LXC kontejnery na Turris verze 1.x

Teď už asi nic. Ale viděl jsem nějaké video, kde pomocí toho instalují další moduly, tak jsem to taky chtěl :sunglasses:

Haas vůbec neznám, tak nevím, co je standard a co už nadstandard. Teď třeba řeším, jak změním zobrazení hodnot ze senzoru. Protože čas a datum se do toho odznaku nevejdou a nevím jak to přepnout na něco jiného.

hass.io je primárně distro určené pro snadné nahození hassu
Na to kašlete a užívejte apt / pip dle potřeby :wink:
Python závislosti komponent / platforem si hass nainstaluje sám skrz pip.

Dík,
teď si budu muset nastudovat co všechno se s tím dá dělat. Primárně bych chtěl sbírat a zobrazovat data z BigClown sensorů. Komunikaci s MQTT mám vyzkoušenou, teď bych to potřeboval nějak pěkně zobrazit. A jak to tak vypadá, Grafanu stejně na 1.x použít nemůžu :frowning:

Tak hlavní letošní události LinuxDays a OpenAlt jsou za námi, tak si s tím zase hraji. Hlásím, že v Luci ty kontejnery už vidím. Zřejmě je potřeba restart nebo nějaký refresh Luci. Mně se kontejnery objevily po restartu po upgradu na verzi 3.8.5.

Hass jsem rozjel a po troše studia a shlédnutí několika videí na youtube jsem se dostal do stavu, že jsem se zbavil zbytečností a vidím “venkovní” teplotu. V uvozovkách proto, že aktuálně řeším krabičku pro bigclown senzor. Na jednu stranu do něj nesmí pršet a na tu druhou by zase bylo žádoucí, aby se okolní vzduch dostal k čidlům, takže úplná vodotěsnost není to pravé :smiley:

Zkusil jsem to pridat do komunitni dokumentace, protoze jsem bez toho nebyl schopen nainstalovat Pi-hole. Chyba v apt prerusi instalaci Pi-hole. Zadam o kontrolu.

Diky za pomoc

Zdravím vás modří Turrisáci, prosím vás, ve Forisu není již tlačítko na povolení LXC kontejnerů, musí se doinstalovat to ručně (jaký command případně) nebo se musí modifikovat nějak Foris či updater? Při zadání lxc-create a podobně mám samozřejmě not found. :slight_smile:

Je potreba vice nez jeden command, navod je v dokumentaci.

Ano super, podle té jdu, ale to jste si nikdo nevšimli, že ve Forisu není už možnost ten LXC container zaškrtnout? Jako jo, stáhnutý debian mám a podobně, ale lxc-create a podobně tam vůbec nejde spustit. Configy tam taky nejsou protože prostě v tam není nainstalovaný. Takže jak teda nainstaluju LXC, když ve Forisu již na to není volba?

EDIT:
viz screenshot

Asi vyřešeno, nicméně v dokumentaci uplně chybí to, že LXC se na původním Turrisu musí nově instalovat ručně přes LuCI, seznam dostupných LXC balíčků je zde:
http://192.168.1.1/cgi-bin/luci/admin/system/packages?display=available&query=lxc

Pokud mi někdo moc důvěřuje, tak zde command, který to všechno nainstaluje:
opkg list | grep lxc | awk '{print $1}' | xargs opkg install
(opkg neumí wildcard - *lxc*, takže je to buď potřeba do commandlinu zapsat postupně všechno, nebo použít např. tady tohle :slight_smile:)

1 Like

Tak to tam dopíšem ne? :slight_smile:

Do komunitní dokumentace mohou psát všichni.

Osobně bych byl radši, kdyby se ta nabídka ve Forisu objevila i u modráků 1.x
Nač ručně editovat soubor se seznamem listů … když to může udělat updater přes GUI Forisu sám?

Zdravím,
ve Forisu se tlačítko pro povolení LXC nástrojů pro Turris 1.x nachází ve verzi Turris OS 3.10, která je nyní v RC. Článek na který odkazuje @ondrejo jsem aktualizoval včera, neboť jak můžete vidět zde, tak přidáním původních řádků, které tam byly, tak se Vám router neaktualizuje, protože Updater skončí chybou s tím, že nemůže najít certifikát, který tam již není přítomný a ručně přidané řádky je nutné smazat.

Balíčky si v tuto chvíli můžete doinstalovat sám, případně počkat na vydání Turris OS 3.10 pro všechny.

Nebo dočasně jen přidejte toto do souboru /etc/updater/conf.d/lxc.lua:

Script("https://repo.turris.cz/turris/lists/lxc.lua", { pubkey = { "file:///etc/updater/keys/release.pub" } })

Po finálním vydání 3.10 můžete daný soubor smazat a zaškrtnout list ve Forisu.

Super, líbí se mi, že se tomuto věnujete a reagujete na to takto pěkně! :slight_smile:

Tak já se dostal do fáze, kdy se systém tváří, že LXC contejner s Debian běží, ale nevím, jak se na něj připojit. Adresu mám dle návodu 192.168.1.10, ale v připojených zařízeních není nikde vidět…

Zkus " lxc-attach -n jméno.konteineru " z konzole hostujiciho os

Jestli jsem pochopil návod dobře, tak bych měl mít tu ip adresu mezi připojeným zařízením, ale tam ji nevidím:

Příkaz skončil chybovou hláškou…

Zalezi jestli je sit nastavena na dhcp. Pokud je staticky tak v dhcp leases nebude. Kazdopadne by se tam melo dat dostat i takto. Nejspis neco na lxc nebo tom debianu nebezi spravne.

1 Like

Co píše lxc-info?

turris ~ # lxc-info -n debian1
Name:           debian1
State:          RUNNING
PID:            14429
IP:             192.168.1.10
IP:             2001:xxxxxxxxx:22ff:fe33:4455
IP:             fd39:xxxxxxxxx:22ff:fe33:4455
CPU use:        37274.20 seconds
Memory use:     616.53 MiB
Link:           vethTS5W09
 TX bytes:      23.23 MiB
 RX bytes:      39.75 MiB
 Total bytes:   62.98 MiB

root@turris:~# lxc-info -n debian1
Name: debian1
State: RUNNING
PID: 7899
IP: 192.168.1.10
IP: fd9d:7710:57c0:0:211:22ff:fe33:4455
CPU use: 4.76 seconds
Memory use: 38.40 MiB
Link: vethBOAPO5
TX bytes: 9.11 KiB
RX bytes: 363.89 KiB
Total bytes: 373.01 KiB