Rainbow bug/feature

V rámci volání CRON sem měl ručně nastavený skript, který mi periodicky volal příkaz

rainbow -D ‘wifi’ ‘blue’

(jde o akademický příklad, nemusí být syntakticky správně).

.
Po čase sem zjistil, že router dokáže vytuhnout (zůstanu přihlášený na WiFi, ale nedostanu se na Luci/Foris, nepřipojím se přes OpenVPN, přihlášení přes SSH trvá neúměrně dlouho (pokud se přihlásím, příkazy typu htop/mc/… se vůbec neprovedou) )

Po delší době sem zjistil, že v ps běželo příliš mnoho rainbow procesů. Router sem restartoval, upravil cron script na

rainbow ‘wifi’ ‘blue’

a od té doby router funguje standardně.

Otázka:

• Jakto, že mi router s tímto nastavením fungoval dlouhodobě korektně a v poslední době začal vytuhávat (při volání každých 5 minut router vytuhnul do 24h)?
  • Je tohle očekávané chování?

Parametr -D znamená že se vám vaše funkce nebo program (script) spouští jako daemon, to znamená na pozadí, většinou bez komunikace s uživatelem.
Pravděpodobně se vám ta vaše věc spouštěla podle nastavených parametrů pořád dokola až zatížila router a naplnila paměť, následně to vytuhlo.
Takže je to očekávané…
Pokud se pletu, tak mě někdo doplňte… (opravte)…

1 Like

Jasně, ale předpokládal sem chování, že se běžící démoni zastaví při požadavku na spuštění nového. Nebo je tohle chování standardní?

Ne, spustí se nový, jen se mu přiřadí nový PID (číslo procesu).
To si můžete vypsat příkazem ps popřípadě ps -w, uvidíte kolik toho běží a jaké PID bylo přiřazeno.
Ukončit ručně můžete příkazem kill -9 PID, za PID dosadíte číslo procesu.

If you could just please stick to english in international threads, so everyone can participate.
Else please move to the czech forums, that would be very nice, thank you.

1 Like