Notifikacie & dalsie otazky

zdravim pani,

kedze som cerstvym majitelom Omnia routeru a zakladny Forris IF mi nestaci (pre porovnanie, asus stredna trieda ma viac moznosti nastavenia) tak som sa pustil trosku do LuCi, akurat asi niesom az taky zbehly, vedel by niekto poradit ako nastavit notifikacie, aby router hlasil cinnosti ( pokus o prihlasenie klienta cez wifi, wan down, IP ktora sa pokusala neuspesne dostat na vpn alebo IF routru a tak podobne …)

dalsia otazka - niekde som tusim videl, ze Turris OS prechadza na inu derivaciu (Lede?) oplati sa mi nahadzovat router s konfiguraciou v LuCi? nebude problem s migraciou (3.10)?

dalsia: kde by som nasiel rozsirene nastavenia OpenVPN? sila certifikatu, opravneni pouzivatelia, atd …

dalsia: je mozne vynutit len HTTPS pripojenie na webif ? ak ano, ako ? takisto je mozne generovat certifikat - idealne doverynodny - pre VIP routru ?

dakujem, na dnes zatial dost :wink:

Moc dotazů najednou na někoho, kdo není az taky zbehly. Projdi si forum a dokumentaci https://doc.turris.cz/doc/cs/start.

ahoj Jardo,

vdaka za reakciu ale nepomohol si mi … myslim si ze sa nepytam na zakladne veci, preto som chcel odpovede k veci … ale ok, kedze nemozem pocitat s pomocou fora, pojdem na vlastnu past …

Ahoj,

reakcia @JardaB bola primerana otazkam. resp podla mna chybajucemu popisu co si skusil resp. nasiel ale nepomohlo a podobne.

skusim odpovede ktore ti ale asi tiez zial nepomozu:

  1. Taketo pokrocile notifikacie pokial viem standardne nie su sucastou nielen GUI ale ani OS ako takeho (ci uz TurrisOS alebo OpenWRT/Lede z ktoreho vychadza). Dokonca ani neviem ci existuje package ktory by ich bol schopny riesit ale treba skusit pohladat - osobne ma napada nieco na sposob snmp, pripadne skript ktory bude zodpovedajuce hlasky sledovat v systemovych logoch, alebo potom skusit cez LXC nahodit neviem… Ansible?Puppet?alebo podobny ancijas ktory je na nieco podobne urceny? to vsetko strielam od boku cize je mozne ze ani jedno z tych rieseni neni mozne/vhodne.
    Ale napad je to fajn a ak najdes riesenie urcite by som na neho bol zvedavy. BTW. v Asus-e taketo notifikacie boli?

  2. Urcite oplati. Pravidelna aktualizacia TurrisOS je jedna zo zakladnych myslienok preco vnikol. a keby kazda aktualizacia rozhasi konfig tak by stratia zmysel. Navyse 3.10 nie je ziadna velka zmena (to bude az chystana 4.0 - a aj tam to co viem bude riesene upgradom cize konfig zostane, prave preto bude asi na Omnii neskor ako na MOX, dokocna ak som to spravne pochopil tak neskor ako na Turris 1.x).

  3. OpenVPN nepouzivam ale ak mas package vratane LuCi openvpn package tak tipujem ze sa to tam da najst (“prinajhorsom” mozno treba vllezt do config-ov). Tu na fore si k tomu nic nenasiel?

  4. Toto v domacej sieti zatial neriesim ale prve co by som preskumal je LetsEncrypt? ako druhe by som skusil pohladat na tomto fore a nasiel napr - LuCI & Foris should be HTTPS by default . Blokovanie/vypnutie HTTP je mozne viacerymi sposobmi, jeden z nich je napr. firewall podla mna

mozno tu ludia nie su az tak napomoci a skor sem pridu ked hladaju pomoc ale ak das presnejsie udaje tak sa moze najst niekto kto bude vediet pomoct. bez urazky ale toto su otazky na urovni “vedenia za rucicku” (aj ked mozno trosku pokrocilejsieho :slight_smile: ) a to sa nemozes cudovat podobnym reakciam resp. nereakciam.

A vacsiu sancu na pomoc budes mat ak to napsies po anglicky.

EDIT: toto vsetko (ne)viem z @JardaB odpovede :slight_smile:

2 Likes

ahoj @MiKe,

keby som takuto odpoved ako je tvoja dostal na zaciatku, vsetko by bolo vyjasnene :slight_smile: necakam ani nechcem vodenie za rucicku …
a k tym notifikaciam - ak to maju cinske smart zasuvky za desiatky eur, tak som si myslel ze to bude mat aj router za 300eur :slight_smile: ale nieco vymyslim teda …

este raz dakujem za odpoved, drzte sa :slight_smile: