Nove DNS servery (Cloudfare)

Muzeme tedy nastavit 1.1.1.1 / 1.0.0.1? Udajne rychlejsi nez google :slight_smile:

Ta rychlost asi bude záležet na konkrétním místě. Změřil jsem ping v mém případě – ten se dá měřit celkem stabilně a odpovědi přímo z cache jsou stejně rychlé [IPv4: milisekundy]:

  • 1^4: 5.6
  • 8^4: 4.2
  • 9^4: 10.9

Vsiml jsem si hned. Jelikoz pouzivam ve vnitrni siti rozsah 1.1.1.0 a turris se v siti zacal hlasit jako 1dot1dot1dot1.cloud :slight_smile:

Nelokální rozsah pro lokální síť :scream:

10 Likes

ze stejnýho důvodu jako ten dns server spustili na takový adrese…pro přehlednost :slight_smile: Mám to tak už 10 let a zeměkoule nevybouchla

A co je tak špatného na 10.0.0.0?

asi nic ale ten má zase provider ve své síti. Navíc kdybych to chtěl ted změnit tak bych se upsal,protože mám ve všem statickou konfiguraci a taky všechny virtuální spínače a snímače v domoticz a buhví co ještě :slight_smile:

U mně je nejrychlejší DNS od internet providera (místo 12 jen 8 milisec)

A nebyly by lepší statické lízačky v DHCP? Já to tak ve všech sítích mám a pro změnu rozsahu mi stačí to změnit na jednom místě v routeru, protože do klientů se to nejpozději při jejich restartu rozhrne; pokud si toho nevšimnou okamžitě (což většina ano), stačí vytáhnout a znovu zastrčit UTPčko / napájení switche / zhasnout a rozsvítit wifinu.

Ono je to něco jako s .lan TLD nebo podobnými zdroji – squatujeme na ní teď bez potíží, ale může se v budoucnu stát že ji ICANN někomu přidělí a pak to “najednou” začne dělat problémy.

Což je přesně důvod, proč i MicroSoft už léta doporučuje si i interní a zvenčí neviditelné domény registrovat. Nikdy nevíš, koho napadne ji použít, a pokud si ji registruje, najednou zjistíš že místo na svůj lokální stroj lezeš kdovíkam do horoucích pekel, a že místo dat na tebe padají chyby nebo cizí data nedávající smysl (otázka je, co je horší).

1 Like

jasně ,ale zatím jsem zevnitř sítě přišel o přístup k 1.1.1.1 a nejhorší co se stane ,že nebudu moct na další z toho rozsahu :slight_smile: myslím ,že mě to trápit nebude leda že by pornhub přesunuly třeba na 1.1.1.2 :slight_smile:

ano vlastně to už na straně routeru mám a přehodit to v těch 40 ti zařízeních by nebyl moc problém,ale těch virtuálních spínačů a čidel v domoticz…to už se mi kvůli takový banalitě nechce :slight_smile: Navíc doma mám radši statickou konfiguraci na tý se nic nerozbije.

par mereni traceroute a RTT na 1.1.1.1 https://atlas.ripe.net/measurements/11935576/#!probes urcite to nevychazi dobre pro kazdeho