Právě vyšel Turris OS 3.8!

Vážení uživatelé Turrisu,

Turris OS 3.8 je tu! Omlouváme se, že nám trvalo poněkud déle ji vydat. Myslíme si ale a doufáme, že čekání na ni stálo za to, protože Turris OS 3.8 má spoustu nových vychytávek. Mnohokrát děkujeme na naší oddané komunitě za pomoc při testování nových funkce – vážíme si toho, že jste s námi!

Mezi hlavní změny a vylepšení tentokrát patří:

• Foris nyní nabízí možnost omezení limitů pro návštěvnickou síť.
• Další nová funkce ve Forisu je možnost propagování jmen klientů do lokálního DNS.
• Velkým společným krokem pro Foris a Updater jsou odložené aktualizace. Na funkci [odložených aktualizací semůžete podívat v naší dokumentaci] (https://www.turris.cz/doc/en/howto/delayed_updates).
• Ruské, dánské a litevské překlady byly přidány do Forise, můžete je zapnout pod kartou “Updater” ve Forisu. A pokud chcete Foris naučit mluvit zcela jiným jazykem, zvažte stát se komunitním překladatelem;-)!
• Změny v Userlistech zahrnují prořezání závislostí.
• Suricata byla aktualizována na novou verzi s více modulární konfigurací a pomocnými balíčky.
• Nově podporujeme Php7!
• Přidali jsme balíček MariaDB.
• Velkou novou funkcí je podpora Nextcloudu – oblíbeného domácího cloudového řešení! Podpora je stále ještě ve zkušebním provozu a instalace je určena především pro zkušené uživatele [pokyny lze nalézt zde] (https://www.turris.cz/doc/en/howto/nextcloud), ale v průběhu letošního roku bychom rádi zpřístupnili i jednodušší nastavení prostřednictvím našeho webového konfiguračního rozhraní Foris .
• Hardware feed – přidali jsme pár hardware balíčků souvisejících s hardwarem.
• Nezapomněli jsme na naše uživatele Turris 1.x a přidali jsme podporu Btrfs pro Turris 1.x.
[Zde se můžete podívat na manuál] (https://www.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration).
• Představili jsme experimentální podporu NFS4.
• A jako bonus nyní máme rychlejší boot!

Pokud si o změnách v Turris OS 3.8 chcete povídat s námi nebo ostatními uživateli, čiňte tak prosím v anglické sekci fóra, kde probíhá oficiální diskuze.

Doufáme, že se vám naše nové funkce budou líbit a děkujeme za vaši podporu!

Váš tým Turris

2 Likes

Po instalaci a restartu mám ve Forisu vypnutou Síť pro hosty,
tak si to zkontrolujte a prověřte, ať se nedivíte že to nechodí.
Možná to je jen u mě.

EDIT: je vypnuté minidlna…

něco se nepovedlo, přišlo oznámení od Turrise Chyba z 14. 09. 2017 17:01:20
Updater selhal:

po updatu jsem měl přepnuté wifi pouze pro lokální síť (tzn z wifi nešel internet) musel jsem “wan” povolit v luci v rozhraní bezdrátových sítí.
fyi

Kdy bude pro Foris podpora modulů Bigclowen?

Aktualizace proběhla OK, jen po restartu nenaběhl(a) nikola. Po ručním spuštění vše funkční.

Nemyslite, ze kdyz probihaji tyhle aktualizace automaticky, tak je docela zasadni zmena v knot-resolveru z ‘policy.FORWARD()’ na ‘policy.STUB()’ ?
Do prkynka, neni update aby se neco nerozj…^H bilo :frowning:

Vzhledem k tomu, ze uz je to prakticky standard, tak vypinam automaticke aktualizace (prepinam to na “Update approval needed”). Rozbiti to sice nevyresi, ale zmizi ty prekvapeni kdy rano najednou nic nejede.

1 Like

A proto je tu možnost účasti v testování RC verzí … nepříjemné překvapení nepřijde nečekaně ráno, ale čekaně po instalaci RC verze! :slight_smile:

1 Like

Takze na to aby clovek nebyl pokusnym kralikem, tak se ma stat pokusnym kralikem?
Nejak mi unika pointa.

1 Like

pro nekoho kdo ma Turrise po ruce je “necekane prekvapeni” at uz v RC verzi nebo ostre v pohode, ale co my (ja) kteri mame turrise vzdaleneho pres 1500km, bez moznosti jej rucne resetovat, nebo se pripojit pres seriovou linku? a popravde litat za turrisem kvuli kazde nepovedene aktualizaci je velmi casove i financne narocne :-/

1 Like

Na to není potřeba být pokusným králíkem … a vy Omniaci jste to doteď měli snažší.
Prostě když vím, že se chystá major update a chci si být jistý, že mi všechno (včetně mých specialit) bude fungovat, počkám si na nějakou pokročilejší RC verzi, pak snapshot stávajícího stavu, instalace RC verze, výzkum zda vše chodí a volitelně návrat do snapshotu s funkční deploy verzí nebo ponechání RC stavu.

U mně vše v pohodě bez ztráty kytičky – jen déle nabíhala karta WLAN 5 Mhz

Zas vypnute miniDLNA, zmenena konfiguracia PCI2 LED…

A polovica webu konci s hlaskou ERR DNS NAME NOT RESOLVED. keby ten zasrany kram nebol tak drahy uz leti do****… *****…

‘policy.FORWARD()’ na ‘policy.STUB()’

Safra, takze hoodne rad ve foru ohledem custom kresd budou od 3.8 nevalidni, rozumim tomu dobre? Diky za informaci o tomhle!

Instalace 3.8 na Turris 1.0 havarovala na problem s vim viz log., po odmazání balíčku vim z LuCi již proběhla jen při běhu se updater intenzivně doptával na neexistující balíček luci-i18n-ddns-en

Oznámení o chybách

Updater selhal:
[string “transaction”]:311: [string “transaction”]:144: Collisions:
• /usr/bin/vim: vim (existing-file), vim-full (new-file)
• /usr/share/vim/vimrc: vim (existing-file), vim-full (new-file)

To je ale pouzitelne jen pro ty lidi, co to maji v labu.
Pak je tu, rekl bych nezanedbatelna, skupina lidi, kteri to maji normalne v produkci. To posledni co cekam u automatickeho updatu v produkcnim prostredi, je umrtveni routeru ci jeho sluzeb.
Jako by nestacilo ze po rebootu ztratim 5GHz wifinu (musim router fyzicky vypnout a opet zapnout pokud chci mit funkcni petigigo).

@Jirka Jj, tak jak puvodne fungovalo policy.FORWARD, tak ted funguje policy.STUB. Soucasny FORWARD ted dela navic DNSSEC validaci. Ta u vnitrolankovych TLD selze* -> nefunguje interni DNS.

*) Mozna je tam jeste jiny detail, kazdopadne u soucasnyho kresd se zaplou validaci nefunguje policy.FORWARD() na jiny DNS server s interni domenou. Musi se pouzit policy.STUB().

3 Likes

Diky moc za vysvetleni! Sam dopodrobna github nesleduju, prectu jen novinky verze, a tohle pomuze spouste lidi, co se ridili navody z fora (ja osobne custom kresd conf nemusel nastesti pouzit)

Plně s vámi souhlasím, tento router bych se do komerčního prostředí neodvážil nasadit. Je vhodný jen “na takové to domácí žvýkání”

3 Likes

Předpokládám že tam byl nastavený forwarding na servery které rozbíjejí DNSSEC a že to nechcete moc řešit – vypnutí DNSSECu ve Foris/DNS by to mělo myslím vrátit víceméně do původního stavu.

priatelia, ja som opat vytiahol Omniu zo suplika, a bohuzial nepodarilo sa updatovat. som na verzii 3.7.1, chybova hlaska:
Updater failed:
runtime: [string “requests”]:160: attempt to index global ‘string’ (a nil value)

co s tym?