Turris 1.0 neustálý restart po aktualizaci na 3.11.9

@Pepe, jsou nějaké nové info?

Zajimave je, ze se tahle chyba neprojevila na vsech modracich. Napr. muj 1.1 BTRFS , ktery se aktualizoval na 3.11.9. (samozrejme v dobe, kdy jsem byl v zahranici) se nastesti do kernel panicu nedostal. Slape bez problemu.

Ano je to zajímavé, taky jsem mezi těmi co měli štěstí a vše proběhlo na poprvé, ale nejsem na RC

Zastavte uboot a do prompty (=>) zadejte run ubiboot a potvrďte enter. Takhle nabootujete z interní flash i když máte vloženou sd kartu. Následně můžete udělat rollback pomocí schnapse, ale pozor, neprovede se rollback kernelu! Ještě musíte zadat příkazy ze souboru /etc/updater/hook_postupdate/10_kernel-install které jsou uvnitř ifu. To je nutné jen pokud z sd karty právě neběžíte jinak se tyto příkazy provedou samy od sebe.

1 Like

Bezva, nabootoval jsem. :slight_smile:
Dal jsem příkaz schnapps list, vypsalo mi to nějaký obrazy a potom chybu:
BTRFS error (device mmcblk0p2): parent transid verify failed on 4 0386560 wanted 159625 found 159626

Když jsem zkusil znovu udělat schnapps list, tak už mi to nevypíše ani obrazy, ale krom té chyby ...parent transid verify... mi píše ještě:

BTRFS: open_ctree failed
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/mmcblk0p2,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail or so.
    # | Type      | Date                      | Description
------+-----------+---------------------------+---------------------------------
ERROR: not a btrfs filesystem: /mnt/.snapshots
ERROR: can't access '/mnt/.snapshots'

Mám i tak spustit obnovu z nějakého obrazu? A zadává se nějak, že ta obnova má jít z a na uSD?

V rámci té chyby s ...parent transid verify.., tak jsem hledal řešení a @Pepe doporučuje v jiném vlákně použít btrfs dev stat /dev/mmcblk0p2 a btrfs scrub. Zkusil jsem oba (druhý zadaný jako: btrfs scrub start -Br /dev/mmcblk0p2) a oba končí na chybě: ERROR: '/dev/mmcblk0p2' is not a mounted btrfs device.
Mám to jen namountovat?

Nikdo nic? …

Tohle vypadá buď na poškozený BTRFS, nebo na nějakou chybu ve starém jádře. Pokud můžete obětovat data na SD kartě, zkuste znovu provést migraci na BTRFS. Při té příležitosti se karta přeformátuje a aktuální UBI se na ní přesune. Pak systém normálně aktualizujte na nejnovější verzi.

Pokud o data přijít nechcete, zkuste kartu vložit připojit v nějakém linuxovém počítači, máte-li tu možnost.

1 Like

Je možnost, jak aktualizaci udělat, když mám výše popsaný problém? Stručně - mám neustále restarty, do “funkčního” stavu se dostanu jen když nabootuju z vnitřní paměti Turrise a ne z uSD karty (tzn. nějakou hrozně starou verzi TOS).
Nechce se mi formátovat paměťovka a znovu vše nastavovat (zejména LXC a další).

Mělo by pomoct vypnout wifiny, problém je v kernelu, chybu vyvolají pokusy o připojení na wifiny, následně dojde k pádu…

Takže mám vytáhnout WiFi kartu z Turrise?

Zkuste zajistit aby se k nim nic nepřipojovalo a pak je zkuste třeba v LuCI vypnout.
To znamená vypnout wifiny na mobilech, tabletech, konzolích, kamerách, zkrátka na všem co se vám doma připojuje na wifi. Mělo by to stačit.

Podle všeho mám poškozený FS. Už jsem vzdal veškeré pokusy o opravu, ale rád bych zkusil nějaký “restore” prográmek (pro Win nebo pro Linux), abych si aspoň nakopíroval různý configy, než paměťovku naformátuju a znovu nainstaluju BTRFS. Zatím jsem našel jen ReclaiMe, ale ten chce 200 $ za to, že mi ty soubory obnoví… Ostatní jako Restorer, Recuva a pár dalších neumí BTRFS. Nevíte o něčem, co by mohlo fungovat?

Téměř jakýkoli Linux vám btrfs připojí a dovolí vykopírovat data. Pokud je ovšem tak rozbité, že ho nepřipojí ani Linux, nemá cenu se o obnovu dat pokoušet – nakonfigurovat to celé znovu bude méně práce.

1 Like

Zkouším to ve virtuálním Debianu a nechce mi to připojit z důvodu chyby (kterou mi píše i Turris):
BTRFS error (device mmcblk0p2): parent transid verify failed on 4 0386560 wanted 159625 found 159626
Ještě by to šlo asi jinak - je někde sepsáno, kde má jaký modul uložený nastavení? ReclaiMe má náhled těch souborů i ve free verzi, ale těch souborů tam je takové množství, že kopírovat a vytvářet všechny by byla otročina, a hlavně jejich obnova by mohla přinést dost problémů.

Nastavení se ukládá do souborů v adresáři /etc/config, vždycky jeden soubor pro jeden modul (např. adblock, storage, wireless…).

2 Likes

Já vím, že jsem ten router dostal zadarmo, ale… Zase jsem si dal pěknou hodinku šroubování a hledání microUSB kabelu, aspoň jsem to tentokrát nemusel nikam nosit. K čemu jsou ty odložené updaty, když se mi update, který router de facto brickne, stejně po tom týdnu nainstaluje? Nebo mi něco uniká? Nechce se mi ho vyhazovat, ale fakt mě nebaví každou chvíli přesně v tu nejnevhodnější dobu řešit, že 1.0 nějaký update brickne :frowning:

který router de facto brickne, stejně po tom týdnu nainstaluje? Nebo mi něco uniká?

tak presne toto iste som si vravel par dni dozadu…

Používám schvalování updatů a nic se mi samo neinstaluje - dojde ( nebo někdy nedojde a zjistím to tady na fóru ) info o nové aktualizaci, která čeká na schválení - dokud ji ve Forisu neschválím tak se nenainstaluje …

Jasně, schvalování updatů by asi fungovalo, ale pak to dopadne zas tak, že budu mít neaktualizovaný router. Spíš by to chtělo mít možnost ty aktualizace stáhnout a zabránit routeru, aby si ji po třeba týdnu stejně nainstaloval.