Omluva Turris týmu za problémy s 3.8.2 na Turris 1.x

Víte, vůbec se nebojím, že bych to nezvládl či to s komunitou nevyřešil. Celý “problém” je ale ten, že já nechci cokoliv studovat. Už to, že to vůbec budu/musím dělat mě štve. Zkoušel jsem SAN dle návodu, bylo mi tady poraděno, super. Ale proč ten návod nebyl pořádně udělaný? Proč v img chybí zásadní info o nastavení 777?

Tady jsou dvě vlákna diskuzí kde se prakticky řeší stále dokola stejné věci a radí se jak na to. Proč někdo z týmu turrisu nesedne a neudělá dvě-tři html stránky, kde bude postup a,b,c,d? Včetně možných problémů a doporučení? Proč se taková základní věc musí řešit vůbec s komunitou? Klidně tu řešte chcípnutí SD karet a další specialitky :slight_smile:
Chápu že vy si s tím hrajete, ale proč bych měl řešit studování “zmigrujete na UBIFS a následně na BTRFS” na fóru. Já potřebuju návod udělej toto a pak toto. Až to bude hotové, tak turis zase nechám v koutě a hotovo.
Navíc ignorování jiných než Linux uživatelů je přímo ukázkové dd if=/home/turris/sdcard.img of=/dev/sdb.

Dokud se nic neděje, jsou všichni happy. Ale právě teď se v celé nahotě ukazují problémy.

Mimochodem - výroční zpráva CZ.NIC 2016
Výrazný nárůst zaměstnanců nastal v Laboratořích CZ.NIC v souvislosti s projektem Turris…
Laboratoře CZ.NIC 37 -> 48
Opravdu tu nemocný Vlk musí dělat komunitní support?

1 Like

No ja v tom na co reagujete jenom navrhuju ze bych to chtel udelat v opacnem poradi, nejdriv rovnou na BTRFS a az potom v NAND na UBIFS abych neztratil aktualni fungujici system. V principu by tomu nemelo nic branit a pokusim se o to. Turris uz momentalne neni doma hlavni router takze tomu nic nebrani :slight_smile:

To ze nekdo spravne neotestoval dve ze tri variant (jffs2 a btrfs) a fungovala jenom jedna - ubifs neznamena ze priste na te kostce nepadne jine nahodne cislo :slight_smile:

3 Likes

Tak všichni víme, že dokumentace není úplně ideální, ale postupně se doplňuje a polidšťuje :-). Zase rozumím tomu, že dokumentace není asi úplně nejvyšší priorita týmu a že se pravděpodobně zvýšená péče věnuje komerčni Omnii a my “modráci” jsme až na druhém místě, nicméně v poslední době velmi kvituji snahu vývojářů v tom smyslu, že Turrisy 1.x neodepsali a stále se snaží, aby držely s Omnií krok, počínaje “updater-ng”, který pořešil mnoho potíží až po - z mého pohledu killer feature - bootování z SD karty a BTRFS — abych parafrázoval jednoho známého, kdysi veřejně činného pána, kdo z Vás, majitelů jiných routerů, to má, pánové? :smile:

Pozn. Tak bacil, v mém případě není překážkou, ale naopak podmínkou nutnou :-), jinak bych na tohle neměl čas ;-). A věřte, že jen díky mnoha jiným, namátkou @Nones, @Ondrej_Caletka, @Pepe a jejich zapálení pro věc se zde mnoho věcí vyřešilo a posunulo k lepšímu. Od toho komunita přeci je a díky za ní.

Myslím, že v tomto, jako v mnoha jiných případech, celý tým především pracuje na vyřešení problému a případné doplnění/úprava dokumentace se provede následně. Pokud jste sám prošel nějakou trnitou cestou, můžete se o své poznatky podělit, případně je sepsat, popřípadě zrevidovat nějaký postup z dokumentace, pokud již není platný. Všichni to velmi oceníme.

1 Like

Díky @vlk- u, zaskočím si na LinuxDays na stánek Turrisu pro dárečky … asi si je zasloužím! :slight_smile:

A velký díky i celému Turris teamu za rychlou nápravu vzniklé situace.
A teď už se jenom těším na to podrobné zpravodajství v mimořádném vydání korporátního tisku Turris News, který očekávám v brzké době ve své mailové schránce! :grin:

2 Likes

Vám ty Turris News nějak leží v žaludku :smile:

1 Like

Tak jsem dorazil domů a risknul to. Restart bez potíží, všechno zdá se funguje :+1:

Zařízení 	Turris - RTRS02
Sériové číslo 	38XXXXXX878
Verze Turris OS 	3.8.2.1
Verze jádra 	4.4.89-d74822050ae7ec4a1e49c6af6d672787-3
Odesílání dat z uCollectu 	Online (stav aktualizován před 2 sekundami)
Odesílání firewallových záznamů 	Online (stav aktualizován před 111 sekundami)
1 Like

Ta zminka o korporatnich listech me vzdycky rozesmeje :slight_smile:

2 Likes

Jak jsem si tu někde přečetl, tak skript na migraci se prý nepustí když není zmigrováno na ubifs[quote=“fanoush, post:372, topic:5177”]
nutne to je, prave to zkousim a opravdu to btrfs_migrate jenom napise “1.1 firmware required!” a nic to neudela kdyz rootfs neni ubifs
[/quote]

Takže zmigrováno asi máte a přesvědčit se můžete cat /proc/mtd

# cat /proc/mtd
dev:    size   erasesize  name
mtd0: 00020000 00020000 "NOR (RO) DTB Image"
mtd1: 001a0000 00020000 "NOR (RO) Linux Kernel Image"
mtd2: 00180000 00020000 "NOR (RO) JFFS2 Root File System"
mtd3: 00b00000 00020000 "NOR (RO) NAND FW backup"
mtd4: 000c0000 00020000 "NOR (RW) Cert backup"
mtd5: 00100000 00020000 "NOR (RO) U-Boot Image"
mtd6: 00200000 00020000 "NAND (RW) DTB Image"
mtd7: 00500000 00020000 "NAND (RW) Linux Kernel Image"
mtd8: 0f900000 00020000 "NAND (RW) JFFS2 Root File System"
mtd9: 10000000 00020000 "rootfs-ubifs"

kde mtd9 je původní root na vnitřní flash paměti.

1 Like

Jen doplním, že migrace jde vpohodě provést i přes mac, stačí tento ovladač: https://www.silabs.com/products/development-tools/software/usb-to-uart-bridge-vcp-drivers
a brew install minicom pokud mate homebrew.

Děkuji moc za podrobný návod, jak rozjet bricknutý Turris 1.0 bez factory resetu. Povedlo se - zdá se, že router funguje, jak má. Až bude vhodná chvíle, opět nahradí starý ASUS WL500g, který za něj dělal dva dny záskok, než jsem se dostal k opravě.

Když už jsem jej měl rozebraný, vyměnil jsem (mrtvou) baterku a chtěl jsem také rovnou udělat migraci na MicroSD s BTRFS, ale zarazila mě jedna věc. V návodu se doporučuje udělat napřed přechod na UBIFS, jenže uvedený postup zahrnuje factory reset! Tomu jsem se chtěl za každou cenu vyhnout, proto jsem taky postupoval podle návodu výše (za ta léta jsem si zprovoznil několik věcí, které rozhodně nebyly triviální - např. OpenVPN a IPsec IKEv2 VPN - dalo to hodně práce a nechci s tím laborovat znovu).

Dotaz tedy zní: Je důležité dělat napřed migraci na UBIFS? Nelze rovnou přejít na BTRFS? Proč je doporučeno napřed UBIFS? A pokud nelze tento krok vynechat, lze nějak provést bez factory resetu?

Oni to ‘doporucuji’ protoze to jinak ten jejich migracni skrip ani neumi :slight_smile: Vice viz muj posledni prispevek Problémy po aktualizaci Turris 1.x na 3.8.2 // volná diskuze - #405 by fanoush - SW chyby-diskuze [CZ] - Turris forum a nekolik predchozich kde se mi to vicemene uspesne povedlo. Tu migraci udelat na kartu urcite jde, jenom se z ni tezko bez prechodu na ubifs bootuje.

Prechod na UBI tam je aby se nainstaloval novy u-Boot a v 1.1 se taky lip a bezpecneji pracuje s NAND. Pokud se nebojite experimentovat, asi by slo pred prechodem na UBI udelat prikazove radce mount -o bind / /mnt/rootfs a pak obsah /mnt/rootfs zatarovat treba na usb disk a po migraci na UBI a nasledne na btrfs vyndat SD kartu, strcit ji do pocitace, smazat vsechen obsah druhe partisny a nahradit ho obsahem z taru. Ale pozor, tarovat doporucuju jako root, pak ma tar by default zapnuto spoustu prepinacu aby zachoval prava a vlastniky a tak. A postup netestovan, ale mel by fungovat. V nejhorsim budete mit tar odkud pude konfigurace vyzobat.

EDIT: Jo a jeste zkopirovat zImage a fdt z /boot na druhy partisne do prvni vfat partisny.

2 Likes

Mám to úplně stejně - po factory reset jsem skončil na verzi 3.7.3. Žádný další upgrade se nehlásí od úterý, jen mi chodí maily s oznámením o výpadku.

PS: Co my, co se do Prahy nestali? Dáreček nebude? :wink:

Spusťte tyto příkazy, rozběhne se to, dělají to všichni, je to neřešená chyba.
wget http://repo.turris.cz/turris/packages/turrispackages/updater-ng_59.3.3-1_mpc85xx.ipk
opkg-trans -a updater-ng_59.3.3-1_mpc85xx.ipk -r opkg-trans -r updater
get-api-crl
pkgupdate --batch

A pak to pojede v pohodě? Nebo se mi nahodí 3.8.2 a zase umře? :smile: Dělal jste ještě nějaký kroky před tím?

Já to udělal současně s přechodem na kartu a 2x změnu filesystémů na btrfs. Tam se začíná verzi 3.6.5, zaktualizuje se na 3.7.3 a nastane tato chyba. Skript to vyřešil. NIc jiného se nedělá. Cílový stav 3.8.2.1 funkční.

Spustil jsem vámi zmíněné příkazy bez migrace na BFLMPSVZ a nerad bych to zakřiknul, ale vypadá to, že router běží - aktuální verze je 3.8.2.1.
Díky

1 Like

Tak, sice jsem původně provedl akci se stažením a instalací fdt a zImage, ale router se mi dostal do stavu, kdy nefungovala wifina a DNS také nic moc. No tak jste mě alespoň donutili k převodu na UBFS a zmigrovat na Btrfs. Nějak jsem se k tomu nemohl stále dokopat :slight_smile: No a pak holt znovu doinstalovat a nakonfigurovat všechny služby. Sice mi cron 1x za měsíc dělá do txt souboru seznam všech nainstalovaných balíčků a tar celého /etc. Pak by bylo otázkou chvíle jen spustit něco jako
opkg update && for i in $(cat /mnt/TimeMachine/Backup_Turris/balicky.txt); do opkg install $i; done

a pak ještě rozbalit tar archiv do /etc, ale za ty 2,5 roku provozu a experimentování se mi tam objevilo plno zbytečných již nevyužívaných balíčků a plno conf souborů v /etc. Tak jsem si to jen rozbalil a vyzobal jen ty, které používám. Sice 1/2 den práce, ale router na UBFS+ Btrfs, všechny služby běží jako dříve a bez zbytečného balastu okolo.

Diky Turris tymu za provedeni prechodu na btrfs. Nicmene doufam, ze v zajmu zachovani dusevniho zdravi turrisaku to zitra budete mit lip casove zmanagovany. :stuck_out_tongue_closed_eyes: :wink:

1 Like

Copak, copak … to nezvládli těch 20 chybou postižených routerů dát do pořádku ani za těch 8 hodin, co trval dnešní program LinuxDays?

1 Like