Problémy s updatem na 3.7

No, mě přijde, že tohle píšeme. Je to napsané v routeru v notifikacích, chodí totéž emailem, je to na titulce www.turris.cz a je to tady připonuté na vršku fóra. Jak by bylo potřeba to vylepšit, aby vám to pomohlo? (plus pak je ten git)

Já vím že to chodí. Tak to asi nikdo nečte. Nebo to jinak nechápu, proč je tu tolik nářků.
Ale nejsou to jen nové věci, plno chyb se stále opakuje.
Někdo si tu stěžuje, že aktualizace mu vypne minidlna, přitom se
to táhne už od verze 2.3, viz staré forum…
už to ani neřeším, po aktualizaci rovnou zapínám, jinak mě děti hned bombardují.
Plno věcí ani nepoužívám, protože mě nebaví pořád řešit proč nejdou.
Jak to třeba vypadá s collectd? Co brání nasazení novější verze?

Čekalo se na verzi 3.7 jako na něco převratného, nového a funkčního. Proto je možná taková velká odezva.

Neberte to osobně, vaše články si vždy rád přečtu, vím že jste tam chvíli, vím že kluci dělají co můžou, vím že je toho hodně a vím že to není jednoduché. Jen jsem si asi musel pobrečet. Tak se držte, ono se to uklidní.
Vždyť je to jen “lozbitý”. :slight_smile:

1 Like

Tangero

ano zmeny sice chodi ale nebylo by od veci je mozna trosku rozepsat, pridat neco jako “developer note”.

Jako priklad uvedu:

We have changed URL of Foris to /foris

Note: zmena konfigurace lighttpd, uzivatelum kteri jiz dnes vyuzivaji lighttpd doporucujeme zalohu konfigurace, zmena je z duvodu moznosti vyuziti lighttpd pro osobni potrebu uzivatelu a odstraneni moznych kolizi v budoucnu

There is an experimental support for graphics cards (very geeky thing :astonished: ) Let’s play!

Note: podpora pro zarizeni abc, moznosti vyuziti pro dfe, je to pouze experimentalni zalezitost radi uslysime Vas feedback na foru

OpenVPN server in Foris now has more options

Note: pridany moznosto a, b, c, d, e, automaticke spousteni pri restartu routeru. Vse bylo pridano z duvodu uzivatelske privetivosti ktera predchozi verzi chybe a uzivatele museli rucne configuraci upravovat.

Ty notes sem si hodne vycucal z prstu ale neco podobne by nebylo od veci, uprimne to s tema grafikama vlastne nikde neni popsano

7 Likes

Částečnou pravdu má Tangero, ale jen v tom, že je to trošku rozepsané ve fóru od @Vaclav (ale pouze v angličtině)
S totožnuji se s názorem, že notifikace v routeru (a to samé chodí mailem) jsou příliš stručné. Takže by vůbec nevadilo, když by se to rozepsalo jak je to v příspěvku nademnou. :wink:

Jinak… pojdme udělat survey! Pojdme zjistit feedback od uživatelů, co chtějí.

Co vím, tak je škoda, že většina uživatelů Turrisu 1.x nás opustila od starého fóra a což je škoda.

Vůbec mi třeba nevadilo jednou za čas poslat ty nenaviděné newslettery (např. od MojeID mi chodí) a tam se dozvím, co se v průběhu toho měsíce dvou změnilo v MojeID. Proč neudělat to samé s Turrisem?

Každopádně a nezapomínat na bug list vč. workaroundu ať se nám tady ty příspěvky neopakují, když ctrl+f moc nefunguje.

1 Like

Jo, v okamžiku deploy je ta informovanost dostatečná (co se týká počtu kanálů), ale nedostatečná (co se týká obsahu). Chybí (jak už tady bylo zmíněno) podrobný popis změn a vysvětlení (třeba někde v detailu jen pro ty, co je to zajímá)

Informovanost v případě RC verze pro testery je skoro nulová … chcete, abychom se zapojili do testování, ale stylem přepnu si branch na RC, stáhnu novou verzi a hledám, co je kde nového, případně procházím komenty k jednotlivým modulům v GITu, tak to podle mne nejde. Proto se zatím RC testování neúčastním.

4 Likes

Složité to je … ale (jak říká jeden můj kolega), kdyby to nebylo složité, vyznal by se v tom každý a ajťáků by nebylo potřeba! :slight_smile:

V tomto případě je třeba vycházet z toho, že hlasitá menšina se o projekt zajímá, ví, o čem to je a pravděpodobně i ví, co chce. A hledá v tom shodu s Turris teamem všemi možnými a dostupnými prostředky (zde na fóru, občas i mailem, sporadicky díky dříve vytvořeným osobním kontaktům (když byl projekt ještě trochu víc komornější)) .

Mlčící většina si povětšinou pořídila router na základě informací, že to řeší bezpečnost, že se to samo aktualizuje a že je to něco extra. Teď jsou mlčící, protože jsou buď spokojeni (nic moc si tam nepřidali a chodí jim to, jak očekávali) a nebo se “nechají vést” a věří vám (Turris teamu), že tam bude postupně přidáváno to, co být přidáno má.

P.S.: To my, hlasitá menšina, vám věříme také, ale občas to chceme aktivně ovlivnit a podpořit.

Každopádně díky za odpověď a za reakci.

1 Like

Jinak este by mozna nebylo od veci vzdy udelat i topic neco jako “know issues 3.7” a davat tam veci ktere se u uzivatelu staly behem updatu…

Napr:

Updater Failed: Requested package transmission-web that is not available

Afektovani uzivatele: Vsichni

Duvod: Bohuzel jsme udelali chybu a dany balicek neni aktualne dostupny bude opraveno ve verzi 3.7.1

inconsistent: Package luci-ssl requires package libustream-polarssl that is not available.

Afektovani Uzivatele: Vsichni

Duvod: Luci-ssl není testováno a ani podporováno. Aktuálně má rozbitou závislost. Doporučuji ho odstranit.

chyba updater: neuspesny prechod na novou verzi

Afektovani uzivatele: Turris 1.x, originalni uzivatele modrych turrisu

Duvod: neuspesny prechod, zkuste prosim rucne pustit updater-migrate.sh, tema o tomto problemu je zde

chyba ve zberu dat

Afektovani uzivate: netusim

Duvod: pri updatu doslo k nezname chybe, pres rozhrani forris prosim nastavte znovu zber dat, tim se nainstaluji potrebne balicky a vse by melo opet fungovat, tema ohledne tohoto problemu zde

Stejne veci by bylo dobre delat i pro RC verze (popravde ani nevim kde jsou jejich zmeny popsany pocitam ze na gitu ale to uz je pro vetsinu lidi moc daleko)

5 Likes

Děkujeme za reakci a návrhy, lépe rozepsané změny zapracujeme. V nějaké fázi už na tom pracujeme a zvažujeme další kroky, zpětná vazba od Vás nám pomohla a posunula nás. Budeme rozepisovat ještě více. :blush:

Hlasitá menšino, díky že jste s námi. Až nápor trochu opadne a bude co slavit, uspořádáme osobní setkání. Do té doby zasloužíme spíše ta rajčata. Snad ne příliš shnilá, ale na čerstvá budeme ještě nějakou chvilku makat. :tomato:

2 Likes

OT:/
Nedopadne to doufám, jak s tím setkáním, co bylo v plánu ohledně wiki? (just kidding, ale to mi fakt nedalo).
Ale myslím si, že komunita má na tom obrovský podíl.
Ve zkratce tolik povyku pro založení( https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?pid=11067 ) a nic z toho

1 Like

Ale no tak, @Pepe, nechej je žít a tvrdě pracovat (jak píše @Vaclav)

2 Likes

Mohli by ste prosim aktualizovat E2fsprogs? Turris OS 3.7 ma e2fsck 1.42.12 (29-Aug-2014).

http://e2fsprogs.sourceforge.net/e2fsprogs-release.html

Já se chci zeptat, jaké jsou plány kolem collectd?

Každý update mi zruší workaround bugu v záložce rozhraní
Více info v Turris 3.3 - Collectd

Když jsem se díval na balíčky pro openWRT tak tam už dávno mají nějakou z vysokých pětkových verzí.

Zde je případně nějaké info k migraci
https://collectd.org/wiki/index.php/V4_to_v5_migration_guide

rozepsané změny - přesně! To by nám pomohlo dost. Sám tam nějaké ty úpravy mám, a vždy s aktualizací čekám (pokud teda přináší pro mě něco zajímavého), až se tady někde hluboko ve foru, v threadu o problémech (obvykle víc dohromady, aby se to hůř hledalo) dočtu, na co se připravit že nebude fungovat.

Osobně zatím používám upgradovanou sambu a OpenVPN (jediné pro mě zajímavé updaty od vydání mé verze) přes opkg a Turris OS verzi 3.6.1 nebo 3.6 tuším… Frontend věci nepotřebuju, používám ini soubory + luci (většinou mám router www rozhraní stejně vyplé). Mám i takovou zkušenost, že je lepší to nastavit ručně, GUI obecně i co se týče Luci někdy poblbne…

Asi nebudu sám; chápu, že pro většinu se to snažíte zpřístupnit z rozhraní, a je to tak v pořádku, ale stává se pak více než málokrát, že nám tyhle “common” úpravy ničí naše už nastavené věci přes konfigy, tomu by trošku rozepsaný changelog mohl pomoct dost.

2 Likes