SOLVED: Nejde internet po upgradu na OpenWRT 21 a kernel 5.15

Zkusil jsem rovněž pkgupdate, počkal jsem, po asi 10 minutách dal restart, nic se nezměnilo. Error byl podobný či shodný.

Modrák zůstal celý takový pomalý a zasekaný, bez funkčního DNS.

Po hodině “hraní si” jsem obnovil snapshot na 5.4.4.

I po obnovení na 5.4.4 jsem řešil velkou ztrátovost packetů, i v LAN, a celkově mizernou funkčnost sítě. No tak jsem odpojoval a zapojoval kabely a co jsem nanašel, jeden 20cm káblík vedl z jednoho portu, hned do toho vedlejšího… Po odstranění už je síť v poho, tak zkusím update na 6.0 znovu.

Sranda je, že to tak muselo běžet snad několik měsíců…

Včera jsem hned po obnovení na 5.4.4 nastavil aktualizace na “Update approval needed”, vyškolil “obsluhu” který kabel případně vytáhnout, a odjel. Dneska byl modrák zase vytuhlý, tak jsem ho nechal restartovat, a koukám, je tam zase 6.0.1.

Nefunguje DNS a DNSSEC, nejen pomocí testu v reForisu, ale ani v luci. Netuší někdo co s tím? Mám pocit, že je to stejná jako včera (mínus smyčka v síti).

pkgupdate dopadl (ne)překvapivě takto:

root@turris:~# pkgupdate
line not found
line not found
line not found
ERROR:
runtime: [string “requests”]:432: [string “utils”]:443: Unable to finish URI (https://repo.turris.cz/hbs/turris1x/lists/pkglists/datacollect.lua): Download failed: Could not resolve host: repo.turris.cz

Zkoušel jste v reforisu nastavit jiného DNS providera? Mně takhle základní nastavení jednou vypeklo, možná výpadek, tak jsem přepnul na cloudflare(TLS) a od té doby dobrý.

Pokud jste v síti O2 tak mají dnes problém ( asi DDoS ) - změna DNS na Cloudfare 1.1.1.1 nebo Google 8.8.8.8 u mně pomohla.

To byla z prvních věcí, co jsem zkoušel - Vypnout forwarding, změnit poskytovatele, atp., bezezměny.

@Jerry Nejsme u O2, Starnet.
EDIT:
Přídávám výsledek digu:

root@budweis-turris:~# dig turris.cz
;; communications error to 127.0.0.1#53: connection refused
;; communications error to 127.0.0.1#53: connection refused
;; communications error to 127.0.0.1#53: connection refused
;; communications error to ::1#53: connection refused

; <<>> DiG 9.18.7 <<>> turris.cz
;; global options: +cmd
;; no servers could be reached

EDIT2:
Tak padá unbound:

turris procd: Instance unbound::instance1 s in a crash loop 6 crashes, 0 seconds since last crash

Pokud se nepletu tak upgradem na 6.0 se stal DNS resolverem Knot místo unboundu i na Turrisech 1.x tak zkuste popátrat, jestli vám nehádají…

Já mám aktualizace jen na schválení a pro jistotu ještě pár dní počkám …

Hmm, to je zajímavý poznatek. Určitě jsem za ten Knot rád, mám tu Omnii i Mox, tak to konečně bude zase o něco podobnější. Už jen tedy zjistit, proč tam stále straší ten unbound a jak se ho zbavit. :slight_smile:

EDIT:
V Luci jsem pokusně stopnul unbound a nastartoval kresd, a DNS začalo fungovat.

EDIT2: Po restartu bohužel stále nabíhá unbound místo Knotu.