Omluva Turris týmu za problémy s 3.8.2 na Turris 1.x

Mám Turris 1.0
Pokud tedy nejsem zkušený uživatel a nemohu zachránit systém podle popsaného návodu, mám čekat na nějaký softwarový update nebo je jedinou možností Factory reset?
Je-li zájem, mohu svůj Turris zapůjčit k testování.

Druhej radek /type…

To je / na btrfs.
Post must be at least 20 characters.

A není to něco trochu odlišného? Zmigrovala jsem na BTRFS, ale to nutně neznamená, že mám nand na UBIFS, ale mohu ho mít i na JFFS2? Nebo jsem mimo? Díky

v tom routeru chybi linux kernel takze v nem nebezi prakticky nic co by mohlo ten update provest, to ze blikaji ledky je vec vicemene hardwarova - sitova karta detekuje provoz jinych zarizeni na siti.

jedine co by slo je napsat custom programek krery ty kroky udela za vas automaticky pres tu seriovou linku (i ty dva soubory by tam sly pres tu linku protlacit s trochou usili) ale i tak to musite otevrit, pripojit pres usb a mozna i instalovat usb serial drivery a pak neco pustit, to uz je skoro stejna slozitost jako kdyz to tam pak nadatlujete rucne

Děkuji za vysvětlení.
Takže Factory reset.
To mám radost.

Včera jsem našel že je to dohledatelné v souborech adresáře /proc/ (bohužel teď nejsem u routeru a nepamatuji se jaký soubor to je, ale v tom souboru je to výpis všech přípojných bodů pevné paměti a v posledním řádku je hlavní paměť a jaký je její souborový systém )

Zdravím, trochu jsem se v té přehršli diskuzí už ztratil.
Po výpadku a factory resetu mám nyní "Jádro systému bylo aktualizováno na verzi 3.10.18+94a02d55b4894b0636b62d11c301bcd3-1. Prosím restartujte své zařízení."
Předpokládám tedy, že po případném restartu mi to opět zatuhne. Zatím jsem jej posunul na těch 10 dnů.

Radíte:

Jak dostat router do opět použitelného stavu? Nejjednodušší řešení je provést factory reset a domigrovat do 3.8.2 a vše si nastavit znovu.

Factory reset mi nevadí, nastavené to je v základu během chvíle. Jen se chci ujistit, že když to budu dělat o víkendu, tak to potom již bude funkční. Tj. provedou se aktualizace a domigrace na 3.8.2 je z Vaší strany podchycena?

Zároveň bych požádal, až hektická situace kolem tohoto update opadne, abyste zpracovali přehledné návody i pro “laiky”, jak zmigrovat na btrfs. To pak můžu vyměnit i tu baterku.
Jen bych rád řekl, že Vaše doporučení “Doporučujeme Váš Turris 1.x zmigrovat dle jednoduchého návodu17 na btrfs, čímž získáte mnoho výhod.” zní hezky, ale rozhodně se nejedná o jednoduchý návod pro uživatele, který chce jen aby mu router sloužil k připojení na net. Pěkné a jednoznačné návody považuji pro Turris například od s474n.com. To co publikujete vy, opravdu nejsou jednoduché návody.
Díky

Jádro 3.10 je velmi prehistorické a update za factory máme odzkoušeno že proběhne bez větších problémů.

Aktuální verze jádra je 4.4.xx

Jediný známý problém při provedení factory je chybná konfigurace wifi, stačí ručně editovat soubor /etc/config/wireless případně jej stačí smazat a po restartu routeru se již načte správně.

Factory reset jsem provedl a prošel wizardem, kde ale nedošlo k připojení na ADSL (jak jsem se pak dočetl, chyba je v DNSSEC, která se má vypnout. jenže DNSSEC totiž na záložce DNS k vypnutí není, ta možnost tam prostě chybí a já se na net nedostanu!
P.S. Btrfs nemám a /etc/config/resolver také nemám, je tam jen unbound. Na netu jsem našel, že se má do /etc/ubound/ubound.conf dopsat do sekce server
val-permissive-mode: yes
případně i
module-config: “iterator”

Ale to také nefunguje.
Dočkám se konečně rady (mimo toho, že se má přejít na btrfs), jak se opět dostat na net?

Upgrade z factory neprobíhá, já jsem se zasekl na verzi 3.7.3.

2 Likes

Já osobně bych spravil DNSSEC spravením času, jednoduchým příkazem přes ssh. https://unix.stackexchange.com/questions/151547/linux-set-date-through-command-line/151548#151548

Ad přechod na BTRFS. Jednoduchý návod je v dokumentaci. Opravdu se nejedná o nic složitého a pokud budete postupovat rozvážně a hlavě pečlivě krok za krokem přesně podle návodu, musíte dojít úspěšně do cíle.

Ono to moc víc zjednodušit zkrátka nejde, pokud jste ještě nemigroval na UBIFS nebo nemáte v routeru micro SD kartu, tak router rozebrat musíte. Pokud obě podmínky splňujete, tedy už jste dříve zmigroval na UBIFS a máte vloženou micro SD, flashnout požadovanou verzi 3.6.5 do NOR lze i bez rozebrání routeru podle TOHOTO návodu.

Ve vláknu, kam Vás odkazi, tak i přes to, že uživatel neměl žádné zkušenosti, tak to zvládl s naší (komunitní) pomocí. Takže se doopravdy nemáte, čeho bát. :slight_smile:

Diskuze je tam trošku nepřehledná a plácá se tam páté přes deváté, ale když by @Vaclav našel čas, tak by to mohl oddělit a byla by to diskuze určena pro migraci (ať už na ubifs či btrfs). Případně upravit dokumentaci (obnovu z SD karty) take pro Windows. Na starém fóru někdo vytvořil návod. (Odkazoval jsem na něj taktéž v tom vláknu. :slight_smile:

@vlk byl rychlejší.

No, ten navod https://www.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration me nuti zmigrovat na ubifs coz by v idealnim stavu melo byt uplne zbytecny krok kdyz je system pak krome ubootu stejne cely na karte. Ale kdyz koukam na
https://gitlab.labs.nic.cz/turris/turris-os-packages/blob/test/utils/turris-btrfs-migrate/files/btrfs_migrate.sh
tak to vypada ze ten skript opravdu pocita s ubifs a ukonci se hned na zacatku

[ -n “mount | grep ubi” ] || die “1.1 firmware required!”

a podle toho jak se nize v tom skriptu konfiguruje uboot tak si nikdo nedelal hlavu tam udelat ten jffs2 boot kdyz na karte chybi kernel cili bootcmd kousek obsahuje
if fatload mmc 0:1 $nandbootaddr zImage; then run mmcboot; else run ubiboot

Takze misto abych si mohl zkopirovat aktualni 3.8.2 sakumprask jak je na kartu s btrfs a vic neresil tak musim pouzit " Jednoduchý návod" ktery me nuti si hned jako prvni vec premazat aktualni system starou verzi 3.6.5. Sice chapu usporu casu na strane vyvojare ale rict o tom pak ze to je jednoduche a zjednodusit to nejde jsou fakt silna slova :slight_smile:

Zkusim si podle toho skriptu zmigrovat na btrfs rucne i s jffs2. A pak mozna az budu mit na sd karte zkopirovany aktualni system tak jak je, tak pak mozna bych byl svolny si ten soucasny 3.8.2 v NAND presmahnout starym 3.6.5 a prejit tim na ubifs. dam pak vedet jak jsem uspel

3 Likes

Njn, chápu. Na druhou stranu, dokud jim router neumrtvíte, nebudou se zajímat a problém se nikdy nevyřeší :slight_smile: Jak píše @commar TADY, život není peříčko a někdy říznutí do živého může býti ku prospěchu celé věci. Ale toť jen můj soukromý názor.

Asi by se musela vyndat nebo znicit boot oddil na sd a rebootnout aby to videlo vnitrni uloziste. Nebo ho mozna jen mountnout

Ano, v tom máte pravdu, ti, kdo na UBIFS neupdatovali na tom jsou relativně nejhůře. Na druhou stranu tady někdo, myslím @miska, někde vysvětloval, že zkrátka to, co jim před X lety přišlo s minimem zkušeností jako dobrý nápad, je dnes docela přítěží a dost se snažili propagovat právě přechod na UBIFS, aby se alespoň platformy v1.x trošku sjednotily, což se dá pochopit a akceptovat. Zde se ukázalo, jaké problémy může roztříštěnost architektury působit.
Myslím, že pokud si tím “nedobrovolným peklem” projdete a zmigrujete na UBIFS a následně na BTRFS, už se bude blýskat na lepší časy, minimálně kvůli možnosti v případě problému přejít zpět na starší verzi.

Zase to nebudete provádět zbytečně. Když chcípne microSD karta (nebo se Vám povede rozbít oddíl), tak Vám to nabootuje systém z NAND. Je lepší přejít tedy na UbiFS a potom na BTRFS. Zatím se to nezdá snadné, ale v budoucnu budete mít méně problémů. :slight_smile:

Jako například teď při updatu 3.8.2, když lidé, kteří zmigrovali na ubifs, tak neměli problém.


… Jak ten @vlk to dělá… zase byl rychlejší
Více zde: Problémy po aktualizaci Turris 1.x na 3.8.2 // volná diskuze

OFF TOPIC @Pepe Zklátil mě bacil, tak jsem si řekl, že aspoň jednou za čas se zkusím revanšovat a třeba někomu trochu pošetřím duševní zdraví :slight_smile: jako mě už tolikrát jiní

2 Likes