Nefunkční DNS a Foris

Jsem v zahraničí, doma potřebují internet, aktualizace a vše jsem vypnul a stejně to padlo, už to opravuji 2 dny na edge a pořád nic…
Ve Forisu když jsem dal test DNS tak obojí failed. Nastaveno neforwardovat a zapnutý dnssec. Fw poslední 3.10.3, Omnia.
Změnit nastavení ve Foris nejde, padne na chybu. Teď už se vůbec do Foris nedostanu, jen na ssh.
Editovat /etc/config/resolver nejde, neuloží se.
Potřebuji ideálně postup v ssh, jsem zoufalý, doma taky, nemám na to čas ani prostředky, jen telefon a občas edge, za 24h budu bez netu nejméně 10 dní…
Díky

Dobrý den, to tak bohužel bývá - stalo se to dost podobně u routeru mých rodičů. V mém případě pomohl rollback přes schnapps viz zde.: https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/schnapps.

Prostě je třeba dostat router do nějakého stavu před tím incidentem. Nedokáži Vám říct, co to zapříčinilo atd. Já to udělal takto - použil jsem TeamViewer, napojil se na notebook táty, který byl připojený přes Wi-Fi na hotspot z mobilu a kabelem k routeru - přes Putty jsem pak ovládal schnapps. Druhá možnost je navigovat někoho po telefonu - ten vykonavatel musí přes Putty (ssh a mgmt routeru) ovládat schnapps - je jedno zda přes Wi-Fi nebo kabel.

Jestli má někdo lepší řešení, tak sem s ním, tohle v mém případě pomohlo, je třeba se dostat na snapshot před posledním updatem (to přece fungovalo). Já jsem ještě neměl koule na to ten update potom udělat. Divné je, že se to stalo snad 3 dny po updatu (po restartu!) zcela samo od sebe někdy tuším v půl 1 ráno a restart nepomohl atd., až ten rollback.

Tady se ukazuje síla toho schnappsu, v mém případě to skoro vždy zabralo (a že to za ty 2 roky nastalo jak na Omnii, tak i na modrákovi u rodičů), někdy bylo třeba jít hodně do historie a není na škodu si dělat vlastní snapshoty a ty “nepotřebné” promazávat.

Já se tak složitě připojovat nemusím, v Omnii mám nastavené VPN a z telefonu se připojím, ssh klienta mám taky. Ale to je prakticky jediné co mohu, když šel ještě Foris tak pokus o uložení změny (chtěl jsem zapnout DNS forwarding a vypnout dnssec) hodilo chybu Forisu a pak už nešel nahodit.
Úplně se mi nechce jít do schnapps, protože když se něco nepovede, jsem definitivně v…
Ale aktualizace jsou vypnuté a Omnia na této verzi dlouho běžela, takže je to snad funkční verze a není potřeba rollback.
Mohl by mi někdo poslat postup jak přes ssh upravit DNS, klidně natvrdo na Google, prostě cokoliv co by ho mohlo rozběhnout? Vše ostatní asi funguje. Editace /etc/config/resolver se mi neuloží ani když stopnu kresd.
Díky

Přepsal jsem nameserver v resolve.conf z 127.0 0.1 na 8.8.8.8 a dns z Omnie chodí, z klientů ne. Popravdě nevím přesně co jsem tím provedl, zkouším.
Ale tohle mi hází nějaké i/o chyby, jestli není problém zde:

root@Omnia:/etc# /etc/init.d/resolver restart
Called /etc/init.d/kresd stop
set dhcp script
/sbin/uci: I/O error
Called /etc/init.d/kresd start
set dhcp script
/sbin/uci: I/O error
uci: Entry not found
Called /etc/resolver/dhcp_host_domain_ng.py
root@Omnia:/etc#