Modrák zaseknutý na 3.11.17

Zdravím, můj Turris 1.0 je pořád na 3.11.17. Dnes jsem si uvědomil, že už dlouho čtu o Turris OS 5, a tak jsem chtěl upgradovat, ale automatická aktualizace nedělá nic. Vypnul jsem Sběr dat, abych mohl automatickou aktualizaci vypnout, ale to taky nepomohlo, navíc sběr dat už nejde znovu zapnout (An error ocurred when checking the registration: Nepodařilo se položit dotaz serveru.)

Takže Foris neprovede aktualizaci nejen na 5.x, ale ani na poslední 3.x – a i tam jsem dost pozadu.

Pkgupdate vrací /usr/bin/pkgupdate: line 1: : File name too long.

Prosím o postup, jak vynutit aktualizaci. Děkuji.

Na BTRFS jedu: ~# mount | grep btrfs
/dev/mmcblk0p2 on / type btrfs (rw,noatime,ssd,space_cache,commit=5,subvolid=257,subvol=/@)

Za prvé … není příliš dobrý nápad dávat výstup z diagnostiky routeru někam veřejně na Internet. Přeci jen obsahuje poměrně velké množství diagnostických tj. detailních a citlivých údajů, které jsou primárně určeny pro technickou podporu.
Ale když už se stalo …
Tak za druhé … jsem vám ten log trošku prošmejdil a nelíbí se mi tam poměrně velké množství hlášek typu:

BTRFS critical (device mmcblk0p2): corrupt leaf, slot offset bad: block=146489344, root=1, slot=214
2022-01-29 21:46:46 info kernel: [ 38.127098] BTRFS info (device mmcblk0p2): no csum found for inode 10619 start 41263104

což podle mě svědčí na nějaké problémy s vloženou microSD kartou

3 Likes

V diagnostikách jak už bylo řečeno od @Nones se mi navíc nelíbí:

  1. že se nedaří připojit k Ubusu
2022-01-29 22:25:13 notice File[]: "/usr/lib/python3.6/site-packages/foris_controller/buses/ubus.py", line 119, in handler
2022-01-29 22:25:13 notice handler.reply({"data"[]: dumped_data[i : i + 512 * 1024]})
2022-01-29 22:25:13 notice RuntimeError[]: You are not connected to ubus.
  1. Chyba, kterou popisujete s pkgupdate je zajímavá.
    Můžete zkusit spustit přes SSH pkgupdate s trace výstupem a poslat nám zazipovaný soubor s updater logem?
pkgupdate -e TRACE 2>&1 | tee updater.log
gzip updater.log

Ale přece jenom je tady stále možnost přejít na Turris OS 5.x ručně pomocí Btrfs:

Každopádně by mě zajímalo, který soubor je tak velký, že se nedaří spustit pkgupdate.

1 Like

Hezkou neděli, děkuji za odpovědi. Pokud je karta poškozená (a zjevně došlo k poškození dat), asi není relevantní možnost ji pouze zreplikovat na novou kartu a nahradit, že? V tom případě se postup přechodu na BTRFS rovnou na TurrisOS 5 jeví jako rozumné řešení.

Co je (k čemu slouží) ubus? Na druhou stranu oceňuji, že Turris i v tomto stavu pořád funguje :smiley:

updater.log (poškození dat?): https://deleoul-my.sharepoint.com/:u:/g/personal/vlastimil_waic_deleo_cz/ET_NwqptkDVJtln8ZrM6qZ8BwrpfWAXH8VfVt-xAzIMKxw?e=w5HtPz

  • Diagnostický log jsem z prvního příspěvku odstranil.

Tak tomuto navrhovanému řešení bych se vyhnul, protože to vypadá na poškozený file systém čemuž by odpovídala systémová chyba z Updateru. V tuto chvíli se nabízí řešení zformátovat microSD kartu, případně vzít novou microSD kartu.

Ubus:

https://openwrt.org/docs/techref/ubus

1 Like