Problémy po aktualizaci Turris 1.x na 3.8.2 // volná diskuze

Už včera, po informaci od @miska, jsem se hecnul, zrušil SD kartu a zkusil update když jsem nabootoval z NAND, vše OK, více TADY.

Našel jsem zatím, že v mezikroku 3.7.3 je problém Právě vyšel Turris OS 3.8! @cynerd

Turris 1.0 - Factory reset - nefunkční wifi, jinak vše O.K!
Turris - RTRS01 / 3.8.2 / 4.4.89-d74822050ae7ec4a1e49c6af6d672787-2

Smažte /etc/config/wireless, více zde:
https://forum.test.turris.cz/t/omluva-turris-tymu-za-problemy-s-3-8-2-na-turris-1-x/5217/50?u=commar

1 Like

Původní Turis 1.0 bez migrace FS.
Po upgrade na 3.8.2 z toho byla cihla. Pomohl factory reset -> Turris OS cosi 3.0.x -> postupně se to samo dohrabalo až na 3.8.2 a plně funkční.
Nicméně do migrace FS jsem se zatím nepustil.

Jen pozn. k té (ne)užitečnosti UBIFS. Jedná se o mnohem vhodnější filesystém pro bloková zařízení, jako je právě NAND v turrisu. Rozdíly a výhody můžete dohledat na googlu.
A ještě jednu poznámku. Ironií osudu je, že pokud byste měl zmigrováno na UBIFS a bootoval z NAND (tzn. bez migrace na BTRFS), jako jednoho z mála by se Vás zde probíraný problém s updatem na v3.8.2 netýkal a vše by u Vás proběhlo hladce :wink: I do budoucna by bylo dobré, aby přešli všichni, kvůli sjednocení platformy (což je možná utopie), vývojářům by ubyla další platforma na testování.

Tak jo. Nakonec jsem neodolal, wifi upgrade bude kdo ví kdy, tak jsem právě objednal SD kartu a příští týden udělám přechod na brtfs.

1 Like

Tak super, dle navodu se mi to podarilo dostat do puvodniho stavu a i jsem se neco priucil… :wink:
Kdyz uz jsem byl smiren s tovarnim nastavenim, tak jsem chtel rovnou udelat prechod na UBIFS a BTRFS, ale nepovedlo se mi uz UBIFS - turris zrejme nevidi na SD kartu (zkousel jsem 2 ruzne).
Musi se ta karta nejak specialne formatovat (mam FAT32)? soubor sdcard.img se jen nakopiruje do rootu? Kdyz uz mam turris v puvodnim stavu a sdkartu jsem tam nechal, tak kde by mela jit ted videt - v /dev/sd_? Tam totiz nic neni, takze opravdu ji asi nevidi.
No asi to ted zase chvili necham po staru, kazdopadne jsem si stahnul aktualni konfiguraci, tak az bude cas, tak zkusim 2. pokus na prechod UBIFS.

No já na to půjdu odpoledne, ale pochopil jsem to tak že ten obraz na tu kartu nestačí jen nakopírovat !!! V linuxu je na to příkaz který tu byl už zmiňován:

dd if=/home/turris/sdcard.img of=/dev/sdb

kde první část je příkaz “dd” potom je cesta k souboru s obrazem a následuje cesta k sd kartě.

Ne image se na kartu nahrava pomoci dd pripadne win32 disk imageru
Ps: nebo se zajdi kouknout na linuxdays a na stanku ti to udelaji hodni turristi :slight_smile:

no, tohle nemusim hledat na google, s jffs2 a ubifs mam dlouholete zkusenosti a ono to neni zas tak cernobile jak se to nekomu muze z rychliku zdat. jffs2 je taky dobry system pro NAND flash a kazdy z tech dvou ma sve mouchy, jsou i taci co si mysli ze ubifs byl krok spatnym smerem a jenom jedny problemy nahradil jinymi problemy a vetsi slozitosti (dve vrstvy misto jedne), a nakonec to byla jenom takova kratka epizodka protoze se stejne zjistilo ze pracovat s raw flash je opruz a prevalcovaly to SSDcka a eMMC uloziste ktere maji FTL vrstvu schovanou a primou NAND flash uz dnes moc v novych vecech neuvidite (i Omnia ma eMMC?)

Ano, to je ironie. Vyvojari ladi update pro minoritni stav ktery by si prali mit a neotestuji vetsinovou variantu.
A uzivatele jsou natlaceni do zbytecnych nepraktickych kroku jenom aby jejich system nevycuhoval z rady a byla vetsi sance ze jim to vyvojari nerozbiji :slight_smile:

Teď jsem se trošku ztratil. Chápu správně, že jste ve stavu, že máte UBIFS a aktuální systém v3.8.2? Pokud ano, máte vyhráno. Do verze NOR zapiště podle TOHOTO návodu (pokud již v NOR v3.6.5 máte, tento krok přeskočte) a jen pokračujte tím, že stáhnete a spustíte migrační skript

opkg update
opkg install turris-btrfs-migrate
btrfs_migrate

Ne, mam uplne cisty turris 1.0, takze jestli chapu tak JFFS2 a zprovoznil jsem ho tim flashem kernelu z navodu (stahnuti obrazku z lokalniho www) a mam tedy ted 3.8.2 s puvodnim nastavenim - jako by k problemu v posl. aktualizaci nedoslo . Ale kdyz jsem jej rozmontoval, zprovoznil seriovou linku, vzal SD kartu, tak jsem to chtel vzit od podlahy… Ale problem je v te SDKARTE, kde jsem soubor “jen” nakopiroval a na win mel pouzit win32 disk imager, jak uz bylo poradeno vyse. No zkusim to nekdy pozadeji, uz me to stalo dnes moc casu. Kazdopadne diky vsem za info v diskuzi!

Ano, s tím nepodchycením JFFS2 jakožto většinové varianty nelze než souhlasit. Jinak se omlouvám za zjednodušení ohledně informaci UBIFS/JFFS2, nemohl jsem tušit že ze zde dotazujících se BFU (teď nemyšleno hanlivě) výrazně vyčníváte :wink:

1 Like

Update právě dorazil…

Nahral jsem sdcard.img na sdkartu pomoci Win32DiskImager, neprenastavoval jsem ted piny pro spusteni prechodu na UBIFS, na fcnim routeru jsem pripojeny pres WinSCP => melo by jit nejak poznat, ze tu kartu vubec vidi, at je na ni cokoli? Muzu ted sdcard.img klidne nahrat do turrisu v nem spustit dd, ale nevim, jestli ji vubec detekuje - nevidim zadne /dev/sdb - ma byt ta karta nejak naformatovana, kdybych ji tam daval prazdnou a chtel image nahrat primo pres turris?

Příkaz blkid vypíše zařízení připojená k routeru.
Karta zastrčená ve slotu pod pamětí se hlásí jako /dev/mmc něco .

commar - díky!, wifi funkční a router jede jako z praku :grinning:
Turris 1.0 - RTRS01 - 3.8.2.1 - 4.4.89-d74822050ae7ec4a1e49c6af6d672787-3

Pokud jste obraz nahrál na kartu tak jak píšete, je potřeba nastavit přepínače dle dokumentace (píšete “nepřenastavoval”), ale možná se jedná o překlep. V tomto případě není potřeba image nahrávat do Turrisu, ten Win32DiskImager je windows analogie k linuxovému dd.
Teď stačí pokračovat dle dokumentace a router rebootovat, případně pokud chcete přecházet na UBIFS, nejprve připojit seriovou konzoli a Putty a pak rebootovat. Vše popsáno TADY.

“nepřenastavoval” - uz to ted nechci spoustet, ale mam to snad pripraveno na nekdy priste. kdyz je na te karte nahran img, tak blkid nic neukaze, kdyz jsem ji dal cistou, tak blkid vylistuje /dev/mmcblk0, nahral jsem image primo v turrisu pres dd a pak zase blkid nic neukaze, ale tj asi OK stav a mam to pripraveno… Pro dnesek uz s tim oravdu koncim… :wink: Diky vsem za rady!