Právě vyšel Turris OS 3.8!

Šup s ní zpátky do šuplíku. Tam je v bezpečí! :slight_smile:

4 Likes

Jo, jenomže my Omniaci jsme ale za router vysolili nemalou sumu a troufám si tvrdit, že velká část z nás nemá Omnii na laborování ale jako jediný “ostrý” router doma a nemá čas ani chuť hlídat každý update s očekáváním co se vytelí - samozřejmě současně čelí tlaku manželek, milenek, dětí, případně jiných členů domácnosti a musí poslouchat řeči typu “proč to zase nefunguje, když to stálo takový ranec”.

13 Likes

Dik, Uz je zase v supliku. Aspon mi dlho vydrzi a nemusim sa bat, ze teplota chipu je prilis vysoka.
Suhlasim s tym, ze toto je router pre znalych, co ja nie som, ale priznam sa ze som pred viac ako rokom nemyslel, ze sa tolko ludi necha napalit. Ked bude tento router v pouzitelnom stave, tak bude po HW stranke zastarany, co je skoda, no dalsiu sancu u vela ludi takyto projekt urcite nedostane.

1 Like

Já mám turris 1, po aktualizaci přestal fungovat, Zkusil jsem reset, už asi 5x, pokaždé dojede do bodu 6, kde se přepne do eng a skončí. Internet se sice připoji, ale instalace je tak na půl.
Dřívější aktualizace byly bezproblémové. .

Já na turris 1x po obnově do továrního nastavení skončil na OS 3.7.3 s chybou
Migration to updater-ng failed: First run on updater-ng exited with error:
unreachable: /tmp/crl.pem: No such file or directory

vážne? to je riešenie? doteraz bolo všetko ok a po ďalšom genitálnom update treba vypnúť DNSSEC aby to chodilo?

Pokud jste používal forwarding, tak se do 3.8 DNSSEC v routeru nijak nevalidoval. Teď se ten default změnil.

EDIT: já osobně bych spíš validoval bez forwardování – to mi přijde jako nejlepší default mód.

2 Likes

Nemyslím si, že to je router jen pro znalé, ale spíš pro Ty, co vědí, proč si pořizují zrovna Turris.

Protože používat ho jen jako router je škoda, a začít ho používat víc než jen router sebou přináší riziko, že se příliš odchýlíte od standardní konfigurace, na kterou je update testován.

Aj tak sa da na dnesnu situaciu pozerat. Mna zlakal slubovany parental control, len som netusil, ze ani po roku nebude sucastou standardneho image a az teraz team zistil, ze to nebude take easy ako ked slubovali perk.
Nic extra okrem Majordomo nemam nainstalovane a aj ten uz nie je podporovany, tak neviem na akej default konfiguracii Turris Team testuje pre uvolnenim jednotlive release. Skor bude problem v tom, ze som nestihol 3.7.5 update a asi priamo z 3.7.1 uz to nepojde…

Tak stáhněte medkit a přeflashujte router. Nejrychlejší a nejsnadnější řešení v tuhle chvíli.

No, ale pán nejspíš potřebuje zachovat i své nastavení a konfiguraci, že?
Čistý systém mu nejspíš bude fungovat, bude to nejspíš i nejrychlejší řešení, ale spokojený nebude.

1 Like

Ano oprava pro update z 3.7.1 je trochu složitější. Jedna varianta je flash z usb, druhá reset do továrního nastavení. Pokud se ale umíte připojit na příkazovou řádku tak můžete udělat tento sled příkazů:

wget https://repo.turris.cz/omnia/packages/turrispackages/updater-ng_60.0.7-2_mvebu.ipk​
opkg-trans -a updater-ng_60.0.7-2_mvebu.ipk​​ -r opkg-trans​
updater.sh
1 Like

Edit3: Tohle bylo opraveno v 3.8.2 a toto již není nutné provádět.
Jako reference samotná oprava: https://gitlab.labs.nic.cz/turris/openwrt/commit/34d5614daca7bbffd8b883a77dd146cc9ae1574b

Omlouvám se, až dnes jsem zjistil, že opravy které jsme provedli v balíčcích rozbili migraci v mezikroku 3.7.3. Prozatím je nutný nehezký ruční zásah obdobného typu jako jsem psal v předchozím příspěvku:

wget http://repo.turris.cz/turris/packages/turrispackages/updater-ng_59.3-1_mpc85xx.ipk
opkg-trans -a updater-ng_59.3-1_mpc85xx.ipk -r opkg-trans -r updater
get-api-crl
pkgupdate --batch

Tento kód předpokládá, že migrace již proběhla a selhala.

Edit: Opraven wget. Tento postup je pouze pro Turris 1.x.
Edit2: Oprava do 3.8.1 nebyla zcela funkční a v některých případech by byla problematická. Pravděpodobně půjde do 3.8.2 s několika fixupy updateru.

1 Like

Dakujem. Prikazy fungovali, uspesne upgradovane na 3.8.

Takže nejsem sám, mám to tak prakticky od začátku co mám TO.
Jen otázka, máte karty v pozicích z výroby?

Díky, Vaše rada se mi hodila i pro Turris 1.x … jen s drobnou úpravou cesty a názvu ipk balíčku.

Trefna otazka: Nemam, kvuli instalaci SSD disku.

Já je mám právě taky prohozené, má konfigurace od kraje: 2,4Ghz; InnoDisk 4xSata; 5Ghz. Kde máte 5Ghz Vy?

Po instalaci a resetu nejsou některé weby dostupné.

např. Adresa DNS serveru www.servis24.cz nebyla nalezená.

1 Like

Nejspíše stejný problém jako výše. Nejjednodušší možnosti ve Forisu jsou (a) vypnout DNSSEC validaci (tedy víceméně stav forwardingu před 3.8) anebo (b) vypnout forwarding a nechat DNSSEC validaci.