Omluva Turris týmu za problémy s 3.8.2 na Turris 1.x

Věř mi, že tam bylo více než 20 routerů. :slight_smile: Komplikovanější bylo, když někdo chtěl zálohu…

Pokud se jednalo o čistý systém, tak to šlo jak po másle.
Tzn. Výměna RTC baterky. Vložení microSD karty Samsung Evo 32Gb. Oživení a migrace.

Makali na tom tři lidi a to se pomalu ještě ani nezastavili…

1 Like

Dokážu si to živě představit, @Pepe.
A koneckonců, možná to i zítra uvidím na živo … pokud se odhodlám a vydám se na LinuxDays osobně.
Stojí to za to?

Dobrá otázka… Některé přednášky za to stojí, ale je potřeba zvážit, zda se to nevyplatí sledovat z domova. :wink:
Hlavně na některých přednáškách bylo úplně narváno… Takže někdo stál hned u dvěří a kolem tebe furt prochází lidi…
Akorát je škoda, že nejde položit dotaz přes internet. Jako na přednáškách můžeš třeba čučet do telefonu/tabletu/notebooku, pokud ti nevadí, že ostatní budou vědět, co děláš.

Má to určitě své kouzlo (pokecat a se seznámit s ostatními lidmi) a možnost ukořistit nějaké předměty typu propisky, tašky a možná i tričko (ale to bylo pravděpodobně rychle rozebráno a chtělo to přijít hned brzo ráno :D).

Je možné si pokecat na stancích, apod., ale to lze taky na fóru případně mailem. Možná někdo bude mít jiný názor. Je to možné. Všichni nejsme stejní. :wink:

Jo … přes Internet se to dneska sledovalo krásně … když mi jel Turris a připojení na net bylo zase v pohodě, pustil jsem si videa z přednášek, co mne zajímaly, ve 4K rozlišení a u toho jsem si popíjel whisku. To v Dejvicích asi nepodávají, že? Ani protekčně na stánku Turrisu pro nás … věrný komuniťáky.

Ale zítra má být nějaký workshop k IDSku Surricata … tak by možná stálo za to se podívat, jak si lze polotovar vlastníma silama přetavit do použitelného a užitečného tovaru. A to na videopřenosu navíc nebude!

A hlavně mě přijde blbý, když bych se zeptal narovinu Turris teamu, kdy se odhodlají zprovoznit ty polotovary na Turrisech 1.x. Nechtěl jsem ani vznášet nějaký dotaz, protože bych se musel ptát na tolik věcí a nechtěl bych vidět ty kyselý obličeje. :smiley: (Zase když to vezmu z té druhé strany, když by se mě taky někdo na to ptal, tak bych asi nevypadal dvakrát nejlíp…)
Spíše se zítra zeptám, jak to vidí s dokumentací (možnost diskuze či hodnocení). Nechci se ani ptát, kdy nebo co se plánuje, protože defakto ti řeknou “Na všem pracujeme, ale teď to není prioritou, atd.” Takže se vlastně ve finále nic nedozvíš. Jó, když se pán ptal na přednášce, kterou měl Vaclav, kdy bude iOS aplikace a nad odpovědí, co dostal ten pán, tak jsem si v duchu říkal, že to asi nemůže myslet vážně. :smiley:

Mělo se dojít k závěru: (ale podle mě to bylo až moc obkecáváno, kdyby to řekl rovnou a upřímně, tak udělá líp): Hledáme vývojáře aplikace pro Android. Máme velké plány, ale bohužel teď je aplikace v Google Play (beta - jak nečekané) a není to teď hlavní prioritou a ani se na tom nemaká denně, ale když se najde semtam nějaký čas, tak jako se na tom maká. Chceme, aby ta aplikace uměla stejné věci, co ve Forisu. (který se bude přepisovat a bude snad i prý bude snadnější proto psát i nějaké pluginy - což si myslím, že by mohlo být užitečné…)
Kdy to spatří světlo světa? No… to ještě nevíme, ale určitě to bude.

Jsem zvědavý, co bylo myšleno na zlepšení komunitního testování RC buildů…

Hele podává se tam malinovka, kafé a nějaké to menší občerstvení v podobě zákusků (jednohubek). Prý někde je i tuším 0,33l RUMu…

Můžeš si na Omniích zahrát Tetris :smiley:
A pokud někdo zajímají moduly BigClown, tak tam jsou taky k vidění.

Kdo nezaregistroval: nějaké fotky jsou tady: https://www.root.cz/galerie/foto-reportaz-z-konference-linuxdays-sobota/

No, tak jo, ukecali jste mne … pro zítřejší den udělám výjimku, umeju si vlasy, vyčistím zuby, opustím svou polotemnou počítačovou noru a vydám se mezi lidi.
Po ránu vytlačím z garáže káru a tradá do Dejvic.

P.S. S tím Forisem … to je ještě dobrá odpověď, ne? Teď si představ, že by řekli, že to chtějí dorovnat do stejného stavu, jako je Spectator (což je de facto stejně zaměřený program pro správu routeru … akorát pro desktop). To by to teprve dopadlo.
I když vlastně … ona ta appka už na stejné úrovni jako Spectator je … další dva polotovárky do stáje.
Korporát hadr!

Akorát, že v korporátu nemáš šanci s tím cokoli udělat. Tady máš - je to opensource. To že se toho zatím nikdo nechytl asi znamená, že to nikoho až tak moc netrápí. Buď má prioritnější věci, nebo to už dávno vzdal a zařídil se jinak.

Můžeš začít třeba tak, že na gitlabu založíš issue s tím, co ti chybí / je špatně.

Pokud z toho vznikne další polotovar, tak potěš koště. Jako s Forrisem mě to překvapilo, že se plánuje rewrite (i když něco už je vidět i na Gitlabu), ale uvidíme, co z toho vznikne. Někdo v anglické část se zmínil o JUCI, které nevypadá vůbec špatně a dalo by se to použít. Jako aspoň by se více soustředili na více nových věcí.
Každopádně se chystá merge na LEDE, ale to už všichni víme, ale kdy to bude to tuším ani nezaznělo. Jen to, že LEDE se bude zpátky mergovat do OpenWRT. Doufám, že z té konference dostaneme nějaké info a co se plánuje s Turrisem.

Btw. tobě ty polotovary a korporát pěkně leží v žaludku, co? :smiley:

Na gitlabu je tolik issues ohledně Forise, ale že by si toho vývojař Forise všiml to si nejsem jistý.
Sice to je open source, ale oni jsou za to placení…:wink:

Každopádně jsem chtěl ještě říct padla tam otázka ohledně upstream Omnie. To byla odpověď od Vaclava za všechny prachy (to fakt jako no comment)

Jak že nemůžeš … i v korporátu můžeš vyjádřit svůj názor, co Ti chybí. A buď se s tím stavem smířit, a nebo se zařídit jinak a odejít.
Je to úplně stejný, to mi věř.

Není. Tady si můžeš stáhnout zdrojáky a začít se v nich šťourat. To je setsakra velký rozdíl.

Jo, to máš pravdu … jen těch dobrovolníků, co by to ve svém volnu nadšenecky udělali, se nějak nedostává.

2 Likes

Polotovary mi trošku v žaludku leží, to je pravda … už jich není pár, ale čím dál víc, ale za ty roky, co žiju s projektem Turris, se s tím nějak začínám smiřovat, ale co mi vadí víc je to, že z mého pohledu se trošku vytrácí prvotní myšlenka toho, proč se celý projekt dělal. A to je získávání dat o síťovnu a na základě toho publikace užitečných dat pro Internetovou komunitu.

Co se v tomto událo nového řekněme za poslední rok … rok a půl? Neslyšel jsem o žádné novince. Nikdo se nepochlubil, žádná prezentace nebyla, článek v tisku … NIC

Já jsem na počátku projekt TURRIS chápal takto … máte od nás chytrý router, on od Vás sbírá chytrá data, za to dostáváte pravidelné updaty, FW pravidla, SW novinky a my tato data přetavíme do anonymizovaných užitečných dat pro Internetovou komunitu.

Pak někoho napadlo, že by se na tom dalo vydělat … přišla komerční Omnie … a ty počáteční ideály nějak začaly pohasínat.
A přitom by se to i s těma Omniema dalo tlačit stejným směrem.
Ale tam se strategie proměnila stylem … naslibujeme vám miliony fíčurek, úprav, rozšíření atd.
A jak je vidět, roztříštění funkčnosti vede spíš k vnášení problémů do té základní routovací a síťové funkce.

1 Like

No trochu jsem koukal na Spectator jsem koukal, že bych třeba něco i dodělal, ale aktuálně mne nenapadá, co přesně. Fakt by to chtělo nějaký seznam požadavků. Aktuální stav mi docela vyhovuje - aplikace mi poskytuje základní informace. A na konfiguraci mám web rozhraní nebo ssh.

Třeba tam po přechodu na updater-ng vůbec nefunguje sekce Updater.
To jsem i před časem hlásil jako issue … a dokonce mi bylo odpovězeno, že to se ví, ale nemá to prioritu a aplikace momentálně leží trochu u ledu (nikoli u LEDE).

Prostě oficiálně mi přiznali, že je to další polotovárek ve stáji.

Ale už končím s remcáním … nechci bejt otravnej a furt se opakovat!

Hmm, toho jsem si nevsiml :smiley: To by se muselo prozkoumat. Spectator na Omnii přece běží včetně updateru. Nebo se mýlím?

:grinning: :grinning: :grinning: https://youtu.be/CG5l7xdV0Fw?t=15m47s :grinning: :grinning: :grinning:

5 Likes

To já nevím … Omnii nemám. Jsem od počátku věrný první sérii modrého Turrisu 1.0 :slight_smile:

1 Like

Tak to jsme dva :smiley:
Trochu jsem do toho kódu před usnutím koukal a zatím nic nevykoukal - mají to tam někde schované :smiley:

1 Like

Připomínky k oficialni dokumentaci máme házet na podporu. Plánuje se vylepšení komunitni dokumentace, ale není to v tuto chvili prioritou a nikdo na tom nemaka.

Pro diskuze tedy ke komunitni dokumentaci mame využít fórum.