NAS na Turris 1.x s BTRFS - mount pomocí terminálu a UUID disku

Dobrý den

Aktualizoval jsem svůj Turris 1.0 na poslední verze a rovnou jsem migroval na BTRFS.

Mám k Turrisu připojené 3 disky, rád bych je používal jako NAS, ale mount přes LuCI už pravděpodobně nefunguje (dle “Errata - seznam známých chyb”)

Nechci požívat mount, pomocí sda1/sdb1/sdc1, ale rád bych používal UUID disku, z důvodu možného přeházení disků při restartech.

Jaké můžu/musím použít příkazy pro mount jednotlivých disků pomocí jejich UUID? Můžu místo “dev/sda1” použít “dev/xxxx” kdy “xxxx” je UUID disku?

Jaký by měl být prosím postup? Zvládnu to přes terminál, nebo budu muset vytvářet nějaký script?

Ještě bych měl doplňující dotaz:
Dříve jsem měl disky se souborovým systémem NFTS, po nějaké aktualizaci se odpojily a nebyl jsem schopen je připojit zpátky. Po formatu na ext4 se mi to povedlo.
Bohužel přestalo fungovat následující:
Při NFTS jsem byl schopen na disky kopírovat soubory přímo přes Total Commander, do složky, ve které jsem zrovna byl. Při ext4 již toto nebylo možné a musel jsem používat WinSCP. Má na to vliv použitý souborový systém (a to, že ext4 je primárně pro Linux a Win s ním neumí pracovat), nebo bylo špatně ještě něco (snažil jsem se mít nastaveno vše stejně, jako předtím)

Moje výbava: Windows, Putty, WinSCP a Google :slight_smile:

Moc díky za nasměrování.
Snažil jsem se tu něco najít, ale nic,podle čeho bych to byl schopen udělat, jsem bohužel nenašel.

Pokud je Vaší výbavou Google, použijte přibližně tento dotaz “openwrt mount disk /etc/fstab with uuid”

Z nabídnutých hledání nejlépe tento odkaz (na openwrtí wiki)

Zde příklad:

config 'mount’
option target '/mnt/sda1’
option uuid 'e81a771e-249f-4f9e-ab30-b2fb73789744’
option enabled ‘0’

1 Like

Díky za nasměrování

Přiznám se, že jsem tento odkaz našel a pročetl už dříve + jsem projel i sekci “Storage devices” v dokumentaci na openwrt.org, ale úplně chytrý z toho nejsem :frowning:

Pochopil jsme z toho, že “fstab” je konfigurační soubor, do kterého můžu doplněním řádků dopsat, že se konkrétní disk připojí do zadaného adresáře. Není mi ale jasné, jak editovat fstab, struktura toho a taky jak a kam to vlastně píšu

config 'mount’ - znamená že spouštím příkaz “mount” s podmínkami?
option target '/mnt/sda1’ - do jakého adresáře se připojí
option uuid 'e81a771e-249f-4f9e-ab30-b2fb73789744’ - definice disku
option enabled ‘0’ - tomuto nerozumím

Vím, že se ptám jak blbec, ale rád bych tomu porozuměl

Takhle vypadá můj fstab:

config global
option anon_swap '0’
option anon_mount '0’
option auto_swap '1’
option auto_mount '1’
option delay_root '5’
option check_fs ‘0’

config mount
option target '/mnt/mmcblk0p1’
option uuid 'c69c-58f8’
option enabled ‘1’

config mount
option target '/mnt/mmcblk0p2’
option uuid '66ca6b4a-c120-4b93-8883-08b2e21a0b15’
option enabled ‘1’

config mount
option uuid '8488-694a’
option target '/mnt/data’
option enabled ‘1’

config mount
option uuid 'a5980b56-31b0-48f6-9e99-1756fd251310’
option target '/mnt/nas’
option enabled ‘1’

enabled ‘1’ znamená vlastně “ZAPNUTO”

Vzhledem k tomu, že mé vlákna na fóru se asi stala neviditelná, pokusím se vyjádřit zde. Jak jsem rozepsal zde, nainstaloval jsem

0002:05:00.0 SATA controller: ASMedia Technology Inc. ASM1062 Serial ATA Controller (rev 02)

Připojený SATA disk (exfat, 2TB) najdu v /dev/sda1. Ovšem jediné, co funguje je manuální mount /dev/sda1 -t exfat /mnt/nas. Pokud se pokusím pomocí fstab

config 'global’
option	anon_swap	'0’
option	anon_mount	'0’
option	auto_swap	'1’
option	auto_mount	'1’
option	delay_root	'5’
option	check_fs	‘0’

config 'mount’
option device	'/dev/sda1’
option fstype	'exfat’
option options	'rw,sync’
option enabled_fsck	'0’
option enabled	'1’
option target	‘/mnt/nas’

po restartu se disk nenamountuje, pouze se v LuCi objeví v přípojných bodech /dev/sda1 (not present). Zajímavé je, že ani při bklid se neukáže. Vyřešil jsem pomocí mount v local.rc, ale něco je evidentně špatně.

Takže moc díky všem

Pomocí WinSCP jsem otevřel /etc/config/fstab a v tom jsem provedl následující

config 'global’
option anon_swap '0’
option anon_mount '0’
option auto_swap '1’
option auto_mount '1’
option delay_root '5’
option check_fs ‘0’

config 'mount’
option target '/mnt/mmcblk0p1’
option uuid '9b47-02ef’
option enabled ‘0’

config 'mount’
option target '/mnt/mmcblk0p2’
option uuid '37e43d94-0d2c-4b57-aa1e-43f148b991a8’
option enabled ‘0’

config 'mount’
option target '/mnt/wd1’
option uuid 'ba5196a5-c5f1-489d-9bf8-fb3ba19f9e56’
option enabled ‘1’

config 'mount’
option target '/mnt/wd2’
option uuid '83ace486-8eb8-471a-a6a2-b59073008fee’
option enabled ‘1’

config 'mount’
option target '/mnt/wd3’
option uuid '0df9a3e2-dda8-4351-8abe-a25f58985ddd’
option enabled ‘1’

Všechny adresáře vidím

Ale stále do nich nemůžu zapisovat normálně z PC na Windows. Je nějaká cesta?

Našel jsem tohle

check that the mountpoint (e.g. ls -l /mnt/sha3 has “rwx” bits set. chmod can be used to change that if in doubt.

Ale to už je na mě fakt moc.

Postupoval som podľa návodu v dokumentácii a dopadol som rovnako, na fóre som našiel postup na root pre sambu ktorého význam mi neni celkom jasný a sám o sebe nestačil tak som na share ešte urobil chmod (chmod -R 777 “tvoj shareovany mount”), čo tu na fóre tiež niekto spomínal a potom to šlo (ten samba root možno nebol potrebný ale to neviem).

Ak to tu bude zázrakom čítať niekto zodpovedný tak by bolo fajn overiť si funkčnosť postupu v dokumentácii a prípadne ho aktualizovať

Návod v dokumentaci už těžce neaktuální, ale to se ví a cz.nic na tom snad i maká.

Výše popsaný a nastíněný postup s editací fstab funguje

Na tu Sambu jsem taky našel ty příkazy

Ve výsledku jsme potom použil 3x příkazy (pro každý mount)

chmod -R 777 /mnt/wd1
chown -R nobody /mnt/wd1

a teď už umím i zapisovat :slight_smile:
Takže relativně úspěch, jdu vytvořit snapshot a snad zas budem nějakou dobu fungovat bez záseru.

Všem moc díky