Novinky + aktualizace softwaru, hlavně OS

Dobrý den, posledních pár týdnů se to tu snažím sledovat alespoň jednou denně. Možná jsem nehledal pořádně, ale nenašel jsem nějaký příspěvek, kde by se řešily nové verze OS a aktualizace. Osobně si myslím, že je to škoda. Jasně, přišel mi email, ale osobně bych byl rád, kdybych tu měl na jednom místě něco, kde bych se dozvěděl například něco typu “v současnosti děláme na tom a tom, počítáme, že to vypustíme do 2 - 3 týdnů”, časem by jste to třeba mohli aktualizovat. Prostě by byla fajn nějaká rubrika či co, kde by se oznamovaly a řešily aktualizace. Zajímavé by mohlo být i doplnění o informace jednotlivých verzí softwaru např. verze 3.1 první verze umí to a to (příklad), verze 3.2 oproti předešlé verzi bylo přidáno to a to. Aby to prostě bylo na jednom místě. Díky

Ja se obavam, ze se s nama na novem foru cesky uz nikdo nebude bavit :frowning:

Informace co se chystá by mohly být vidět v gitu, nicméně dnes vydaná 3.5 tam ještě není:

Každopádně nemám pocit, že by tyhle informace byly v anglickém fóru nějak lepší, takže o jazyku to nebude :-).

2 Likes

Super, díky moc. Ještě dotaz. Verze 3.2 byla první verze v Omnii?

Pokud vím, tak byla, první velký update byl 3.3, který dost rozbil wifi.

4 Likes

Souhlasím s Vámi, že bug list/to-do list by se šikl, ale to už jsem psal zde.

1 Like

Omlouvám se, ale sám jsem to v tom všem neobjevil. Jsem rád, že v tom aspoň nejsem sám.

To se neomlouvejte. :slight_smile: To je v pořádku. Discourse nebyla zrovna nejlepší volba. Raději bych uvítal normální a přehlednější fórum, ale to už asi nepůjde a prostě si budeme muset zvyknout.

Neviděl bych to tak černě, projekt Turris vidím naopak velmi pozitivně i v ČR. :slight_smile:

1 Like

Já bych uvítal možnost zasílání upozornění při dostupnosti aktualizací - výčet toho co bylo opraveno/přidáno, zda nová funkcionalita, oprava chyby nebo zranitelnosti. V současné době jediný způsob jak tento typ informací získat je povolit na routeru automatické aktualizace, po aktualizaci vám potom přijde přehled.

V porovnání s běžnými levnými SOHO routery čínské provenience zatím hodnotím Turris jako velmi problematické zařízení, které bych běžnému uživateli určitě nedoporučil.

2 Likes

Je to uvedeno zde: https://www.turris.cz/cs/news/
případně pokud dobře ovladáte angličtinu, tak to postuji na Reddit, bud to co přijde mailem nebo se dozvím přes gitlab

Musim říct, že se tady po těch komentářích, co jsem já i další psali, dost změnilo. Před aktualizací tady na fóru viselo upozornění se změnama. Nevím jak Vám, ale mně upozornění o aktualizaci mailem přišlo cca 2 dny dopředu (asi je třeba si zapnout ve Forrisu to upozornění emailem) - to legendární upozornění, kde byl špatně uvedenej den vydání - konkrétní datum + viz, jak mezitím někdo stihl napsat, je to už i na Turris.cz. Opravdu musím říct, že se věci daly do pohybu a děkuju za to. Na turris.cz se to taky konečně začalo zase zveřejňovat, takže info o tom je.

Tuto stránku (https://www.turris.cz/cs/news/) znám, ale to není to co bych uvítal - tedy přehled všech úprav, výčet balíků alespoň v rozsahu tak jak jsou uvedeny v infomailu, jehož zasílání můžete nastavit pokud povolíte aktualizace. Uvítal bych tento přehled ještě předtím než se aktualizace stáhnou a nainstalují = informace o dostupnosti aktualizací.

Frekvence aktualizací “novinek” na stránkách turris.cz je tristní, letos v lednu doplnili “novinky” jednorázově/zpětně za posledního půl roku :thumbsdown:

@Pepe díky, Reddit odkaz dávám do záložek

Ale o automatické aktualizaci to je. To od routeru očekávám, nemám čas se o něj běžně starat.
Jinak souhlas, Omnia NENÍ pro amatéry. Já sám si na to najímám specialistu, ačkoliv programuji. Ovšem jiná zařízení, jiné jazyky.
Router … Omnia už není ani tak router. Umí toho opravdu hodně, a mohla by díky svému hw zvládat podstatně více.
Kompletně by zvládla zabezpečení domu, ala Jablotron. Stačil by modul do pozice místo LTE a udělám z toho naprosto luxusní zabezpečovací systém, včetně napojení na palubní systémy auta - to umíme už nyní.

I nový team leader potvrdil na svém blogu, že Omnie zatím není vhodná pro začátečníky.

Turris si zatím nekupujte, pokud nejste kamarádi s příkazovou řádkou linuxu nebo si fakt nemůžete dovolit router za osmičku, na kterém vlastně nic zvláštního nevidíte, protože veškerou zvláštností jsou dnes tak vyprázdněné pojmy jako „svoboda“ a „bezpeční“. Šetřete si jeho nákup na vánoce.

Bohužel nemohu najít odpověd našeho Community managera, který nám tvrdil, že Omnie je vhodná pro všechny:-)

@Michal_Makovec Tak v postu na Redditu k verzi 3.5.2 jsem Vám tam přidal přehled balíčků, jak jste chtěl.

Jeste by se taky mohlo zapracovat na textech tykajici se puvodniho Turrisu. Na webu to vypada, ze projekt stale bezi a ze se routeru budou jeste rozdavat.

Taky sem si z prdele znovu požádal :slight_smile:

Ledy se asi hnuly a něco se asi děje :wink: stránky (https://www.turris.cz) mají novou podobu a i v (https://www.turris.cz/cs/news/) jsou zpětně informace o minulých updatech.

@Urban Přesně jak píšete, je to o automatických aktualizacích. Pokud router jednou nastavím a aktualizace povolím, tak očekávám, že už se o něj nebudu muset dál aktivně starat, alespoň ne v takovém rozsahu jako je tomu u Turrisu.

Takhle nikdy dopředu nevíte kdy a co se rozbije příště.

Při stávající kvalitě softwaru není Turris vhodný pro nasazení v chytré domácnosti, určitě ne pro obsluhu zabezpečovačky nebo spínání kotle. Je pro mě nepochopitelné, že do stabilní produkční větve opakovaně pustí rozbité/neotestované balíky nebo i rozbité úplně základní věci jako záloha/obnova nastavení routeru do/ze souboru.

Chválím hardware, ale v případě software vidím “velký špatný”. Na testování sw je potřeba ještě hodně zapracovat.

Odkaz na stránku https://project.turris.cz/cs/user/login je matoucí a není zřejmé pro koho je přihlášení určeno. A to i pro majitele routerů - umocněné tím, že díky bezpečnosti vám stránka pod odkazem “zapomenuté heslo” vždy vrátí oznámení o úspěšném odeslání pokynů na jakýkoliv zadaný email.

Nejsem kverulant, jen nemám rád plané plácání po zádech. :confused:

Projektu stále věřím, ale původní myšlence “jedno zařízení na vše” už moc ne.

Díky @Pepe

1 Like

Tak teď jste mě docela vyděsil. Píšete "do stabilní produkční větve opakovaně pustí rozbité/neotestované balíky nebo i rozbité úplně základní věci jako záloha/obnova nastavení routeru do/ze souboru."
To si asi děláte legraci. Víte co to může ve firemní síti způsobit ?? :scream: