Nastavení hostname v /etc/config/system ignorováno

Turris 1.0 po posledních updatech (verze 3.18.45-93291736f4d5145ea9d62e8746031bf1-1), proto píši česky. Předpokládám, že anglické příspěvky mají asi smysl jen u Omnie.

Nastavení hostname v /etc/config/system je najednou ignorováno. Sice mám (již od prvotní instalace beze změny)

config system
        option hostname 'kubikula'

… jenže po posledních updatech to nefunguje, a to ani lokálně. V /etc/hosts je jen

127.0.0.1 localhost

a nslookup spuštěný přímo na turrisu odpoví

Server:    127.0.0.1
Address 1: 127.0.0.1 localhost

nslookup: can't resolve 'kubikula': Name or service not known

Prosím o radu jak dál. Díky!

Nevím, co všechno přesně poslední updaty obsahovaly, nicméně ani ve verzi OS 3.5/kernel 3.18.45-ac146b921f33516ce7617ef2914516ce-3 se nic nezměnilo. Prosba o radu či opravu tedy nadále trvá. Děkuji!

Mám jen novou omnii, takže střílím od boku, ale neměl starý turris náhodou jiný DNS server než kresd?
Ja na své omnii musel zadat všechny hosty co jsem chtěl mít resolvované do /etc/config/dhcp

Příklad:

config host
           option name 'turris'
           option mac 'aa:bb:cc:dd:ee:ff'
           option ip '192.168.1.1'

Ano, měl (resp. má jej stále) - jde o kombinaci unbound/dnsmasq. Ale myslím si, že by to v tomto případě nemělo hrát roli. Mně totiž nejde o ostatní stroje z LAN, které skutečně jsou v /etc/config/dhcp (a vše funguje), nýbrž o router samotný. A u něj nepředpokládám, že by měl sám sobě přidělovat hostname/ip pomocí DHCP.

Zkrátka a dobře, navzdory konfiguraci v /etc/config/system je můj turris aktuálně dostupný jen na své IP adrese a k nakonfigurovanému hostname se nechce znát.

No to jsem taky předpokládal, že by to mělo fungovat když je v /etc/config/system :slight_smile:, ale pravda je, že mi to funguje až od té doby co jsem ho přidal v /etc/config/dhcp.
Na omnii jede kresd, takže otázka je, jestli už na starých turrisech po update taky nejede ten ;).

Nene, na starých turrisech je stále unbound. Přidání do /etc/config/dhcp se jako workaround určitě použít dá, ale oprava chyby to není.

Kromě toho to musela rozbít nějaká aktualizace, protože to docela dlouho fungovalo bez problémů. Bohužel jsem to nezjistil hned a těch aktualizací bylo poslední dobou několik, takže nejsem schopen jednoznačně říci, která z nich to způsobila.

Aktualizace jsou významnou výhodou - jenže pokud se mám pokaždé bát, co se zase rozbije, tak je ta výhoda poněkud problematičtější… :frowning:

Poslední dobou jsem zaregistroval zvýšenou snahu Turris týmu o řešení nahlášených problémů. Proto pro jistotu doplňuji, že i po posledním updatu (tuším že z 31. ledna - OS 3.5.2, 3.18.45-ac146b921f33516ce7617ef2914516ce-4) se systém stále chová tak, jak jsem popisoval.