že máme stejnou chybu. Jakmile naběhne WiFi a připojí se knemu klient, tak okamžitě restart.

Nemyslím že je vadný hardware, začalo se mi to dít včera večer co jsem restartovat turris, jelikož mi přišlo oznámení o updatu.

@jakubs2 Vítej ve stejném problému :wink:
TOS3, BTRFS, vypadávající WiFI apod… :slight_smile:

Je to TOS 3.11.9 ?

Zkus se nějak připojit a restartovat přes luci. Posledně mi to pomohlo.
Sice několik restartů, ale samovolné nepomohli :frowning:

#Turris 1.0 #Turris 1.x

Já tedy btrfs nemám :slight_smile:

Kazopadne není problém se připojit, pokud si dam pozor abych se nepripojoval na WiFi. Teď přes turris běžím, jenom si musím dát pozor abych se připojil na WiFi co mi jede na USB donglu. Ne na tu interní.

Restart jsem zkoušel včera, nic. Mohu zkusit dnes, ale musím počkat až budu moct.

Ano je to 3.11.9