Nastaveni VLAN - pribude eth0.1 a eth0.2

Provedl jsem rozdeleni stavajicich bridgeovanych VLAN1 a VLAN2 na dve nezavisle a na VLAN2 (respektive LAN5) navesil sondu Ripe Atlas. Vse funguje jak ma, nicmene v LuCi mi najednou naskocilo navic rozhrani eth0.1 a eth0.2, coz vubec nechapu proc. Na eth0 mam pouze jednu VLAN a to prave VLAN2.

Já jsem při rozdělení LAN sítě do více VLAN postupoval podle tohoto oficiálního návodu (on je tedy trošku skrytý, protože se neobjevuje - nejspíš nějakým nedopatřením - mezi odkazy na jednotlivé sekce v oficiální dokumentaci) a tato rozhraní mám v LUCI viditelná také.

1 Like

Nasel jsem oba dva navody v dokumentaci a dovolil jsem si je dat do jednoho:

http://www.s474n.com/project-turris-nastaveni-vlan/

Nicmene mne prave kapku znervoznuji ty dve VLANy na eth0.

z toho co zatial viem o OpenWRT tak eth0.1 je proste VLAN1 a eth0.2 je VLAN2 takze ja to chapem tak ze ked ste rozdelil bridge tak sa vam ukazuju ako samostatne rozhrania. Nie je mi jasne co presne je na tom znervoznujuce (ale mozno iba preto je to inak ako to chapem ja :slight_smile: )

Ale VLAN1 je preci porad eth1, VLAN2 je eth0, coz odpovida i definici v /etc/config/network:

config switch_vlan
	option device 'switch0'
	option vlan '1'
	option ports '0 1 2 3 4 '
config switch_vlan
	option device 'switch0'
	option vlan '2'
	option ports '5 6'

eth0.1 by dle meho znamenala VLAN1 na adapteru eth0, jenze VLAN1 je preci na eth1. Take je zvlastni, ze LuCi zobrazuje tyto rozhrani, aniz by byly kdekoliv zadefinovany a vybrany je stejne primo eth0.

EDIT: tady je kdyztak i ten dalsi navod v dokumentaci Turrise a dole tam maji pridanou i VLAN3, ktera sdili adapter a proto je to rozdeleno teckou a cislem, protoze je na jednom adapteru:
https://www.turris.cz/doc/cs/howto/vlan_settings

to je cely config alebo iba cast?

EDIT: … eth0.2 je preto ze port6 (eth0) priradeny do VLAN2, nie? a v takom pripade nevznikne eth0.1 “automaticky” po rozdeleni bridgu?

Ta cast je pouze ta, co se tyka pochopitelne vlanu.

Podle me by rozdelenim mela vzniknout na eth1 VLAN1 a na eth0 VLAN2, ale tezko rict.