Právě vyšel Turris OS 3.8!

A jak se má updater zachovat, když ve Forisu mám nastaveno potvrzování aktualizací?
Včera se mi stalo úplně to samé … chtěl jsem si doinstaloval LXC, doplnil jsem tedy příslušné “Install …” příkazy do souboru “user.lua” a pak dal v CLI “updater.sh”.
Vypsalo mi to balíčky, které chce instalovat, skončilo řádkem “Press return to continue, CTRL+C to abort”, dal jsem enter a nic … ticho. Chvíli jsem čekal … pak dal znova enter a nic … jen se odřádkovalo na další prázdný řádek. CTRL+C nefungovalo.

Shodil jsem celou Putty session a zkusil se podívat ve FORISu na sekci “Updater”, jestli tam není něco k potvrzení … nebylo tam nic.
Tam mě napadlo stisknout tlačítko “Uložit změny” … říkal jsem si, zkontroluje to userlisty a vyvolá běh updateru. A ejhle, za chvilku mi přišla notifikace, že se balíčky LXC nainstalovaly.

Jo, tady mi to chování potvrzování přišlo divné když jsem odškrtl (dočasně) nějakou featuru – ucollect – a jako reakce mi přišel e-mail že se chystá “update” který odebírá balíčky…

Je to zase takový trošku polotovárek … podobně jako všechny novinky v 3.8

1 Like

@commar V obou případech update proběhl bez problému. Nic z toho není vidět.

Vyzkoušel jsem různé kombinace chybějící/prázdný soubor a nepodařilo se mi zreprodukovat. Jsou generovány pomocí updater-ng.

Pokud máte router pod smlouvou tak máte stále povinnost mít aktualizace zapnuté a okamžitě aktualizovat.

V takovém případě potvrzení updater negeneruje a nechá vás to potvrdit na příkazové řádce. Otestoval jsem co popisujete a nejsem schopný problém zreprodukovat. Je možné, že jste pouze updateru nedal dostatek času? Dále putty zamrzla zřejmě proto, že se v průběhu updatu zřejmě resetovala síť. Pokud se vám to daří reprodukovat, můžete prosím provést postup jak je popsán v mém předchozím příspěvku a poslat mi log?

Až budu doma u routeru, pokusím se to zreprodukovat a log potom připojím sem k tomuto postu.

Díky

EDIT: Problém nejspíš souvisí s nestabilitou routeru jako takovou a je způsoben resetem sítě (jak píše @cynerd o pár postů výše). Včera jsem se k podobnému “problému” dostal opět, protože jsem aktualizoval balíčky v LXC Debianím kontejneru a uprostřed příkazu “apt-get upgrade” mi celá příkazová řádka vytuhla a jak jsem si všimnul podle LED diod na routeru, celý se začal samovolně restartovat. Takže problém v samovolných občasných restartech routeru, o kterých tu píšou kolegové v jiných postech.

PS: A zkusil jste to nasimulovat u routeru pod smlouvou?:wink:

A potvrzuji ani Ctrl+C nic nedělalo, jenom Ctrl+Z a potom zabít updater.sh a spojením to není, dělal jsem to přes sériovou linku.

PSS: Report pošlu také až večer.

Mám stejný problém. Náhodné restarty několikrát za den po instalaci aktualizace 3.8. Nejdříve jsem myslel že odešel zdroj, ale náhrada nepomohla. Turris provozuji podtaktovaný na 800MHz, teploty jsou pod 50 stupňů. Ale i po přepnutí na 1200MHz žádná změna. Zatím jsem nepříšel na to, proč se tak děje. Má někdo víc informací ?

1 Like

Vypadla vám tam jedna 3 - název balíčku je “updater-ng_59.3.3-1_mpc85xx.ipk”. Jinak funkční, router konečně v poslední verzi bez dalších zádrhelů.

Ono se není čemu divit, že je název souboru jiný, protože je to starší odkaz do sekce aktuálního sestavení a to se mezitím změnilo.
Když chce člověk aktuální název musí se do toho repozitáře http://repo.turris.cz/turris/packages/turrispackages/ podívat a najít si jeho aktuální název. :wink:

Predelal jsem Turris 1.0 na BTRFS, ale momentalne mi to pise, ze se nepovedl prechod na updater-ng…
Zkousel jsem to rucne, ale bohuzel uz nevim kudy dal…

root@turris:~# wget http://repo.turris.cz/turris/packages/turrispackages/updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk
--2017-11-13 20:34:41--  http://repo.turris.cz/turris/packages/turrispackages/updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk
Resolving repo.turris.cz... 2001:1488:ac15:ff80::105, 217.31.192.105
Connecting to repo.turris.cz|2001:1488:ac15:ff80::105|:80... failed: Permission denied.
Connecting to repo.turris.cz|217.31.192.105|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 186465 (182K)
Saving to: 'updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk.1'

updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk.1            100%[=====================================================================================>] 182.09K  --.-KB/s    in 0.01s

2017-11-13 20:34:41 (17.1 MB/s) - 'updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk.1' saved [186465/186465]

root@turris:~# opkg-trans -a updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk -r opkg-trans -r updater
line not found
line not found
line not found
line not found
DIE:
[string "backend"]:1325: [string "backend"]:139: Malformed line:
Aborted
root@turris:~# get-api-crl
  % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                 Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
100  1080  100  1080    0     0   1080      0  0:00:01 --:--:--  0:00:01 18947
root@turris:~# pkgupdate --batch
WARN:Couldn't read the status file: [string "backend"]:1325: [string "backend"]:139: Malformed line:
WARN:Script revision-specific not found, but ignoring its absence as requested
WARN:Script serial-specific not found, but ignoring its absence as requested
WARN:Requested package https-cert that is missing, ignoring as requested.
WARN:Requested package kmod-crypto-arc4 that is missing, ignoring as requested.
WARN:Requested package luci-i18n-ddns-en that is missing, ignoring as requested.
line not found
line not found
line not found
DIE:
[string "backend"]:1325: [string "backend"]:139: Malformed line:
Aborted
root@turris:~# opkg-trans -a updater-ng_59.4-2_mpc85xx.ipk -r opkg-trans -r updater
line not found
line not found
line not found
line not found
DIE:
[string "backend"]:1325: [string "backend"]:139: Malformed line:
Aborted
root@turris:~#

Have you been doing btrfs migration while updater migration is running? It seems to me that way. Please don’t do that. First fully update your system (including updater migration) and then do btrfs migration. Otherwise you end up with inconsistencies in packages content.

I don’t know if updater was running in background. Maybe yes. But it is already migrated. How I can resolve it now?

Je mozne, ze migrace na pozadi bezela, ale nema zadny ukazatel, takze jsem to nepoznal. Ted uz je Turris 1.0 zmigrovany na BTRFS, jak tedy muzu problem vyresit? Muzu zjistit jake balicky chybi nebo co bych mohl doinstalovat/preinstalovat?

Omlouvám se za angličtinu, občas mi nedojde, že čtu češtinu.

Asi nejjednodušším řešením je vytáhnout sd kartu, naformátovat jí v pc (zrušit takto aktuální system). Nabootovat router. Zkontrolovat, že updater a migrace doběhla. To poznáte tak, že spuštění příkazu updater.sh se už nic nenainstaluje ani neodstraní. Stačí čekat. A teprve následně provést migraci na btrfs.

1 Like

Provedl jsem novou instalaci na 3.6.5 z SD karty a pote postupne updatoval. Kdyz uz byly updaty na konci, tak jsem probedl migraci a vse se zda, nyni funguje v poradku.
Dekuji za pomoc

Prosím připište tam, jestli se má použít nejnovější verze balíčku (teď je to updater-ng_60.0.5-2_mpc85xx.ipk) nebo se má jít do nějaké verze z archivu. Mě fungovala ta nejnovější - přecházel jsem z 3.7.3, která vyhodila oblíbenou chybu “Migration to updater-ng failed: Unsuccessful creation of list of additional installed packages: Unknown error”

Tohle už není potřeba dělat. Oprava byla vydána ve verzi 3.8.2. Pokud jste měl v administraci error tak je pravděpodobné, že to není nic závažného. Podívejte se do oficiální dokumentace, tam jsou známé problémy s migrací popsány a je tam zmíněn i tento error.

OK, přidám sem i link: https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/updater_migration