Tovarni nastaveni a automaticka aktualizace

Vazeni, jak jiz bylo zmineno v tomto foru uzivateli, problem tovarniho nastaveni a nasledne automaticke aktualizace stale pretrvava. Je velika skoda a trochu paradoxni situace v pripade Vami nabizeneho produktu, ktery si zaklada prave na automaticke aktualizaci, a tato funkce je prvni v rade pro kterou byl tento produkt vyvinut, ze po tovarnim nastaveni a naslednem spusteni zakladniho pruvodce nastaveni je ukoncena chybou.

Bohužel udržovat uživatelsky příjemný update z factory je náročné a raději investujeme do zajištění stability zařízení samotného v nejnovější verzi a ne do bezbolestného updatu. O které chybě mluvíte? Jsou nám známy problémy kdy updater a wizard jsou v danou chvíly na routeru v nekompatibilní verzi a vede to tak na nahlášení problému, bohužel tomu se při updatu nevyhneme a tedy hlášení selhání nelze obejít bez toho aniž by jsme změnili software ve factory a to bez stroje času moc nelze. Pokud máte špatnou zkušenost s updatem z factory tak doporučujeme factory vyupdatovat: https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/omnia_factory_reset#prepis_operacniho_systemu_novou_verzi_z_usb_disku

1 Like

Souhlasime s vami, udrzovat system je velice narocne, casove a funkcne. Ja sam jsem programator a tedy mohu potvrdit vase slova. A prave proto je take dosti odrazujici, v pripade vami doporuceneho reseni tovarniho nastaveni, se setkat s problemen nasledne nefunknost zakladni funkce a to aktualizace. Vami vynalozeny cas na vyvinuti pruvodce zakladniho nastaveni byl tedy z casti zbytecny, a i tedy navrat na tovarni nastaveni take zbytecny, vysledek je nefunkcni system a musime tedy obnovit system pouze USB. Pochopil bych odstupem nekolika let na problemy, zde vsak mluvime pouze o roce od vydani. A staci preci jen tak malo, pokud jste v pruvodci po tovarnim nastaveni, malou utilitu v systemu ktera by komptabilitu zajistila nezavisle na aktualni verzi. at uz automatickym stahnutim a instalaci vami doporuceneho souboru. Patrne pri vyvoji nebylo predpokladano ze se verze systemu bude aktualizovat?! Neni to kritika, to bych si nedovolil, vas produkt je bezpochyby to nejlepsi co v oboru existuje. Jen se snazim naznacit pro zamysleni, zda pro zacatecniky a normalni uzivatele, kteri se spolehaji, zduraznuji, na AUTOMATICKOU aktualizaci, neni system trochu komplikovany. Viz vlakno Updater fails with "More than one candidate with a virtual package ip" , posledni prispevek, uzivatel tieck . Pripadne vlakno Tovární nastavení , uzivatel RadoslavCap … Myslim ze dalsi uzivatele urcite budou pribyvat.

1 Like

Toto vidím jako velký problém, nováčci nebo méně zkušení si chtějí něco vyzkoušet a poté udělat čistou instalaci a nastavit to na čisto. Problém vidím v tom, že paměť starých Turrisů je malá a nevejde se tam celý installer.

Řešení bych viděl v tom, že installer bude minimální - bez zbytečností abych router mohl připojit k internetu, na LAN by nahodil bridge (nastavit router přes wifi stejně nelze) a vytvořil uživatele pro přístup do Foris. Po připojení by se stáhl aktuální systém a nahrál na SD (SD karta by byla nutností) a po restartu by naběhl systém z SD karty - ve Forris do-nastavit zbytek. Toto nebo obdobné řešení by mohlo fungovat a pak by se dalo soustředit jen Foris.

Možnost přepisu z USB jde i na starém Turrisu?

Já s Vámi v podstatě souhlasím. Já Vám nemohu říci jaké byli důvody, že se to udělalo zrovna takto, v té době jsem v týmu nebyl a v době kdy jsem nastoupil byl již factory rozhodnut. Tedy důvody skutečně nevím. Interně jsem na letošní plán navrhoval přepis factory do formátu rescue systému, kde reflash není jediná možnost. Takový systém by neobsahoval updater ale umožňoval by stáhnout a na interní paměť nahrát medkit (mimo jiných možností). Bohužel po rozplánování na tuto funkcionalitu nezbyl čas, například Turris OS 4.0 má výrazně vyšší prioritu. Tedy této změny se letos nedočkáte. Mě samotného je líto, že nejsme schopní tento proces zlepšit i když víme jak, ale taková je bohužel realita. Samozřejmě nakonec bych rád dodal, že ne vše musí vyvinout Turris tým a pokud chcete přispět do projektu tak budete vítáni.

Ne samozřejmě na starém Turrisu není možná. Ale reagoval jsem na majitele omnie.

2 Likes

To je smutne sdelit uzivatelum kteri potrebuji navrat do tovarniho nastaveni z duvodu spatne konfigurace, ci ztratu hesla atd, ze bohuzel system bude nefunkcni a navic v dokumentaci nenajdou jakekoliv upozorneni, mozna ze jsi ani nevsimnou ze se aktualizace neprovadi. Je to preci jen napsano hned na prvni internetove strance, viz. bezpecnost

**Automatické aktualizace**

Jedním z největších bezpečnostních problémů v dnešních routerech je fakt, že je v nich zastaralý firmware. Domácí router je ale také počítač, který se příliš neliší třeba od Vašeho notebooku, a nové zranitelnosti se objevují neustále. Stačí si představit počítač, který nikdo několik let neaktualizoval. S Turrisem Omnia jsme se rozhodli toto změnit. Systém routeru se po celou dobu jeho životnosti automaticky aktualizuje. Aktualizace probíhají na pozadí a pokud chcete, můžete o nich být informováni.

Pokud se nezlepsi kompatibilita ani s Turris OS 4.0, vidim to jako dosti podstatny problem. Kolik uzivatelu v procentech myslite ze muzeme zaradit do tzv. znalcu systemu ochotnych hledat reseni na forech.

2 Likes

A musim konstatovat, ze bohuzel ani v pripade aktualizace pres USB na aktualni verzi (3.9.4) zakladni pruvodce nastaveni neni plne funkcni do konecneho bodu.

Prosím nevykládejte si můj příspěvek jako přiznání, že update nefunguje. Ano občas bývá rozbitý a z některých verzí je rozbitý by design (prostě ten systém bylo natolik rozbitý, že ho nejde vyupdatovat ale jedná se o jednoty releasů které pokud si uživatel ručně nenahrál do factory tak by neměl nikdo mít). Jediný mě aktuálně známý problém s updatem je, že při updatu z 3.8 factory jsou problémy s certifikáty (za což jsem rád, že nám komunita nahlásila, vůbec si to tu nenapsali na fóru jako fix a my o tom nevěděli), což bude opraveno v 3.8.5.
Problém který přiznáváme a víme o něm a má velmi obtížné řešení je, že uživateli je wizardem oznámeno, že update selhal a to se například stane i jen tím, že se router restartuje. Toto je chyba ve wizardu a bude odstraněna přepsáním wizardu. Ale ve skutečnosti pokud jste updater aktivovali, tak by se měl systém vyupdatovat v řádu hodiny i když wizard zahlásí selhání.
Updater by neměl tragicky selhat už jen kvůli tomu, že update z různých verzí testuji následujícím nástrojem: https://gitlab.labs.nic.cz/turris/userlist-checker. Ten otestuje, že update může proběhnout. Ale netestuje, že to bude uživatelsky přívětivé. Realita je taková, že namísto té zprávy: Updater selhal měl wizard zobrazovat zprávu, že ztratil spojení s routerem a že se uživatel nemá znepokojovat a že má jen čekat a obnovit stránku. Ano je to uživatelsky nepřívětivé, ale jak jsem psal, nemáme stroj času na to aby jsme to opravili.

No a tedy znovu se ptám. Jakého problému jste se dočkal, nyní tedy již v 3.9.4. Informace o tom, že to nebylo plně funkční nám skutečně moc nepomůže.

1 Like

Muzeme zde polemizovat donekonecna, to ze se obycejny uzivatel nemuze KDYKOLIV spolehnout na tovarni nastaveni a naslednou automatickou aktualizaci na plne funkcni reseni bez jakehokoliv jeho zasahu je bohuzel katastrofa. (pristroj muze urcitou dobu byt odpojen od internetu, vypnuty aktualizace zduvodu stability) Je vcelku jedno zda system se bude sam aktualizovat po ruznych verzich postupne ( 3.2, 3.3, 3.4 az do verze aktualni), ci provede skok primo na aktualni verzi. Dulezite je ze bez zasahu a automaticky.
Povazuji ti to za zakladni a dulezitou funkci, tedy prioritni.
Nepamatuji si presne verzi systemu pred aktualizaci z USB, domnivam se ze verze 3.2.1 chyba " More than one candidate with a virtual package ip" jiz v pruvodci zakladniho nastaveni. Aktualizace se neprovedla ani po 48 hodinach.
Aktualni verze 3.9.4, chyba v pruvodci zakladniho nastaveni,
krok 3, test pripojeni viditelne neprobehne, 15 minut cekani, manualne vynucen krok 4,
krok 5, nevim zda se to da nazvat chybou, bohuzel cas se s internetem nesynchronizuje.
krok 6, po kliknuti na tlacitko dalsi neni vyditelna zadna reakce, 15 minut cekani, manualne vynucen krok 7,
krok 7, konci chybou Updater vrátil následující chybu: Disappeared without a trace

Nevim zda jsem vam zretelne odpovedel na vasi otazku co vse nefunguje.
Casu je urcite malo, mozna by tedy bylo jednodussi venovat cas straveny vasim poslednim emailem, venovat ho stisku tlacitka reset cekat na tri diody a spustit si pruvodce (celkovy cas 1 minuta). Vzit se do normalniho uzivatele, ktery nechape jak system funguje na pozadi, pouze cte co vidi, ridi se jednoduchym navodem, neco vyplni a klikne na dalsi.


Zapomnel jsem uvest jednoduchy priklad. Jsem normalni uzivatel, vidim reklamu na vas produkt, zakoupim si ho. Aktualni verze systemu v nem naistalovana neni dopredu znama, prodejce mohl mit skladove zasoby treba rok, mozna ho jednou aktualizoval protoze ho predvadel zakaznikum a potom zase ulozil do krabice. Jednodusse od verze 1 do verze 4. Prijdu domu, zapojim, spustim pruvodce a chyba!? Mozna chyba nenastane hned, ale nebude probihat aktualizace a ja v domneni, ze vse probiha jak je popsano v reklame, budu verit.
Protoze jsem sam pocitacovy odbornik, mohu vam zarucit ze takovychto uzivatelu je 90 procent bohuzel. Otazka tedy zni, vyrabim produkt pro 90 procent ci pro 10?!

1 Like

Promiňte, že to tak řeknu, ale pokud si obecně stěžujete tak mě nezbývá jen Vám obecně odporovat. Ta polemika jak jste ji nazval je zde jen kvůli tomu, že jsem se Vám pokusil sdělit kde by mohl být problém a byl jsem k Vám otevřený. Nevím co jste jiného čekal, pokud jste si jen chtěl postěžovat tak se omlouvám, že se Vám snažím pomoci a problematiku Vám vysvětlit.

Dobrá. Konečně jsme se k něčemu dobrali. Kdyby jste již napoprvé napsal, že máte tento problém tak bych Vám řekl, že se mi problém nedaří zreprodukovat. Již jsem komunikoval asi s dvěma dalšími uživateli se stejným problémem a ani od jednoho jsem nedostal potřebné logy. Nemohu opravit něco co nemohu zreprodukovat a věřte mi, že jsem ten reset do továrního nastavení dělal mnohokrát a ještě ho budu zcela jistě mnohokrát dělat. Ale vzhledem k tomu. že jste nebyl ochoten popsat Váš problém tak ani od Vás logy nezískám. Můžete mi alespoň napsat jaký typ připojení máte?

Problém v 3.9.4: a jste si jistý, že Váš router má skutečně připojení k internetu? Selhání testu připojení, selhání synchronizace času, selhání updatu. Zdá se mi, že router nemá připojení k internetu. Můžete prosím vygenerovat diagnostiky a zaslat je na podporu (přičemž se prosím odkažte na mě a aby jsem byl k Vám přidělen já).

Promiňte, ale to skutečně dělám asi tak ob každou verzi. Pokud mě chcete naštvat a dát mi najevo, že moje práce je k ničemu tak Vám blahopřeji. Ve stejném tónu Vám tedy nyní odpovím, že je vidět, že jste velký odborník v problematice o které toho moc nevíte. Generalizujete svůj zážitek z routeru kde bych rád podotkl, že uživatel o kterém mluvíte bude psát na podporu a nebude vynucovat kroky.
Naše zkušenost je, že většina uživatelů problémy nemá. Skutečně si myslíte, že prodáváme tak málo zařízení, že si zde na fóru stěžuje tak jeden člověk měsíčně? Skutečně si myslíte, že by jsme neřešili proč se nám většina prodejů vrací zpět? Skutečně si stále myslíte, že váš příspěvek je o něco více než výlev vaší frustrace?

A abych Vám to vysvětlil, já jsem zatracený vývojář který se Vám tu ve volném čase snaží pomoci. Pokud mě vytočíte tak Vám napíší vytočený a to je přesně co ode mne můžete čekat. Nejsem PR, nejsem podpora. A ano máte pravdu, čas strávený na fóru je z určitého pohledu plýtvání, ale dokud si uživatelé pouze budou stěžovat zde, dokud si zde pouze budou sdílet “opravy” tak je to jediná možnost jak objevovat problémy. A řekněte mi sám, přišel jste si sem stěžovat? Nebo ten problém vyřešit? To že jsem Vám odepsal bylo asi zřejmě jak jste napsal plýtvání mým časem. Děkuji za upozornění. Pokusím se to již nedělat.

3 Likes

Do konfliktu jsem urcite prejit nechtel.
Nemyslim ze bych si obecne stezoval, vyskytla se skutecna chyba, kterou jsem zminil hned poprve. Poslal jsem vam odkaz z fora ze nejsem jediny kdo ji objevil, Vase nabidnute reseni bylo obejit hlavni funkci systemu. Vase reseni. Jen jsem vam naznacil ze jen nekteri uzivatele jsou ochotni diskutovat ve foru a hledat “proc a jak”. Zda by nebylo lepsi opravit system tak, aby jsem nemusel hledat pomoc ja ani nikdo jiny. Nepozadal jste me o zadny “log” pro kontrolu, jiz z vami zmineneho duvodu, neni cas udrzovat kompatibilitu a vracet se ke starsi verzi.
Provedl jsem tedy vami doporucenou aktualizaci a vyskytla se dalsi chyba; kterou jsem vam popsal. Mohu se Vas tedy zeptat v cem vidite obecne stezovani?! Nemyslim si vubec nic, neresim sve flustrace jak jste naznacoval. Pracoval jsem v Praze v Suse Linux, podilel se na vyvoji, testovani a podpore zakaznikum uz pred necelymi 20 lety. Urcite se tim nechci chlubit. Ale myslim si ze lepsi je vyvoj pomalymi kroky s minimem funkci a funkcni, nez rychly a neodladeny a pro obycejne uzivatele komplikovany. Doporucil jsem vas pristoj i svym znamym, kteri nerozumi nicemu a pomoc hledaji u me, nemaji cas cist forum a premyslet proc to nefunguje. Chteji jen wifi, bezpecnost a aktualizace.
Budu s vami rad spolupracovat,
Pripojeni Francie, poskytovatl Numericable, pevna linka, Turris Omnia je pripojen za kabelovy modem poskytovatele, zatim bez jakekoliv konfigurace jen s fixni ip adresou. Vyuzivam take sluzbu https://samknows.one pro mereni rychlosti a kvalitu pripojeni, tento router je pripojen taktez za kabelovy modem poskytovatele a funguje zcela spolehlive.
Predpokladam ze chcete zaslat systemovu log, pripadne take vypis z diagnostiky modulu.
Chcete abych provedl konkretni postup, tedy tovarni nastaveni, pruvodce zakladniho nastaveni, ci jine ?!

Já provedl reset routeru do továrního nastavení po špatné konfiguraci a nyní se nemůžu dostat ani do Luci. Ve Wizardu dojdu do bodu 7 a tam to skonci Error Chybou a napise to, že stránka není dostupná. Poté se prihlásím maximálně do Forrisu a to je vše. Router je rozbouraný a to ho mám pronajatý ještě do řijna letošního roku. Nevím co stím a jak dál. Jsem laik a reakce na servisní ticket jsou pomalé. Já ale dle smlouvy potřebuji mít router funkční aby vám odesílal data. Co stím?
Pokud máte další dotazy, zavolejte mi a já vám to popíšu protože tohle psaní je nanic.

Telefon mam 777 726 555 volat můžete kdykoliv.

Prosím, nevytvářejte duplicitní příspěvky.

Jeden Váš příspěvek o tom samém je tady:

Dovolím si nesouhlasit, že reakce na ticket jsou pomalé. Ticket jsme včera od Vás obdrželi v 19:40 a aktuálně Vám na něj odepisuji.

Souhlasim s Pepe ohledne rychlosti odpovedi na tickety.

nicmene k automatickym aktualizacim mi podpora jednou odpovedela ze pokud chci robusni system tak je mam vypnout a mesic na to mi znovu napsali ze pokud nebudu aktualizovat pravidelne tak muze dojit k tomu, ze budouci aktualizace uz nebude mozna. a ted si vyberte vyberte :slight_smile:

Uznavam, s reakci na Ticket jsem to v rozcileni prehnal. Za to se omlouvam.

Nicmene jsem dostal odpoved, ze pokud je kabel do zdirky Wan tak to probehne vporadku. Neni to tak. Mam ho celou dobu ve Wanu a haze to chyby porad. Do bodu 6 bez problemu a v bodu 7 to vyhodi error. Abych tu upresnil, mam kabel s funkcnim internetem ve WAN a druhy do PC v LAN1.

Rádi bychom Vám pomohli, ale bohužel v tuto chvíli nevíme, co Vám to za chybu háže.
Screenshot (případně i za vyfocení monitoru telefonem budeme rádi), když k tomu budou diagnostiky, tak to bude super.

Dobrý den, provedl sem tovární nastavení routeru verze 1.1, lze udělat nejak jednoduse aktualizaci, jako ma verze Omnia pres USB? Sem lajk a router je ted nepouzitelny. Sam se neaktualizuje a tvari se ze je nepripojenej na internet. Dekuju za pomoc