NAS - vypinanie/zapinanie

Zdravim,

uvazujem pouzit Turris Omnia ako NAS. Aktualne mam 2 disky ako RAID1 s mdadm/ext4 na PC.
Zda sa ze prenos na Omniu by mohol byt vcelku bezbolestny.

Nad cim som uvazoval je, ako zaistit korektne vypinanie takehoto NASu. V domacich podmienkach je zbytocne aby bezal 24/7. Na noc zvykne vsetky zariadenia odpajat od siete.
Omnia zial ziadne tlacitko na zapnutie/vypnutie nema.

Vec sa ma tak, ze ak budem stahovat nieco na disk napr. cez torrent a uprostred zapisu vypnem napajanie, tak to tomu disku 2x dobre robit nebude.

  • Idealne by bolo ak by daky zalozny zdroj posielal Omnii prikaz za vypnutie (cez Eth/GPIO?) pri odpojeni elektrockej siete a Omnia by sa sama vypla/uspala, resp. odpojila disky a po obnoveni napajania by sa zapla :slight_smile:, resp. zasa pripojila disky.

Ma niekto s niecim podobnym skusenosti? Dake existujuce, funkcne riesenie?

Na tom tam je hd-idle, ne? Já ho alespoň k tomuto účelu používám.

2 Likes

Ale to uspí pouze disky. Jediné upravit skript, aby to pak vyplo i Omnii a potom bych to viděl na vytažení a opětovné připojení power kabelu.

On by chtěl v době, kdy stahuje a má xy%, aby se mu přerušilo stahování a dokončilo zápis na hdd a potom se HDD vypnul a take Omnie.
Při zapnutí by se mu stahování obnovilo automaticky nebo ručně.

//EDIT: souhlasím s @commar . ARM SoC žere velmi málo.

1 Like

Trochu mi uniká smysl toho…

@commar - Konzistencia dat na disku pri odpojeni routeru od elektrickej siete.

A proč ho budete odpojovat? Router má malou spotřebu a připadá mi škoda ponížit takový hardware s tolika možnostmi na prostoduché stahovadlo.

2 Likes

Pokud se jedná o úsporu nákladů za elektrickou energii, tak si dejte za rok o 3 piva méně a nemusíte řešit vypínání routeru. Jiný smysl ve vypínání routeru nevidím.

@commar
Skoda by bolo keby sa nepouzival vobec. Stahovadlo je len taky bonus, rozhodne nie nieco dolezite (aspon nie pre mna), ale preco to nevyuzit, ked je to tam.
Neviem teda ake super vyuzitie by ste si predstavoval. V podstate je to len ARM mini pocitac s linuxom.

Momentalne fungule “len” ako router a dolezite pre mna je prave ta bezpecnost dana aktualizaciami a dobry tim na pozadi projektu.

Do buducna uvazujem s jeho vyuzitim ako NAS a neskor mozno sa pohram aj s GPIO.

@jiri.kunc
Nie, o ceny energii nejde, ja len nemam rad ked sa zbytocne mrha (i ked v dnesnej dobe je to ocividny trend).
A naozaj nevidim zmysel mat zapnuty NAS 24 hodin a realne ho vyzit tak 5 hodin denne.
Zbytocne zapnuty HW nielen ze zbytocne mina energiu, ale sa i znizuje jeho zivotnost a vystavuje sa rizikam prepatia zo siete (prepatova ochrana chrani len do urcitej miery), atd.

Ozaj … radsej vypnem router a dam si :beer::beer::beer: naviac :stuck_out_tongue:

Tady bych si s @daret dovolil malinko polemizovat. Životnost zařízení snižuje jak jeho trvalý běh (opotřebování), tak i jeho časté starty (napěťové špičky a rázy). Otázkou je, čím se ta životnost zkracuje rychleji. Já za sebe hlasuji pro časté starty a proto pravidelné vypínání routeru odmítám.
P.S.: Konstrukčně je to i nejspíše na trvalý běh projektováno a konstruováno, když to nemá žádné uživatelsky snadno dostupné tlačítko ON/OFF.
P.S.S: Na druhou stranu s Vámi souhlasím, že zbytečně se energiemi mrhat nemá, proto svůj router na noc pomocí SW prostředků přepínám do úspornějšího módu (vypínám WiFi, snižuji jas LED diod na minimum, uspávám disky v NASu …)

shouhlasim, taky si myslim, ze starty/vypnuti jsou pro zarizeni obecne o dost vetsi zatez. (za predpokladu, ze provozni parametry jsou v poradku).

1 Like

@Nones @Jirka

O tom polemizovat nemusime, samozrejme, ze napatove spicky a razy su vacsou zatazou na HW.
Otazkou je na ktoru cast HW co ako posobi a ako je s tymito vplyvmi schopny sa vysporiadat.
Tu by bola urcite prinosna odpoved niektoreho z kompetentnych vyvojarov.

V pripade Omnie je zdroj napatia oddeleny od samotneho zariadenia, tazke spicky ~230V posobia najviac prave na napajaci adapter. Myslim, ze sa jedna o spinany zdroj, idealne by bolo aby bola jeho elektronika spinana v nule, vystupom je ale stabilizovane jednosmerne napatie. Ak je zdroj dobre skonstruovany, tak o nejakych napatovych spickach posobiacich na samotny router asi nie je potrebne uvazovat.

Co sa tyka tlacitka on/off, tak ja to vidim tak, ze konstrukcia routeru umoznuje zapnutie/vypnutie bez toho, aby bolo nutne system nejakym sposobom vypinat. Vynimkou moze byt priebeh aktualizacie, ale tu exituje moznost vratenia sa k predchadzajucemu obrazu, resp. obnovenie tovarenskych nastaveni, takze to je osetrene.

V pripade, ze router pouzijem ano NAS, tak prave zapis na disky az tak osetreny nie je a caste necakane vypadky elektrickej siete im asi az tak dobre robit nebudu.
To je to nad cim som sa tymto prispevkom snazil zamysliet.

@Nones
Akym sposobom prepinas router do uspornejsieho rezimu?

Mozno jeden so sposobov by mohol byt, mat script spustany pravidelne cez cron a testovat napr. ci je niektory z eth portov aktivny a ak nie je, tak prejist do usporneho rezimu (uspat disky, …)

Dodatocne neskor snad poslat vystup na GPIO a cez rele vypinat zasuvku, ktoru by bolo mozne externe dialkovo znova zapnut :smiley:

Ano, přesně tak to dělám … právě pomocí cronu. Mám tam naplánované úlohy, které v daný čas vypnou/zapnou WiFi, sníží jas LED diod na minimum atd.
Žádná věda … všechno je to popsané v oficiální dokumentaci Turrisu včetně příkladů, jak má příslušný vstup do cronu vypadat.

jen poupravím tohle všechno je v [komunitní dokumentaci Turrisu.]
(https://www.turris.cz/doc/cs/public/start)
Co vše tam najdeš?
Vypnutí/zapnutí WiFi přes noc
Hraní si s LED
a mnoho dalšího. :slight_smile:

1 Like

Jo, díky za upřesnění, @Pepe

Nezlobte se ale řešíte naprosté hovadiny. Vypnutím LED a Wifi ušetříte 0 slovy nula korun. Nápad vypínat HDD je dle mého názoru také hovadina. Příkon jednoho HDD je cca 4W. Pokud bych počítal že Turris s diskem má příkon cca 20W tak za rok to délá 613 Kč, to je tedy 1,6 Kč denně (!) Má to smysl ? No nemá. Naopak neustálým vypínáním a zapínáním disků si snížíte jejich životnost a tak vám dříve odejdou i s daty a to bolí mnohem víc. Dnešní hard disky jsou extrémně jemná a přesná mechanika a pro disky nejsou rázy obecně dobré a to ani jejich přenášení. Je tedy vhodné dát je do NASu, nechat je zapnuté a vůbec se o ně nestarat. Když už chcete NAS tak si kupte něco od Synology tam lze v menu nastavit kdy se má vypnout a zapnout pokud po tom tak strašně toužíte, ale říkám znovu že by se disky měli vypínat a zapínat co nejméně.

2 Likes

Máte pravdu, úspora to není velká, ale za tu trochu námahy při konfiguraci to stojí. A navíc, když spím, stejně Wifi nikdo nepoužívá, tak proč by mi tu po bytě měla zbytečně svítit a zářit?

1 Like

@Pepe vdaka za nasmerovanie

@Twinkie
Ked budem takto uvazovat s kazdym zariadenim, tak to bude zrazu 5x tolko a uz to zmyslel ma.
Spytal by som sa inak. Ma zmysel mat zapnute nieco co sa nepouziva. No nema.

Zivotnost a veci okolo toho sme rozoberali v predchadzajucich prispevkoch, teda v skratke mi ide o korektne vypnutie routeru, aby som sa vyhol necakanym “razom” na disky. Ked sa disk korektne odpoji a zaparkuje, tak s vypnutim nema problem.

Než uvažovat nad každým zařízením, možná by bylo jednodušší mít v rozvaděči časovaný spínač na všechny zásuvkové okruhy (najednou).

1 Like