Turris 1.0 a Uninstall

Prosím vás, jaký je teď správný postup odinstalace balíčků?
Chtěl jsem ubrat věci které nepoužívám.
Odebral jsem DDNS a Tinyproxy v LuCI, ale vše se vrátí.

Dále jsem zkoušel toto:

/etc/updater/user.lua Uninstall "ddns-scripts" {priority=60} Uninstall "luci-app-ddns" {priority=60} Uninstall "luci-i18n-ddns-cs" {priority=60} Uninstall "luci-app-tinyproxy" {priority=60} Uninstall "luci-i18n-tinyproxy-cs" {priority=60} Uninstall "luci-i18n-tinyproxy-en" {priority=60} Uninstall "tinyproxy" {priority=60}

Našel jsem to tady na foru, ale nic se neodebere.
Mám čistou instalaci 3.5.

Nějaké nápady?

Ono to nebude ani tak o nápadech, ale o tom, jak to v Turrisu chodí. O aktuálnost balíčků a jejich “neodinstalovatelnost” se na TurrisOS stará updater, jehož úkoly se ovlivňují jak obsahem souboru /etc/updater/user.lua a /etc/updater/auto.lua, tak i seznamem skupin, jejichž obraz odpovídá zaškrtávátkům ve Forisu (v sekci updater). Třeba DDNS je součástí listu netutils (viz tento seznam. Čili buď vše v seznamu pryč a potřebné balíčky připsat ručně do /etc/updater/user.lua, nebo nechat být, jak je.

Seznamy znám, ale doufal jsem že půjde s balíčky manipulovat i jednotlivě. Škoda, zítra to asi rozvrtám…
Díky…

Over si, ze mas v user.lua vsechny balicky souvisejici s tou sluzbou, kterou nechces a ze zaroven takovy balicek stale neni uveden v auto.lua . Pokud ano, tak manualne/pres-luci odinstalovat a pak pockat na spusteni updateru.

Druhak, nekdy je pro prislusnou sluzbu vicero balicku a pak je potreba odebrat vsechny, jinak to z nejakeho duvodu je stale zobrazovano. (luci-app-wol ma pod sebou wol a etherwake, kdyz zapomenes etherwake v seznamu pro uninstall tak auto install vrati wol i prislusny luci-app-wol) takovej glitch-feature , ale prose opkg neni apt-get ci yum,

• samozrejme je potreba restartovat lighttpd(vygeneruje se nove luci) jinak to stale muze vypadat, ze to mas nainstalovane …

[details=mujUser.lua]Uninstall “vsftpd” {priority = 60}
Uninstall “luci-app-sqm” {priority = 60}
Uninstall “sqm-scripts” {priority = 60}
Uninstall “miniupnpd” {priority = 60}
Uninstall “luci-app-upnp” {priority = 60}
Uninstall “luci-i18n-upnp-cs” {priority = 60}
Uninstall “luci-i18-upnp-en” {priority = 60}
Uninstall “tinyproxy” {priority = 60}
Uninstall “luci-app-tinyproxy” {priority = 60}
Uninstall “luci-i18n-tinyproxy-cs” {priority = 60}
Uninstall “luci-i18-tinyproxy-en” {priority = 60}
Uninstall “mjpg-streamer” {priority = 60}
Uninstall “luci-app-mjpg-streamer” {priority = 60}
Uninstall “ahcpd” {priority = 60}
Uninstall “luci-app-ahcp” {priority = 60}
Uninstall “luci-i18n-ahcp-cs” {priority = 60}
Uninstall “luci-i18-ahcp-en” {priority = 60}
Uninstall “watchcat” {priority = 60}
Uninstall “luci-app-watchcat” {priority = 60}
Uninstall “wol” {priority = 60}
Uninstall “etherwake” {priority = 60}
Uninstall “luci-app-wol” {priority = 60}
[/details]

Co znamená priority=60?

Jo, díky, takhle podobně bude asi vypadat i ten můj, možná si ponechám vsftpd…

opkg remove nazev_balicku ti nefunguje?

Jo a jeste odskrtni ve FORIS/UPDATER prislusnou kategorii co pod sebou ma tu danou sluzbu (kdyz je z te kategorie neco pouzivano, tak holt se musi nechat zaskrtla a pak pres ten user.lua / uninstall trick… si odebrat/vynutit konkretni balicky)

cokoliv nad 50 znamena, ze bude v pravidlech pri reseni konfliktu pri updatu uplatneno prednostne. (vyjma kritickych/esencialnich balicku …co jsou nutne pro zakladni beh routeru).

Funguje, zařve na závislosti, tak dáš --force-removal-of-dependent-packages
ale jakmile proběhne updater všechno se vrátí…

cokoliv delas pres opkg je bezmilosti provedeno, ale jakmile je v auto.lua ten balicek uveden (ci neni receno co s nim pres user.lua) tak se ti proste znova nainstaluje pri spusteni updater sluzby.

opkg nespravuje auto.lua soubor o to se stara luci-app-updater a updater binarka to jen pouziva.

zakazat updater, paksi pripravit user.lua a pak doporucuju proste tupe jako opice pres luci/software peclive odebrat kazdy z balicku (nejdriv binarky a az pak luci-app-xxx obracene to muze blbnout, at se ti procisti auto.lua). Restartnout lighttpd sluzbu, overit ze je vse jak ma.

pak zapnout updater a sledovat log, poresit pripadne konflikty pres user.lua stejnym postupem.
. A je nutne brat ohled na to, ze pri OS update pak upraveny user.lua muze prines par prekvapek (clovek nikdy nevi, kdy se jakej balicek vymeni za jinej :slight_smile:

Osobne mi prijde ze obvykly scenar vedouci k ruznym kolizim je:
manualni pouzivani opkg a i luci/software
update na 3.4 a kolizni instalace updater-ng (hodne veci se menilo, novej config, nova sluzba atp…)
nasledny jakykoliv spusteny updater provede nejakou neplechu (doinstaluje co nechci, odinstaluje co chci a krici ze neco nema ikdyz vlastne ma ) …

Reseni jest, vzpomenout si na co vse jsem sahal a tupe odebrat/pridat pres luci, vynutit si priority pres user.lua
a jakykoliv dalsi software hledat v ofiko repozitarich a instalovat/odebirat pres luci (opkg jen v nejnutnejsich pripadech) a pokud mi neco chybi, tak si pridat prislusny feed k alternativnimu repozitari /etc/opkg/customfeeds.conf (aby byl dostupny pres luci/software).

Pak by to nemelo zlobit.

• a nez na neco zacnu sahat schnapps utilitkou udelam snapshot, odkopiruju svoje konfigy, klice a pod… a kdyz neco poseru proste spustim rollback. Tenhle nastroj je proste k nezaplaceni a funguje naprosto bravurne. A navic se pres nej da i vypsat co bylo zmeneno a kde. Updater by mel delat pre/post snapshoty.

Schnapps nemáme na Turrisu 1.x :confused:

2 Likes

Protože na Turrisu 1.x není omniáckej filesystém BTRFS (který podporuje snapshotování), ale UBIFS

Za prvé, abych zažehnal možné zmatení, jedná se zde o Turris 1.x ale až po provedení migrace updateru, ta je prozatím volitelná a musí být provedena ručně.

V určitých bodech Vás zde opravím. auto.lua není spravováno pomocí luci ale pomocí opkg wrapper skriptu. Reálná binárka opkg se teď jmenuje opkg-cl, opkg je skript. Takže je zcela jedno zdali používáte luci (které vespodu použije příkaz opkg) nebo opkg wrapper přímo. Problém s ‘Uninstall’ je, že když uděláte opkg remove balíčku který nebyl pomocí opkg nainstalován (nemá Install záznam v auto.lua), tak se tato konfigurace do updateru nepromítne, proto se tento balíček vrátí. A protože user listy jsou oddělená část od opkg tak pro ně záznam v auto.lua právě není. Ruční přidání příkazu Uninstall je tak pouze možné řešení, pokud se chcete zbavit jednoho specifického balíčku z user listu, ale pro větší zásah bych doporučil deaktivaci user listu a ruční výběr softwaru. A to vzhledem k tomu, že user listy jsou víceméně pozůstatek po starém updateru a aktuálně se asi pouze hodí méně zkušenějším uživatelům.

Dále, neměli by jste být nuceni vyjmenovat všechen software který závisí na tom co se snažíte odstranit. Updater by to měl zajistit právě díky zvýšené prioritě, v takovém případě totiž Uninstall závislosti má vyšší prioritu než Install balíčku, který na něm závisí. Pokud se tak neděje, tak viníkem může být například špatné jméno balíčku, nebo jiná závislost s vyšší prioritou (samozřejmě se ani nevylučuje bug v updateru, zcela jistě jich tam je hodně).

2 Likes