Správné nastavení DNS a nepřipojení některých zařízení

Pokusím se popsat celou situaci komplexně. Vzhledem k možnosti pořízení WiFi balíčku k Turris 1.x, jsem se rozhodl při příležitosti instalace provést update/upgrade Turrisu na nejvyšší verzi včetně přechodu na BTRFS. Upgrade HW i SW proběhl úspěšně. Obě WiFi běží spolehlivě bych řekl. A nyní k problémům.

  1. Naše nová pračka LG tvrdošíjně tvrdí, že je připojena k WiFi, ale nemá přístup na internet
  2. Tablet přítelkyně (SAMSUNG GALAXY Tab S) vypadá, že je připojen. WiFi připojeno s přístupem na internet, nicméně při jakémkoli pokusu o opravdový přístup (Web, aktualizace) se nikam nedostanu. [DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG]
  3. Připojen jsem přes UPC. Pokud nechám zapnuté forwardování a DNSSEC, některé weby nejedou.
  4. Pokud dám na např. android zařízení připojit k wifi, připojí se ihned, ovšem s křížkem, který zmizí za až cca 15-20 sekund, což jsem nikde jinde nezažil a tipnul bych si, že stím má právě problém i ta pračka.

Skončil jsem tím, že jsem si nastavil 4 vlastní DNS (2x CZ.NIC a 2x GOOGLE), forwardování i DNSSEC zapnuto. S touto konfigurací mi všechny weby jedou, nicméně ostatní problémy přetrvávají.

Ad 2) Pokud tablet připojím na LTE hotspot, vše funguje, jak má. Takže v tabletu bych chybu nehledal.

Může být problém tolik DNS serverů? Pokud funguje první v seznamu, ostatní jsou snad ignorovány, je to tak?

Zařízení	Turris - rtrs01
Sériové číslo	21474840123
Verze Turris OS	3.9.1
Verze jádra	4.4.106-56ef06674a2579d8488bcbf4fe98e926-3

Nemůže. Viděli jsme na jiném případu (knot-resolver pro DNS na Omniích), že “chytrá” zařízení často nefungují v méně častých “případech” které se do standardů pořád vejdou.

Dá se vyzkoušet strčit třeba 8.8.8.8 tomu zařízení “napřímo”, jelikož takovou věc výrobci snad testovali Yamaha receiver problem with Knot DNS - #23 by Ondrej_Caletka - Turris Omnia - Turris forum – samozřejmě je možné že se problém tím neobejde a ani si nejsem vědom že by Unbound (default DNS pro Turris 1.x) tou odlišností z odkazovaného vlákna trpěl…

Popravdě s Unbound variantou jsem to nezkoušel. V té době už jsem měl nastaveny ty DNS své… Vyzkouším.
Jinak mám obavu, že v pračce LG nic manuálně nastavit nejde.

Tak hurá!!! Návod z toho receiveru Yamaha zafungoval. Nacpal jsem pračce google DNS a jede. Díky moc za radu!!!

Teď by mě ještě zajímalo, co ten tablet. Další 4 zařízení s Androidem valí v pohodě… Zkusím stejný postup…

Ještě jeden dotaz. Turris mám na adrese 192.168.111.1 DHCP 192.168.111.xxx. Zajímavé je, že všechna zařízení v LAN dostanou přidělen primární DNS 192.168.1.1. Je toto chování normální?

DNS v turrisu manuálně:

DNS 1: 217.31.204.130
DNS 2: 193.29.206.206
DNS 3: 8.8.8.8
DNS 4: 8.8.4.4

V souboru /etc/config/dhcp jsem tedy změnil

list dhcp_option '6,192.168.1.1' na list dhcp_option '6,192.168.111.1'

Ano, Turris (1.x i Omnia) defaultně přesměrovává vše na sebe a dělá tak sdílenou cache, validuje DNSSEC, apod.

To bych chápal, ale proč na 192.168.1.1 když má adresu nastavenu na 192.168.111.1?

Jo tak, divné. Já používám taky jiný subnet než 192.168.1 a funguje, ale mám Omnii takže by tam teoreticky mohl být nějaký rozdíl…

Kde v Turrisu muzu rucne editovat DNS servery?

V /etc/config/network … u příslušného rozhraní (např. WAN)
viz. OpenWRT dokumentace (zaměřte se hlavně na konfigurační volby “peerdns” a “dns”)

Na mém routeru Turris 1.x také v pořádku funguje

A vám přiděluje zařízením v LAN jakou DNS IP? Stejnou, jako gateway (Turris)? Nebo také 192.168.1.1?

homberg: V LuCi zvolíš Síť>Rozhraní>Wan>Upravit>Pokročilé nastavení Dále odškrtnout volbu “Use DNS servers advertised by peer” a do řádků pod tím zapsat adresy, které chcete. Anebo editací souboru /etc/config/network jak píše Nones.

Stejnou, jako je IP adresa routeru … stejnou mám IP adresu DNS, DHCP i výchozí IPv4 gateway

Tak to nechápu, kde je problém.

Mám
Turris IP: 192.168.111.1
Subnet mask: 255.255.255.0
Gateway: 192.168.111.1
DNS na WAN:
DNS 1: 217.31.204.130
DNS 2: 193.29.206.206
DNS 3: 8.8.8.8
DNS 4: 8.8.4.4

Nicméně Turris mi tvrdošíjně přiděluje všem na LAN DNS 192.168.1.1.
Kupodivu většina zařízení takto funguje. Až na pračku LG a Tablet Samsung, u těch jsem musel v /etc/config/dhcp přidělit napevno 8.8.8.8.

Pokud se pokusím situaci vyřešit tak, že v /etc/config/dhcp v LAN rozhraní nastavím DNS na 192.168.111.1, tak vše začne fungovat velice zvláštně. Někdy se web načte až na pátý refresh a podobně…

Myslím, že by vše vyřešilo nechat peer DNS, ovšem s mým “super” providerem (UPC) bych musel mít vypnuté forwardováni i DNSSEC, což se mi moc nechce.

Také mám “super” providera UPC a protože jejich DNS servery příliš nepodporují DNSSEC, mám “peerdns” taktéž vypnuté a ručně nastavené openDNS od Google a CZ.NICu

Tak to máme stejně, pokud se nepletu. Jenom vy nemáte mé problémy…

1 Like

Dekuju za odpoved. Bohuzel v /etc/config/network nemam volby “peerdns” ani “dns”.

Tak me problemy s pristupem na nektere stranky nevyresila ani editace DNS ve wan pres Luci. Jedine reseni pro mne je tedy i nadale nastavit DNS Google primo na sitove karte v PC. Muj provider je take UPC :slight_smile:

1 Like

Tak to musíte mít nějakou chybu v SW turrise. Tyto položky tam být musí. Vidíte je v tom LuCi ve vlastnostech WAN rozhraní. Pokud odškrtnete “Use DNS servers advertised by peer” a uložíte, změní se právě option peerdns z 1 na 0.

1 Like

Jeste neco k DNS v siti UPC :slight_smile: