PuTTY se nepřipojí na Turris (Network error: Connection refused)

Ahoj,
chci udělat migraci Turrise 1.0 na BTRFS - změnu filesystem na UBIFS jsem udělal dle návodu na oficiální dokumentaci, vše se zdá proběhlo v pořádku.
Dále jsem obnovou do továrního nastavení (dlouhé podržení Reset tlačítka) nahodil TurrisOS 3.6.5.

A nyní můj problém

Pokud nepřeskočím průvodce nastavením, ale nechám ho doběhnout, tak se provede aktualizace TurrisOS na novější verzi (tuším, že na 3.7.3). Pokud průvodce přeskočím, co je žádané, abych zůstal na verzi TurrisOS 3.6.5 a mohl jsem udělat migraci na BTRFS, tak se mi PuTTY nepřipojí na Turris, hlásí chybu „Network error: Connection refused“.

Co mám špatně nakonfigurované? Kde povolím PuTTY přístup?

Díky

Shortik

Dobrý den, SSH přístup se po factory resetu “aktivuje” tím, že si nastavíte heslo i pro pokročilé nastavení routeru (zaškrtnout tu fajfku, co je v nabídce). Tuším, že je to krok číslo 2. Tedy - je nutné provést tento krok, abyste se do routeru dostal skrz SSH, zbytek průvodce je možné přeskočit. Pokud tedy nemáte nastavené heslo (jestli jsem to pobral dobře), tak se do něj opravdu nedostanete.

1 Like

Nevim, odkud jste vzal informaci, ze je potřeba zustat na 3.6.5. Ta verze musí byt v NOR.
Pro boot z microSD karty je nutne mit minimalne verzi TurrisOS 3.8. Nejlepe nejaktualnejsi verzi tuto chvili to je 3.8.4.

3 Likes

@Pepe: Z manuálu, je tam:

„Turris 1.1 Nejprve doporučujeme přeflashovat z microSD karty na verzi obrazu 3.6.5. Doporučujeme i zálohování konfigurace, pokud je konfigurace obsáhlejší, než router znovu nastavit od začátku.

Pokud máte Turris 1.0, je nutné nejprve převést na nový souborový systém UBIFS podle tohoto návodu a následně jako u Turris 1.1 přeflashovat z microSD karty na verzi obrazu 3.6.5.“ // Tím se myslí to mít jen v NOR, j?

@qxstyles: Tohle jsem udělal - do LuCI se dostanu jen přes heslo.

Mám to tedy s klidným svědomím nechat upgradovat a pak přes PuTTY převést na BTRFS?

To se tyka pouze NOR. Když napíšete na podporu, at to zpresni, tak to bude idealni.

Ano. Nechte to upgradovat a pak prevedte na BTRFS.

1 Like

Bezva, děkuji.
Na podporu napíšu.

1 Like

Ono je to dobře jim napsat už z toho pohledu, že my na ně stále apelujeme, ať je dokumentace psána srozumitelně a pochopitelně pro všechny úrovně uživatelů, resp. tedy ať je dokumentace rozdělena na část pro uživatele typu “co nejjednodušeji a nejpochopitelněji” a část pro uživatele typu “chci tomu vidět i pod pokličku”.
A oni se navzdory tomu našemu rebelnění stále domnívají, že to lze spojit do jedné dokumentace (tak jak je to doteď), která je (jak je vidět) poměrně naprd z pohledu obou těchto skupin. Pro málo zkušené uživatele je matoucí a zavádějící, pro zkušené nicneříkající.

Ale to už je poměrně ohraná písnička (takový korporátní kandidát na Zlatého slavíka)! :slight_smile:

Tak pokud se o dokumentaci stará oficiálně pouze jeden člověk a ještě má na starost support, tak ono je to těžké…

1 Like

Tak, je pravda, že je to tam trochu nešťastně řešené. Osobně si myslím, že by asi bylo lepší, kdyby v dokumentaci existoval kompletní postup na jednom odkazu, takže by se nemuselo skákat na více odkazů. Prostě by to bylo popsáno step by step na jednom místě v duchu - máš Turris 1.X, pokud jsi nepřešel na to a to formátování, tak si zazálohuj, odmontuj to a to, připoj to a to, zmáčkni to a to a zadej následující příkazy, musí se totvářit tak a tak atd. Takto se musí klikat při té přípravě na jiný odkaz a člověk může být snadno zmaten. A to jsem to těsně po tom, kdy ta dokumentace vznikala, komentoval a spousta věcí byla ještě uvedena na pravou míru (bylo tam víc možných nejasností).

@Pepe, já také nikde netvrdím, že by to bylo snadné … jen, že by to bylo dobré.
Když jsem byl na školení “Turris Omnia prakticky”, byl jsem tázán, co bych zlepšil na dokumentaci a jak, tak jsem řekl svůj názor.
Když se nás zde na fóru ptali, jak bychom si představovali vylepšit dokumentaci, řekl jsem svůj názor.
I tady při komunikaci o dokumentaci říkám svůj názor.
Je mi jedno, jestli bude vyslyšen, nebo ne (i když bych byl samozřejmě rád, aby byl, ale to už je věcí jiných, ne moje).

2 Likes