OpenWRT One router

Tome, nedá mi to, ale musím zareagovat. Je skvělé, že se snažíš být aktivní více na fóru, ale jsou tady důležitější témata nebo příspěvky.

Tady mluvíme o user-friendly approach tedy konkrétně funkcionalitě, co nabízí Turris tedy Updater drivers. Cokoliv, co systém rozezná a je uvedeno v Turrisí databázi, tak si to automaticky stáhne ovladač.
To samé je v podstatě v operačním systému Windows, kde systém rozezná, co je připojeno a sám si to stáhne, pokud je k dispozici přes Windows Updater. U operačních systémů GNU/Linux, většinou počítače/notebooky si uživatel buď musí ovladač ručně stáhnout nebo je to v základu. Tady ještě bacha, že uživatelé GNU/Linux jsou šikovnější a šikovný uživatel si zkompiluje novější kernel nebo out of tree driver pro svůj kernel. Pokud si s tím BFU neporadí, tak od toho má systémového administrátora. U těchto zařízení počítám s tím, že Wi-Fi karta není připájena na základní desku a dá se vyměnit.

Ano, u OpenWrt je nutné si to nainstalovat ručně, ale i to může být jednoduché. Chceš novější Wi-Fi kartu? Tady máš návod, kup si tohle, rozeber router, našroubuj, nainstaluj tenhle balíček. Sice už to nebude tak efektivní, ale i v minulosti to samé bylo u Wi-Fi upgrade packu pro Turris 1.x.

A to je přesně ta chyba! Tady se vrátím velkou oklikou k tomu, proč vývojáři Turrisu nespolupracují s upstreamem nebo nejsou informování, proč a co se děje v OpenWrt (mailing listy). Nechci ani mně to nepatří hodnotit kvalitu živě.cz, ale už jenom to, že je uvedeno, že Turris je open-hardware není úplně pravda. Třeba tady to je krásně uvedeno například zde:

Následně se dostaneme ke zdroji, což je OpenWrt development mailing list a tam se můžeme dočíst, že tam také řeší Wi-Fi 7, apod.

S tímto vyjádřením bych byl IMHO opatrnější.

1. Víme, že budou k dispozici Wi-Fi 7 karty pro miniPCIe?
  • Pokud ne, bude to možné řešit přes redukci? Počítám, že ty Wi-Fi karty budou ve formátu m.2, co má mít nástupce Omnie, a tedy jak se to dotkne modrých Turrisů 1.x a Turris Omnia?

Odpověď třeba zde:

To máme, ale pouze na WANu. Takže vyšší rychlost nad 1 Gbps dosáhnu přes Wi-Fi. :man_shrugging:

Hmm, můžeme se ptát i z druhé strany. Jak dlouho budete Turris 1.x podporovat? No, moment. Když nad tím tak přemýšlím. Neběží náhodou Turris OS nad OpenWrt? Takže když OpenWrt přestane podporovat jakýkoliv Turris router, tak v součtu pár lidí se budete nadále věnovat podpoře něčeho, co upstream odepsal? Nebylo by lepší mít podporu všech Turris zařízení v upstreamu? Podpora PowerPC konkrétně architektury mpc85xx je stále v OpenWrt podporována a kernel 5.15 (když už je explicitně zmíněn) je tam již nějakou dobu. No a pak tu máme aktuálnost OpenWrt / Turris OS.

Takže zrovna tenhle odstavec, který cituji, je za mě konkrétně a naprosto mimo (i to spojení dědeček, vím asi jak je to myšleno, ale i v roce 2024 tento “dědeček” má stále co říct - jak je navržen, jakou má podporu v kernelu a že Wi-Fi 6 karty se jenom připojily a už to frčelo na rozdíl od problémů s Marvellem a to ještě chce zmínit, že PCIe ovladač v Linuxovém kernelu pro jeden z chipsetů, který používá Turris [Omnia/Mox] chtějí odstranit…)). Co bych bral je relevance updatů i když jak teď všichni víme to pokulhává a snažíte se udržovat řekněme aktuální starou verzi OpenWrt a přitom ty verze utíkají na což jsem narážel i já. Děda sice nemá fancy balíčky - Go, apod, ale i ta podpora Go se dá implementovat a návod máte k dispozici.

Jenže zase narážíme na trojimperativ (čas, zdroje, rozsah)…

Škoda, že přesně tohle slovo na fóru OpenWrt natož v mailing listu není uvedeno, ale nechci chytat za slovíčka - OpenWrt One - celebrating 20 years of OpenWrt - Release and security announcements - OpenWrt Forum

Taky můžeme říct, že Turris MOX je svým způsobem experimentální. Využití z mého pohledu OpenWrt One má, ale jaká bude realita. No, nechme se překvapit. :slight_smile:

Odkud máte ten balíček Ripe Atlas SW Probe v Turrisu? Z upstreamu. Jaký upstream? OpenWrt. Od jaké verze? OpenWrt 21.02. Takže jakýkoliv router, co má OpenWrt 21.02 a novější si to může nainstalovat. Nic Turris specific. Bonusové body má Turris, resp. můj již bývalý kolega za to, že se to podařilo dostat do upstreamu a tedy ty věci se pushovali do upstreamu o 106. Jestli to je výhoda nebo nevýhoda, nechám posoudit někoho jiného.

Jaká je cílovka Turrisu? :slight_smile: Běžný uživatel si nekoupí router za 7 tisíc a více. A teď definujme běžného uživatele.

2 Likes