Nemožnost restartovat Omnii


#1

Už pár měsícůmě trápí problém, který neumím vyřešit. Vždy je prvním projevem, že router pro některé weby odmítá resolvovat DNS dotazy, někdy vrcí ERROR, někdy NXDOMAIN.

V poslední době se k tomu ale přidalo velmi podivné chování, že v tohle stavu nejde restartovat přes admin. Foris se zachová velmi podivně (jen odscroluje stránku), LuCi zobrazí informaci, že reboot započal, ale za 2 sekundy je hotovo. Jediným řešením je vyškubnout kabel, nebo reboot -f.

Natočil jsem to zde: https://prnscr.jakub-boucek.cz/180717-mf3gy.mp4
SSH: https://prnscr.jakub-boucek.cz/180717-htwdu.png

Router je víceméně v defaultním nastavení. Co by to mohlo být?


#2

Všiml jsem si ve Vašem videu, že ve Forisu svítí ,kroutítko" u Updateru … Jestli se nemýlím tak to znamená, že právě běží updater …

Nepřestane DNS resolver fungovat právě v době kdy se spustí update?


#3

Tahle ikonka mi tam svítí už několik týdnů nepřetržitě – myslel jsem, že je to tlačítko pro manuální spuštění aktualizace. Takže mám problémů několik :frowning:

Můžu nějak manuálně odstranit tento problém?


#4

Pokud máte router v defaultním nastavení, tak bych asi doporučil flash z USB (škody budou minimální, ba do budoucna naopak) = Přepis operačního systému novou verzí z USB disku z tohoto návodu: https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/omnia_factory_reset. Není to těžké.

Mělo by to určitě vyřešit problém + v případě potíží v budoucnu bude factoray reset právě z naflashované verze OS a nebudete muset vše jak pitomec updatovat z té verze, se kterou byl router dodán. Přece jen je to už několik verzí a myslím si, že to také není úplně nejlepší řešení začínat od původní verze a postupně updatovat - je tam spousta prostoru pro nějakou komplikaci/selhání (klidně se to totiž mohlo stát při tom).

Co na to ostatní uživatelé? Také byste toto doporučili? Nechci někomu nutit něco úplně zbytečného.


#5

Super, díky za užitečné infromace. Chvíli počkám, jestli se nenajde ještě někdo s dalším tipem, pak to zkusím.


#6

Neúspěšný DNS resolve po nějaké době většinou znamená nedostatek ram. To může obecně celý systém zpomalit natolik, že ho není možně ani skoro restartovat. Další možnost je, že prostě skutečně něco ten restart blokuje. Updater by to ale neměl být, ten ochodně zemře a jen za sebou nechá journal toho co vykonal/má ještě vykonat. Známým blokátorem jsou DDNS skripty ale kernel by je nakonec měl přecejen zabít a proto bych právě očekával nedostatek ram.
Pro dohledání prosím zašlete výstup z dmesg, free a hlavně du /tmp | sort -n (v tomto případě stačí jen pár řádků s největšími soubory). To by mohlo na první náhled problému stačit.


#7

NXDOMAIN je dost podezřelé, to by nemělo nastat pokud doména existuje, ani při nedostatku RAM nebo jiných problémech.