(Ne)uspávání disků "hd-idle"

Zdravím, stále se mi nedaří uspávat disky v NAS boxu. Zkoušel jsem kde co, ale disky se pořád točí.
tady je výpis z /etc/config/hd-idle:
config hd-idle ‘sda’
option idle_time_unit ‘minutes’
option idle_time_interval ‘10’
option disk ‘sda’
option enabled ‘1’

config hd-idle ‘sdb’
option idle_time_unit ‘minutes’
option idle_time_interval ‘10’
option disk ‘sdb’
option enabled ‘1’

a tady běžící proces:

poradíte někdo, kde dělám chybu, na co jsem zapoměl, …
děkuji

O jakou značku disků se jedná?

Jsou to disky Toshiba E300 3TB

Neběží vám tam něco co disky probouzí? Neukládá se na ně něco? Majordomo? Ukládání teploty? Ukládání logu? DLNA?
Zkoušel jste disky zapsat jako sda1 a sdb1?
A mrkněte do starého fóra, tam se to řešilo.

Nemas na tom disku aktivni swap, home partition (ci data pro nejakej bezici LXC) ? s HD-idle nejsou moc problemy a config vypada v poradku.

Prime uspani z prikazove radky funguje jak ma?

Disky jsou rozděleny na dva oddíly sda(b)1 a 2. Zatím na Omnii nemám nic z toho co je zmíněno výše, ani nic dalšího o čem bych věděl. Router funguje zatím pouze jako router s WiFi a druhou fci jsem nainstaloval NAS s řadičem Delock 95233 s čipem ASM1061. Pole RAID1 je vytvořeno příkazem:
mkfs.btrfs -m raid1 -d raid1 -f /dev/sda1 /dev/sdb1
a připojeno:
mount /dev/sda1 /mnt/nas
S oddíly sda2 a sdb2 jsem zatím nedělal nic tzn nepřipojoval a jsou určeny do budoucna na něco z toho (LXC, DLNA, …)
Nicméně systém je má připojené viz:

Možná je problém s oddíly sda2/sdb2 viz připojené souborové systémy?

Přímé uspání pomocí
root@turris:~# hdparm -S 1 /dev/sda

/dev/sda:
setting standby to 1 (5 seconds)
root@turris:~# hdparm -S 1 /dev/sdb

/dev/sdb:
setting standby to 1 (5 seconds)

nefunguje.
Co dál? Děkuji

Teď se dívám na obrázek co jsem připojil a vidím využití interního úložiště 92% !!
Co to je? Zkusím restart?

Něco máš nahrané na interní flash paměti.

Já bych se vykašlal na celý hd-idle, zakázal ho a použil hdparm

Pomůže reset do továrního nastavení pro vyčištění interní paměti?

Myslím si že ne, smyslem té paměti je, aby zůstala po jakémkoliv resetu netknutá.

Ve Služby -> Síťová sdílení si vytvoř nějaký share a přes sambu si tu paměť promaž.

V jiném vlákně https://forum.test.turris.cz/t/internal-flash-memory-is-filled-up/3397/3 jsem narazil na stejný problém. Tady je výpis:
root@turris:/# du -hd 1
0 ./sys
0 ./overlay
2.4M ./boot
1.5M ./bin
0 ./srv
320.0K ./www
4.0K ./rom
4.1M ./sbin
1.2M ./tmp
4.0K ./dev
89.4M ./usr
0 ./proc
10.2M ./lib
6.2G ./mnt
0 ./root
4.4M ./etc
6.3G .
root@turris:/#

Zároveň jsem stáhl a spustil skript schnappi.sh, který je tam uvedený, ale po jeho spuštění hodí chybu.
-ash: /etc/schnappi.sh: line 27: syntax error: unexpected redirection
root@turris:/#

a jsem v pr…

No, zdravim Vas a pripajam sa aj ja do diskusie.

Poriadil som si NAS box, vsetko funguje, ale disky (2x 2,5" Seagate Momentus 750GB) sa mi odmietaju uspavat.

Prikaz na okamzite uspanie “hd-idle -t sda” funguje (kontrolovane hdparm -C /dev/sda, ktory vypise “standby”) ale pri tomto nastaveni nie a nie disky zaspat po predpisanej dobe:
config hd-idle
option disk 'sda’
option idle_time_unit 'minutes’
option idle_time_interval '10’
option enabled ‘1’

config hd-idle
option disk 'sdb’
option idle_time_unit 'minutes’
option idle_time_interval '10’
option enabled ‘1’

Prikaz na okamzite uspanie “hdparm -y /dev/sda” taktiez funguje (kontrolovane hdparm -C /dev/sda, ktory vypise “standby”). Avsak ani podla navodu na tejto stranke https://wiki.openwrt.org/doc/howto/storage po pridani do /etc/rc.local sa disky po restarte routra sice vypli ale po nejakom case sa same opat zapli…

…# Put your custom commands here that should be executed once
…# the system init finished. By default this file does nothing.

hdparm -S 120 /dev/sda
hdparm -S 120 /dev/sdb

exit 0

Kde robim chybu???

Vdaka za pomoc.

Dobre, asi som na to prisiel aj vdaka tejto stranke: https://wiki.archlinux.org/index.php/Hdparm

Moje disky mali oba nastavene APM na 128. Po prestaveni na 127 sa uz uspavaju. Sice ovela skor ako je zadany cas prikazom hdparm, ale nateraz (aj po par restartoch routra) sa zda, ze to funguje. :slight_smile:

Fungovalo by hned, stačilo vynechat definici jaký disk chcete uspat, prostě všechny, takže:

config 'hd-idle'
	option 'enabled' '1'
	option 'idle_time_unit' 'minutes'
	option 'idle_time_interval' '10'

Aj pri nastavenom APM na 128? Inak by nebolo zle, keby tato informacia bola priamo v tom navode na vytvorenie NAS.

Vyzkoušejte a dejte nám vědět. Pokud to zafunguje, tak by bylo fajn to napsat na podporu, ať to přidají do dokumentace. :wink:

Jenom bych chtěl upozornit, pokud provozujete NAS a používáte nějaké disky vhodné pro NAS, třeba WD Red, tak to s tím uspáváním nepřehánějte. Když už tak nastavte minimálně 60 minut. Tyto disky jsou konstruovány pro trvalý provoz a časté zastavování a opětovné roztáčení jim spíše škodí.

Vyskusane, takze:

hd-idle bez definovania, ktory disk sa ma uspat funguje a disky uspava. Ibaze ignoruje zadany cas (10 minut) a disky uspi ovela skor (nejak mi to neprekaza). Netusim ale preco. Hodnotu APM mam nastavenu na 127, cize najvyssia hranica ktora povoluje uspavanie (Windows to ma asi riesene nejak inak, ked disky uspaval aj pri hodnote 128).

Odporucam, teda pridat poznamku o nastaveni hd-idle do navodu na vytvorenie NAS a hlavne tam zvyraznit aby bola hodnota APM nizsia ako 128. Neviem ale kam napisat :slight_smile:

Co sa tyka diskov, su to klasicke notebookove 5400 otackove, ktore mi zostali po vymene za SSD. Aky odporucate cas uspavania pre taketo disky?

Můžete to napsat sem: info@turris.cz (a jestli to napíšete na tech.support@turris.cz je víceméně jedno, protože se stejně vytvoří ticket na: https://support.turris.cz ) :slight_smile:

Zadejte si do google typ těch disků a uvidíte co se dočtete. Typ tím myslím typové číslo. Zadejte smartctl -i /dev/sda a zajímá vás Device Model.

Ale předpokládám, že pokud byl v notebooku, moc na trvalý provoz to nebude.