Problémy s updatem na 3.7

Aha … já jsem nepochopil, že se na ten otazník dá kliknout … já jsem na něj jenom najel myší.
Tam mám HTML tag, po kliknutí už je odkaz.

Díky za vyzkoušení … a otevření obzorů, že i otazníky jsou klikací! :slight_smile:

Poznatek sice dobrý, ale byl hlášen už v jedné z prvních verzí testovaní RC buildu. Nikdo na to nic nenapsal, nikdo to neopravil. Přesně proto na to testování těch dalších RC verzí prdím, protože co zjistíš, napíšeš na fórum, protože jiný kanál není, a nikdo Ti neodpoví. Tak nevíš … četl to někdo, ví o tom někdo, opraví to někdo nebo případně napíše, že to tak má být?

A teď mi navíc přestal úplně fungovat FORIS … myslím, že ho totálně rozbila kolize v názvu GuestWifi. Mám zase co spravovat. Tak hlavně, že se vypustila odladěná verze, jak nám bylo slibováno.

2 Likes

Zdravím, koukám že jsem rád, že jsem zůstal na verzi 3.6.5, tak vás trochu zneužiji jako beta testery.

@Nones pro zprovoznění statické stránky zkus v /root/usr/share/foris/lighttpd-dynamic-conf dát místo tohoto řádku
echo '$HTTP["url"] =~ "^" + var.foris.scriptname + "/(" + var.foris.paths + ")$" {'
tento
echo '$HTTP["url"] =~ "^" + var.foris.scriptname + "/(" + var.foris.paths + |user_defined")$" {'
Přičemž místo “user_defined” si dej cestu na svoji statickou stránku (respektive cestu za / v adrese http://192.168.1.1/user_defined)

Jak píšeš, bylo by fajn, aby si tu lidi četli celé téma, ale radši bych byl, kdyby to četl i Turris team a odpovídal a třeba první příspěvek editovat ve stylu “known bugs in 3.7:”. Ne že si tu píšeme dokola v pár lidech a vůbec netušíme, jestli to někdo z teamu četl a zapracuje to. Asi chtějí, aby to místo 1x na fórum napsalo 230 lidí jednotlivě do mailu.
Ad fórum - kvůli tomu, že to je takový rádoby cool moderní JS trendy *** co načítá příspěvky postupně, tak nejde používat hledání v rámci vlákna (ctrl+f) a to určitě nepřispívá k tomu, aby se tu příspěvky neopakovaly. Praktická stránka těchto dynamických omalovánek mi jaksi uniká.

2 Likes

6 posts were split to a new topic: [FLAME] Jak bych Turris a dělal lépe

Tady je trochu povídání od p. Henka (@shenek ) z GitLabu ohledně té príma změny

Well the refactoring is done for now.

Now the defualt foris root is /foris/. An html file is generated to perform a redirection from / -> /foris/.
This could be still overridden by setting foris.server.scriptname to / to restore the previous behavior.
There is also a new option foris.server.server where can you specify whether you want foris to be run as cgi or flup(default).

Note that when foris is placed under / it should be using only urls it really needs and should not interfere with other webapps.

Oficiálně se to jmenuje lighttpd-dynamic-conf refactoring

To je na mě příliš technické :wink: Mezitím v jiném tématu vyzkoušeno, funguje, jen jsou tam trochu jinak uvozovky

takže úprava mého předchozího příspěvku
echo '$HTTP["url"] =~ "^" + var.foris.scriptname + "/(" + var.foris.paths + "|user_defined)$" {'

https://forum.test.turris.cz/t/installing-yamon-on-the-omnia/4233/5

Jak technické? Já doufám, že k tomu přidají nějaký detailnější popis do dokumentace, jak co nastavit, atd.
Hlavně nechápu, že takovou změnu vypustí bez jakékoliv dokumentace. Jo, hledejte si to na Gitu, když se vám to rozbilo.
Děláme všechno pro uživatele.

1 Like

Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem v souboru “lighttpd-dynamic-conf” zapoznámkoval na konci tři řádky, které řeší použití souboru “/tmp/index.html”, ve kterém je právě to proklaté přesměrování.

A můžu se zase těšit, že při příštím upgradu mi do toho někdo hrábne! :rage:

1 Like

Hlavně tyto změny byly na základě jiného uživatele.

Také se přidávám s transmission-web .
Do auto.lua se přidalo
Install “transmission-web” { ignore = { “missing” } }
a při běhu updateru se objeví warning

WARN:Script revision-specific not found, but ignoring its absence as requested
WARN:Script serial-specific not found, but ignoring its absence as requested
WARN:Requested package transmission-web that is missing, ignoring as requested.

A transmission web nefunguje (v luci , nastavení transmission není vidět link “Open web interface” a ani přímé url nefunguje)
A balíček transmission-web neexistuje - není nalezen ani přes opkg, ani luci

MM

Děkujeme za oznámení. Je nám to již známo, pracujeme na nápravě. Z neznámého důvodu došlo ke skryté deaktivaci toho balíčku v OpenWRT build systému. Balíček bude doufám přidán v následujících opravných releasech.

Při odstranění již předinstalované němčiny se kromě oznámení objeví následující chyby:

Oznámení o chybách

Updater selhal: Failed operations:
foris-diagnostics-plugin-l10n-de/postrm: + [ -n ]

foris-openvpn-plugin-l10n-de/postrm: + [ -n ]

foris-tls-plugin-l10n-de/postrm: + [ -n ]

Oznámení o aktualizacích

• Odstraněn balík foris-tls-plugin-l10n-de
• Odstraněn balík foris-diagnostics-plugin-l10n-de
• Odstraněn balík foris-openvpn-plugin-l10n-de
• Odstraněn balík foris-l10n-de

No deployovat si do lighttpd vlastni weby neni funkce urcena pro end usery, takze to neni v dokumentaci vubec takze v dokumentaci neni ani ze se to dela jinak. Hlavni vyhoda presunu do /foris je ze libovolny dalsi web si clovek ted uz muze dat do /neco a nebude se to prat s forisem. Samozrejme ze lighttpd-dynamic-conf se prepise, neni to konfiguracni soubor a jakozto takovy se ma pri aktualizaci prepsat. Cili ted kdyz si clovek udela libovolnej dalsi web na routeru v nejakym podadresari, tak mu konfigurace uz zustane a uz se mu s dalsim updatem neprepise.

1 Like

Aha … už tomu rozumím. Díky za nasměrování, kam vedly vaše myšlenky při úpravě této funkčnosti.

Totiž … původní úpravu (z verze TurrisOS 2.7), kde bylo zavedena možnost v konfiguráku “/etc/config/foris” přesunout si web Forisu z původně natvrdo v kořeni webu do zvoleného podadresáře jsem tenkrát chápal tak, že si do kořene dám svůj web (rozcestník) a Foris budu mít v podadresáři.

Nyní to chápu tak, že v kořeni je natvrdo přesměrování do podadresáře “/foris” (kvůli zpětné kompatibilitě s těmi, kteří tuto volbu nevyužili a kteří i teď očekávají, že po zadání IP adresy routeru budou spokojeně zírat na přihlašovací obrazovku Forisu) a já si svůj rozcestník musím dát do jiného podadresáře a na všech počítačích změnit výchozí stránku do tohoto podadresáře.

1 Like

A post was merged into an existing topic: [FLAME] Jak bych Turris dělal lépe

Podpora RC testerů je řešena obzvlášť hanebně.

A že byl uživatel rozzuřený … to chápu. Po velkém updatu mám taky chvílema takové stavy.

A očividně … když odpověď @miska pro mne lajknul @Vaclav jsme v tomto bodě s oficiálním teamem v nepochopení.
Oni si myslí, že nám je jasné, které funkce jsou pro všechny a které ne. A to mě jasné není.
Z čeho pro toto pochopení mám vycházet?

Už jsem se tu dříve zmiňoval, zda-li by nemělo být někde definováno, jaké funkce jsou oficiálně podporované. Je to někde?

Chápu, že s routerem, do kterého má uživatel admin přístup a může si tam nainstalovat cokoliv, je to z hlediska podpory a testování těžké, ale takto byla zvolená cesta na počátku a s tímto jsme do toho obě strany šli. Tak s tím musíme nějak žít a uspořádat si to k oboustranné spokojenosti.

P.S.: Ještě jeden malý dovětek ohledně toho, jak si myslím, že Turris team chápe myšlení komunity.
Definice přednášky @Tangero na konferenci Internet a technologie CZ.NIC (tenkrát mne to i pobavilo)
"Setkání se skutečnými uživateli je pro vývojáře vždycky překvapením. … Takže, co vlastně chtějí a co pro ně děláme? "

4 Likes

Přiznávám, že v tomto máme velké rezervy. Pracujeme na tom a trvá nám to. :unamused: Backlog se plní hodně a za návrhy jsme rádi.

Rozzuření chápu, nejednou se nám už update nepovedl.

Like @miska, prosím, neberte špatně. Jen jsem ocenil, že si při množství práce našel čas na konstruktivní odpověď. Ano, měla být podána mnohem lépe.
Seznam supportovaných funkcí tvoříme, ale v tuto chvíli jsou ještě více hořící věci, které chceme dotáhnout. Bude. Do té doby je chyba z velké části na naší straně.

Oboustrannou spokojenost budeme ještě nějakou dobu hledat. Snažíme se dosáhnout něčeho nového, unikátního. Spojit uživatelský komfort s možnostmi otevřeného, částečně DIY řešení. Hledání té správné cesty je těžké, ale baví nás. A moc si ceníme toho, že nám s tím výrazně pomáháte!

Přednášku z IT17, prosím, neberte příliš vážně. Byla @Tangero myšlena spíše k pobavení a rozhodně neznevažuje komunitu. Těšte se na článek o hackathonu a další podobné akce :wink:

1 Like

Díky za vysvětlení … chápu to.

Přednášku z IT beru vážně a naopak … velice mne zaujala. Byl jsem mile překvapen, že se přece jen našlo pár nadšenců, kteří byli ochotni do toho jít a za významného přispění vývojářů z Turris teamu vymyslet a vyplodit spoustu užitečných šikovností a udělátek, které (pevně doufám) budou v brzké době uvolněny pro radost našich routerů!

Jen mne tenkrát trošku hnula žlučí ta anotace k přednášce … je jasný, že jste bezpečnostní projekt a nechcete nám lézt do soukromí, ale to ještě přece neznamená, že nevíte nic o našich potřebách, přáních a touhách (myslím tím routeru týkajících se, samozřejmě :-))

A navíc, kdo chce, je s vámi přece v kontaktu, toto fórum je toho důkazem.

Beru tu anotaci s nadhledem!

1 Like

Ono je to složitější. My samozřejmě víme o věcech, které nám píšete do fóra. Jenže aktivní počet uživatelů fóra (=ti, kteří nám tu něco říkají) je značná minorita počtu uživatelů Turrisů celkem. Čili se snadno může stát, že to, co si přejete, není přesně to, co si přeje majorita uživatelů, o nichž žádné zprávy nemáme. Ve statistice se tomu říká statistická chyba hlasité menšiny :slight_smile:
Čili asi takhle to bylo myšleno. Samozřejmě, že u věcí typu “aby to fungovalo” to ničemu zvláště nevadí, to je společné všem. Jenže jsou praktické problémy: zkušený uživatel routrovrtavého typu si mnohem lépe poradí se situací, ve které je běžný uživatel zmatený (a jehož zmatení je vhodné odstranit). Naopak zkušený uživatel se dostane do situací, které se běžnému nestanou. A o tom, jak tohle vyvážit a ještě ke všemu předvídat, to celé je.

3 Likes

Fórum je tu od toho, aby ta zkušenější menšina mohla fundovaně poradit zmatené většině.
Podle mě nám chybí od týmu podpora o novinkách. Proč třeba nikdo nenapíše: vyšla změna ve Forisu a stručně co a proč se stalo. Nebo: je změna v lighttpd, prohlédněte si to a to a vyzkoušejte tyto parametry.
Že se najde nějaká chybka chápeme, žádný systém není bez chyby.
Zkrátka nějaký soupis novinek a změn, ne každý kouká na GitHub.

2 Likes