Problémy po aktualizaci Turris 1.x na 3.8.2 // volná diskuze

Tlačítko reset podržané 7 sekúnd, preblikujú svetielka. Tak budem čakať čo to spraví.

Prešlo to, naozaj ma to potešilo.

Device Turris - RTRS01
Serial number 21474838363
Turris OS version 3.7.3
Kernel version 3.18.63-1ac1f353df888f6a08f1362f0631fbf3-0

Pravdepodobne jsem ten treti, kteremu update v podstate bricknul 1.0 Bohuzel nefungoval ani dratovy inet, protoze mam v AP rezimu pripojeny druhy router, ale zarizeni na nem nemely pristup k netu.
Turris nemam upgradovany na BTRFS a bez internetu se na internetu tezko hleda info, takze jsem rovnou resetoval do tovarniho :

  1. po reset nefunguji updaty (wget error 5), pripadne chyba certifikatu.
  2. vyse uvedene nejde vyresit navrhovanym rucnim stazenim ca-certificate (aktualne 20161130) a instalaci, protoze opkg zacne hlasit chybu c-rehash dependency
  3. dikybohu nekolikere manualni spusteni updater.sh me nakonec dostalo na novejsi verzi (momentalne 3.7.3) - a neco se v pozadi instaluje, protoze mam uz nejakou dobu zatizeni >2
  4. tohle by ale chtelo osetrit, protoze fakt nevim jak si BFU ma sanci zaktualizovat resetovany zarizeni

Dotaz - je postup OK viz nize ok a neprijdu o config?

  1. updatuju kam to pujde (3.8.2?)
  2. ulozim nastaveni ve Forrisu
  3. sezenu SD kartu
  4. provedu instrukce dle https://www.turris.cz/doc/cs/troubleshooting/sdcard_recovery#prechod_z_jffs2_na_ubifs - tady je prvni dotaz ma se pouzit rescue image 3.6.5 z archivu dle instrukce na “Migrace Turris 1.x na Btrfs” nebo ?asi? posledni vydana bez oznaceni verze dle instrukci na “Prechod JFFS2 na UBIFS”???
  5. provedu instrukce dle https://www.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration (tady vidim ten rozpor jestli flashovat 3.6.5 nebo posledni vydanou img)
  6. Ve forrisu obnovim nastaveni

Diky!

Teraz pre zmenu všetko beží po dokončení wizardu.
Len ak chcem aktualizovať list balíčkov tak to píše: Collected errors: * opkg_conf_load: Could not lock /var/lock/opkg.lock: Resource temporarily unavailable.

Mel jsem taky, v pozadi IMHO bezel update.

Tak teda počkám čo to spraví za XY minút :slight_smile:

Už beží ;o) čakám na dokončenie btrfs_migrate

Volné místo: 99% (14.27 GB)

ĎAKUJEM VŠETKÝM KTORÝ MA NASMEROVALI SPRÁVNYM SMEROM.

1 Like

4.,5) (tady vidim ten rozpor jestli flashovat 3.6.5 nebo posledni vydanou img)

Poslední vydaný image je 3.6.5. To znamená, že by teď mělo platit, že soubor A = soubor B. V budoucnu chystají, že budou opět vydávat img pro nás (myslím si, jen pro ty co zmigrují na btrfs), protože novější verze se prostě nevlezou do Turrisů - mají malou paměť. :smiley:

Dále záleží, co vše myslíte tím, config. Určitě důležitá data z Turrisu ať už to je config nebo soubory si zálohujte např. k sobě na počítač. Po provedení migrace nahrajete zpátky soubory, co jste si zálohoval a mělo by to fungovat.


@JFa skvělá práce! :wink:

1 Like
  1. přidejte na konec příkazu opkg
    –nodeps

Pripojil jsem seriovou konzoli a vidim tam to same. Asi se teda nejak spatne flashnul linux kernel? Nestacilo by treba vzit z nejakeho kernel balicku image kernelu a v ubootu ho naloadovat do RAM treba z usb klicenky nebo sd karty a bootnout? nevite jak na to? a pak to z beziciho systemu nejak opravit? i pokud by to opravit neslo a nabehlo to polofunkcni, aspon bych si udelal nejakou zalohu pred resetem do tovarniho nastaveni.

kolega už připravil návod :slight_smile:
https://forum.test.turris.cz/t/omluva-turris-tymu-za-problemy-s-3-8-2/5217/4?u=jan.horacek

Lék postnul Václav dnes odpoledne TADY nebo TADY … dle toho v jakém stavu se právě Váš router nachází…

ani jeden postup neni pro mne (nemam btrfs a nechci reset do tovarniho nastaveni) ale to co postnul miska do threadu Omluva je vicemene presne to co jsem potreboval :slight_smile:

1 Like

ja nevim - ani po factory reset mi nenabehne wifi rozhrani …

je třeba smazat konfiguraci wifi, jedná se o chybu kdy dojde k vícenásobné inicializaci wifi karty během obnovy z původní factory image. Stačí zadat následující příkaz (smazat konfiguraci wifi) a restartovat router.

rm /etc/config/wireless

Nooo, když jsem si přečetl ráno v 6:00 SMSku z monitoringu sítě Bosporu, která hlásila, že se Turris kolem 4:00 odmlčel, bylo jasné, že dopolední hodiny budou krapet krušnější. :smiley: :frowning: Aktuálně je z Turrisu modrá briketa a její funkci prozatím nahradil gigabitový TP Link.

2 Likes

tak jen potvrzuji ze zafungovalo, viz ten druhy thread, po flashnuti kernelu a fdt turris normalne nabootoval do 3.8.2 a funguje jako driv

Kolegové, kteří máte router Turris 1.1 (s UbiFS) případně router Turris 1.0, který jste si sami zmigrovali na UbiFS a nepřešli jste na BTRFS, projevila se u vás také ta závada s updatem na verzi TurrisOS 3.8.2, nebo ne?

Podle prvotních zjištění a nálezů je chybka na routerech Turris1.x s JFFS2 či BTRFS filesystémem (čili těch cca 20 ks :slight_smile: ), nikoli na UbiFS … tak chci jen ověřit, že tomu tak je. Protože vím, že chybu s updatem sem psali i Ti, kteří mají Turris 1.1, který měl UbiFS jako default (ale mohli si sami před upgradem zmigrovat na BTRFS).

Díky

Mě se to neopravilo. Jsem stále na 3.7.3, vytížení procesoru je 30% obvykle, ale někdy spadne dolů, ale i jde ke 100%. Večer ještě přišel seznam zaktualizovaných modulů, ale pak už nic. Teď ráno jsem ještě provedl restart, píše poslední chybu s updaterem, unreachable: /tmp/crl.pem: No such file or directory. Připojení funguje, vytížení jsem sledoval v Android apk.
Vypadá to, že budu muset reset do továrního nastavení udělat znovu anebo si nechám tuto verzi.

Píšu později kvůli omezení počtu zpráv zde na fóru, ve starém fóru jsem registrovaný byl a do nového jsem neměl potřebu psát a tak jsem se registroval až včera.

Dobrý den. Mám Turris 1.x. Od tří hodin ráno moje domácnost přestala komunikovat :frowning: OK, pokud to byl záměr jak donutit uživatele k přechodu na novější, lepší a stabilnější systém tak se povedlo. Ale šlo to i lepším způsobem. Inu co už. Trochu víc se tady ztrácím v tom co včil. Mohl by. PROSÍM. Pro mě někdo z vás znalejších rozepsat postup krok po kroku? Mikrosd kartu mám, šroubovák se taky najde :slight_smile: když router vyjmu z jeho současného umístění budu totálně bez připojení do netu takže pokud bude potřeba něco stahovat tak si to musím nachystat předem!!!
Mate mě tu na jaký že to systém mám teda přejít??? BTRFS nebo UBIFS !!! Jdu podle návodu a hned v Co budete potřebovat čtu:
"Pokud máte Turris 1.0, doporučujeme ho převést na nový souborový systém UBIFS podle tohoto návodu a následně jako u Turris 1.1 přeflashovat z microSD karty na verzi obrazu 3.6.5."
A v tom návodu na “Přechod z JFFS2 na UBIFS” to snad asi předpokládá že už mám na té mikrosd kartě nějaký systém !!! nebo ne ??? nebo jak ?

Zakladni otazka je…mas 1.0 nebo 1.1 ? Pokud 1.1 tak konverzi filesystemu preskoc a rovnou flashuj obraz v.3.6.5 z karty. Na windows potrebujes stahnout: putty,ovladace pro usb2serial prevodnik,win32discimager pro nahrani obrazu na kartu a obraz 3.6.5

Jo ja zapomněl, omlouvám se, mám 1.0 (ten modrý první série). A používám linux každodenně takže není problém do něho přistupovat přes notebook s linuxem (což, předpokládám by mělo být jednodušší). Tím pádem putty mám nainstalované ale v linuxu bude asi lepší použít ssh - je to tak že? Na nahrání obrazu můžu použít USB zapisovač obrazů - používám distro Linux Mint. Takže si stáhnout jen ten obraz 3.6.5. A tan si na kartu můžu připravit už včil dopředu. Jak tedy potom?