Problémy po aktualizaci Turris 1.x na 3.8.2 // volná diskuze

Mám dotaz. Resetoval jsem turris do továrního nastavení. Teď ho mám na stole a když už jsem ho tedy rozmontoval tak bych provedl i přechod na Btrfs. Chápu to správně že když chci teď po tom továrním nastavení přidat tu microsd kartu a přejít na Btrfs můžu vynechat “Přechod z JFFS2 na UBIFS”? Nebo musím postupně napřed absolvovat tento přechod a potom tu kartu zformátovat (do jakého systému?) vložit a dokončit dle návodu “Migrace na Btrfs”? Omlouvám se za takovýto dotaz, ale i když se to snažím pochopit uvítal bych nasměrování. Moc děkuji.

Pokud je to verze 1.1 tak ano. Pokud 1.0 a jeste se to neudelalo tak je potreba system souborů zmenit. V navodu je zrovna toto srozumitelne napsano. Kartu si skript pro migraci na btrfs zformatuje sam. Staci ji tam nechat po flashnuti systemu do nor.

Dobře. Děkuji. Takže :

  • nahrát na kartu ten *.img a provézt převod na UBIFS
  • až bude dokončeno zformátovat kartu na vfat, vložit do slotu a provést migraci na Btrfs
    Je to takto správně?

rychleji píšu jak čtu, s tou kartou je to už jasné

UBIFS není nezbytně nutné (tedy pokud už opravili chybu v migračním skriptu), ale pokud už se v tom šťouráte, určitě na UBIFS zmigrujte. Kartu následně nijak formátovat nemusíte, migrační skript vše na kartě smaže a vytvoří si dva nové oddíly sám.

EDIT: @ocko mě předběhl

Ano. Udělám to postupně ať už je to tedy pořádně. Jen mě zmátlo v tom návodu je v bodu 4 napsáno “vyjměte microSD kartu” a já ji tam tedy nechám.

To je proto ze navod na flash systemu do NOR byl delanej driv nez ten na migraci systemu do BTRFS na kartu. Asi se pocitalo ze po flashnuti tu kartu chces zpet a nenechat ji v routeru :slight_smile:

1 Like

Tááák :frowning: router naběhl, ALE, forris je verze 94.2 a samotný Turris mě píše že je verze 3.7.3 a při přihlášení to na Home page vypíše chybu:
Migration to updater-ng failed: Unsuccessful creation of list of additional installed packages: Failed to download https://api.turris.cz/updater-repo/3/00000005/packages/nethist-13.ipk
Počítač který mám připojený do LAN portu načítá normálně všemožné weby. Kde jsem udělal chybu?

nutne to je, prave to zkousim a opravdu to btrfs_migrate jenom napise “1.1 firmware required!” a nic to neudela kdyz rootfs neni ubifs

Nutne je pro ten skript,ale rucne by nejspis slo premigrovat i bez zmeny systemu souboru v NAND

teoreticky ano, vic info zde Omluva Turris týmu za problémy s 3.8.2 na Turris 1.x ty uboot parametry tak jak tam jsou asi nezvladnou nabootovat do jffs2 kdyz btrfs na karte nefunguje, ale zkusim to nejak zmergovat s tim jak ted bootuje jffs2, tak snad si to nerozbiju

Tak jsem také úspěšně zmigroval na btrfs a běžím na verzi 3.8.2.1 s Turrisem 1.0, jenom mi není jasná jedna věc a mám proto zde dotaz. Když chci SD kartu využívat i pro jiné účely než jenom schnapps jak toho docílím? Odkládám si tam nějaké soubory jako rychlou zálohu pro moje potřeby. Dříve jsem vycházel z tohoto návodu http://www.s474n.com/project-turris-instalace-sd-karty-a-zprovozneni-sdileni/, ale teď jsi nejsem jistý jak co dodělat.

A je to čím dál lepší - pořád jsem na verzi 3.7.3 a při přihlášení do forisu pořád hlásí chybu:

Migration to updater-ng failed: Unsuccessful creation of list of additional installed packages: Unknown error

Uff, tak já nevim. Radši jsem kartu vytáhl, takže předpokládám že jedu z paměti na desce. Ovšem jestli to má vliv zrovna na to že se neupgraduje to netuším.

hmm, tak jsem si to snad jeste nerozbil ale je tam neco divneho, prvni cast toho btrfs_migrate zformatuje kartu a zkopiruje system na kartu, potud dobry, to jsem pustil a probehlo. druha cast skriptu meni uboot parametry, to jsem si netroufl pustit kdyz nemam ubifs ale nabootoval jsem do ubootu a nastavil si rucne ty potrebne pro bootovani z karty

setenv bootargsmmc root=/dev/mmcblk0p2 rootwait rw rootfstype=btrfs rootflags=subvol=@,commit=5 console=ttyS0,115200
setenv mmcboot ‘max6370_wdt_off; fatload mmc 0:1 $nandfdtaddr fdt; setenv bootargs $bootargsmmc; bootm $nandbootaddr - $nandfdtaddr’

a pak pustil rucne

fatload mmc 0:1 $nandbootaddr zImage; run mmcboot

turris nabootoval z karty z btrfs, vsechno vypada ze funguje, pripojil se na internet, foris rozhrani jede, ssh do nej taky, akorat to pri bootu kernelu pise parkrat divne hlasky

[ 19.761713] ecc unrecoverable error
[ 19.765223] blk_update_request: 10 callbacks suppressed
[ 19.765230] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock6, sector 0
[ 19.771756] ecc unrecoverable error
[ 19.775258] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock6, sector 8
[ 19.781783] ecc unrecoverable error
[ 19.785284] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock6, sector 16
[ 19.791896] ecc unrecoverable error
[ 19.795397] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock6, sector 24
[ 19.802033] ecc unrecoverable error
[ 19.805536] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock6, sector 0
[ 19.811719] Buffer I/O error on dev mtdblock6, logical block 0, async page read
[ 19.824962] ecc unrecoverable error
[ 19.828462] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock7, sector 0
[ 19.834995] ecc unrecoverable error
[ 19.838496] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock7, sector 8
[ 19.845023] ecc unrecoverable error
[ 19.848523] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock7, sector 16
[ 19.855137] ecc unrecoverable error
[ 19.858639] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock7, sector 24
[ 19.865277] ecc unrecoverable error
[ 19.868777] blk_update_request: I/O error, dev mtdblock7, sector 0
[ 19.874958] Buffer I/O error on dev mtdblock7, logical block 0, async page read
[ 19.888199] ecc unrecoverable error
[ 19.892042] ecc unrecoverable error
[ 19.895877] ecc unrecoverable error
[ 19.899712] ecc unrecoverable error
[ 19.903570] ecc unrecoverable error
[ 19.907072] Buffer I/O error on dev mtdblock8, logical block 0, async page read
[ 19.920358] ecc unrecoverable error
[ 19.924199] ecc unrecoverable error
[ 19.928033] ecc unrecoverable error
[ 19.931867] ecc unrecoverable error
[ 19.935724] ecc unrecoverable error

Overil jsem ze cteni z flash pameti pres /dev/mtdblockx pri nabootovani btrfs z karty fakt nejak nefunguje
dd if=/dev/mtdblock6 of=/dev/null vypise uplne stejne hlasky. Takze se pri bootu asi z tech zarizeni cte taky. Jednak nechapu proc a jednak je divne ze cteni z nich nefunguje. Ale kdyz nabootuju zpatky z jffs2 NAND tak to cteni funguje, takze ta pamet je v poradku. A je divne ze s ubifs to asi ani nijak nesouvisi protoze treba mtdblock6 nebo 7 je v NOR flash a ta nejde cist taky. EDIT: aha nojo vlastne ne, NOR je az do mtd5 a od mtd6 je nand, tak to by nejak souviset mohlo

Muzete prosim nekdo kdo mate zmigrovay turis 1.0 na ubifs a bezite z btrfs na karte zkusit jesti vam bez chyby projde ‘dd if=/dev/mtdblock6 of=/dev/null’ a nemate pri bootu v kernel logu podobne hlasky?

po zmigrování je karta připojena v rootu takže si vytvoř adresář na zálohy kde chceš :slight_smile: třeba > mkdir /Zalohy a ty si pak nasdílej přes Sambu či cokoliv jinýho

Edit: ješte možná adresáři změnit práva pro zápis > chmod 777 /Zalohy

Pravdu máte, neopravili ;-(

Tak jsem Vám to vyzkoušel (Turris v1.0, UBIFS, BTRFS, Turris OS v3.8.2.1) a u mě to projde bez chyby a v logu nic z toho co tady uvádíte taky nemám.

root@kerberos:~/tmp# dd if=/dev/mtdblock6 of=/dev/null
4096+0 records in
4096+0 records out
root@kerberos:~/tmp#

Napadá mě, máte správný zImage?

Jsme na tom stejně, našel jsem zatím, že v mezikroku 3.7.3 je problém Právě vyšel Turris OS 3.8! @cynerd
Spuštění get-api-crl mi nijak nepomohlo. Více než 1 den žádná změna.
Podpora na emailu napsala vyhýbavou odpověď, takže to asi tak je.

Zatím mi internet běží, ale pokud se odvážím, tak zkusím ten přechod z JFFS2 na UBIFS https://www.turris.cz/doc/cs/troubleshooting/sdcard_recovery . Poté předpokládám, že se upgrade na 3.8.2.1 provede a já provedu migraci na btrfs https://www.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration

No uvidíme o víkendu. Předpokládám, že budou všichni na LinuxDays, takže tady to fungovat nebude a oficiální podpora nefunguje už ani teď. Doufám, že Turris nelehne a já taky ne.

Hmm :slight_smile: tak to je divné protože přechod z JFFS2 na UBIFS jsem provedl podle návodu a v tom minicomu mě to vypsalo to jejich “Hotovo”. Netuším jak ověřit jestli se ten systém opravdu převedl nebo ne!!! Pro jistotu mám někde schovaný opis toho co proběhlo minicomem při tom přechodu. I switche jsem přehazoval (několikrát jsem jsem ověřoval že jsem je dal zpátky tak jak mají být, i nahlas jsem si to pro jistotu přeříkal :wink: ). Přechod na kartu nějak nedopadl tak jsem ji zatím vyndal s tím že až bude router v top stavu tak ji tam vrátím a provedu ten Btrfs přechod.
Může to že jedu bez microsd karty v routeru být ten problém?

To HOTOVO je správně. Udělal jste po přechodu na UBIFS reset do továrního nastavení a update routeru na poslední verzi? To je potřeba, než spustíte migraci na BTRFS.

Tovární nastavení ano. Bohužel na ten update pořád čekám :frowning: ale mám jen tu chybovou hlášku: Migration to updater-ng failed: Unsuccessful creation of list of additional installed packages: Unknown error. Zkoušel jsem se přihlásit přes ssh a pustit opkg update jestli třeba něčím nepohne, ale jsem pořád ve verzi 3.7.3. I když divné je že se něco stát muselo protože se ve Forisu zobrazile nabídka přidání programů - jako ukládání fotek z web kamery, nebo podpora nějakých těch dvb-t karet,… a když jsem zatrhnul přidání tokenů pro mobilní zařízení tak po restartu se v Home page Forisu pod touto chybovou hláškou zobrazilo zelené pole ve kterém byly hlášky o doinstalování těch věcí co jsem si vybral :frowning: Tak nevím.

Ještě bych asi měl doplnit že mě to ukazuje verzi kernelu: 3.18.63-…