LXC kontejnery na Turris verze 1.x

Hele, díky moc za snahu, v configu jsem neměl ty dva poslední řádky s adresami,
network jsem měl dobře, ale stejně mi to nejede. Nechápu…

EDIT: Debian podle návodu jede na první dobrou, ale s tím LXC-Turrisem jsem nehnul.
Nevím kde byla chyba.

Tak ten návod mi bohužel aktuálně nefunguje :frowning:

turris /mnt/nfs/lxc-containers/debian1 # debootstrap --include debian-ports-archive-keyring --arch=powerpcspe sid rootfs https://deb.debian.org/debian-ports/
W: Cannot check Release signature; keyring file not available /usr/share/keyrings/debian-archive-keyring.gpg
I: Retrieving Release
I: Retrieving Packages
I: Validating Packages
I: Resolving dependencies of required packages...
I: Resolving dependencies of base packages...
I: Found additional required dependencies: fdisk libaudit-common libaudit1 libbz2-1.0 libcap-ng0 libdb5.3 libdebconfclient0 libgcrypt20 libgpg-error0 liblz4-1 libncursesw5 libsemanage-common libsemanage1 libsystemd0 libudev1
I: Found additional base dependencies: dirmngr dmsetup gnupg-l10n gnupg-utils gpg gpg-agent gpg-wks-client gpg-wks-server gpgconf gpgsm libapparmor1 libassuan0 libbsd0 libcap2 libcryptsetup4 libdevmapper1.02.1 libdns-export190 libelf1 libfastjson4 libffi6 libgmp10 libgnutls30 libhogweed4 libidn11 libidn2-0 libip4tc0 libip6tc0 libiptc0 libisc-export189 libksba8 libldap-2.4-2 libldap-common liblocale-gettext-perl liblognorm5 libmnl0 libncurses5 libnetfilter-conntrack3 libnettle6 libnfnetlink0 libnpth0 libp11-kit0 libpsl5 libsasl2-2 libsasl2-modules-db libseccomp2 libsqlite3-0 libtasn1-6 libtext-charwidth-perl libtext-iconv-perl libtext-wrapi18n-perl libunistring2 libxtables12 openssl pinentry-curses xxd
I: Checking component main on https://deb.debian.org/debian-ports...
E: Couldn't find these debs: apt-transport-https

On totiž ten balík (součást apt) byl před pár dny ve verzi 1.6pre odstraněn. Takže buď počkat na upravený debootstrap, nebo upravit soubor /usr/share/debootstrap/scripts/sid na řádku 38 odstraněním toho apt-transport-https, nebo použít http://deb.debian.org/debian-ports/ to pak nebude tenhle balík vůbec chtít instalovat.

Petr

Díky.
Nakonec stačilo přidat volbu: --exclude=apt-transport-https

Teď jsem u části: vim config. Není mi jasné, co mám nastavit u lxc.network.hwaddr. Nějakou reálnou adresu, nebo fake. Z návodu to není zřejmé.

Fake. Bude to MAC adresa virtuálního ethernetu toho kontejneru.

Do článku přidáno vč. řešení. Díky! :slight_smile:

Popřemýšlím, jak tam zakomponovat ještě vysvětlení jednotlivých řádků uvedených v souboru config.
(přidat tam pár # by vůbec nevadilo. Pokusím se to probrat s autorem článku @rene.kliment .) :slight_smile:

Díky. Ale jak tak koukám, nodejs / node-red tam stejně není :frowning:
Balíček přímo pro OpenWrt se mi taky nepodařilo zkompilovat, tak ještě uvidím, jestli zkusím vyřešit kompilaci pro OpenWrt, nebo to zkusím zkompilovat pro debian. A grafana tam taky není :frowning:

Ale to je do jiného vlákna.

Když už tak tam taky přidejte instalaci LXC přes updater. :wink:

Jestliže, koukáte do komunitní dokumentace, tak tam už to mám. :slight_smile:
https://www.turris.cz/doc/cs/public/lxc

Akorát chybí volitelná automatická aktualizace kontejnerů pomocí apt-get update && apt-get upgrade, ale to tady někdo psal ve fóru. Ještě jsem se nedostal k tomu, abych to vyzkoušel.

// Pro Github připraven pull request.

Právě že jsem koukal na github, kde to není.

BTW: editaci /etc/updater/user.lua jsem taky nedělal. Stačilo do /etc/config/updater přidat do sekce pkglists řádek list lists 'lxc' a spustit updater (3.8.4).

Taky jsem to tak měl v původním pull requestu , ale bohužel jakmile jsem něco uložil ve Forisu, tak se to smazalo a nadával jsem jak špaček, proč to taky zmizelo při větší aktualizace TurrisOS. :smile:

Aha. No je pravda, že já zatím nic ve Forisu nezkoušel :smiley:
Ale tam bude problém v luci - modul, který se o to stará, prostě vezme seznam balíků a konfigurační soubor přeplácne. Ideální by bylo to nějak ošetřit. Už jsem na to trochu koukal, ale zatím nic nevykoukal.

Podle toho co vím, tak node.js na Turrisu 1.x nerozběhnete, protože V8 pod PowerPCSPE nerozjedete. Být to ARM, nebo MIPS, tak by to šlo, ale co jsem to kdysi zkoumal já, tak jsem skončil s tímhle výsledkem.

Alespoň tam jede Home Assistant pod Pythonem 3.6, což je super.

Hmm. V tom případě vyměním 1.1 za Omnii :smiley: Nenabízí CZNIC nějaký zvýhodněný upgrade? :smiley:

Mrknu na toho HA, BigClown se o něm nezmiňují. Ale třeba bude stačit.Díky za tip.

O žádném druhu zpětného výkupu/výměny ze strany cz.nic jsem neslyšel. Třeba na fóru mi přišlo že se občas výrazně levnější Omnia najde – a Turris 1.x se tak jistě dá pak i prodat.

Oficiálně nenabízí (už tady o tom před nedávnem šla řeč), ale když zajdete na nějaké konferenci na stánek Turrisu, občas tam nabízejí slevové kupony do Alzy. Třeba teď na LinuxDays to byla sleva 15%, ale s Alzou je často problém (zkuste si třeba, kam vede odkaz z oficiálních stránek omnia.turris.cz -> koupit -> alza.cz).
No a možná se může stát, že Wi-Fi upgrade balíček pro Turristy 1.x bude nabízet nějaké malé překvapení v podobě třeba slevového kupónku, nebo jiné … co my víme! :slight_smile:

No ještě budu pár měsíců pod smlouvou, takže to bude muset ještě počkat.

Nebudete resp. nemusíte, když nechcete … já myslím, že po Vás může někdo smluvní závazek odevzdávání dat přejmout (pokud si dobře pamatuju, nájemní smlouva to nevylučuje).

Koukám na ten HomeAssistant - ten asi bude stačit. Python mám raději než javascript.

@rene.kliment
Tak jsem nainstaloval hass. Ale chybí mi tam hass.io panel a nefunguje discovery. Chce instalovat python package netdisco, přitom se balík snaží zkompilovat a to se mu nepovede:

Installing collected packages: netifaces, six, enum-compat, zeroconf, netdisco
  Running setup.py install for netifaces ... error
    Complete output from command /usr/bin/python3.5 -u -c "import setuptools, tokenize;__file__='/tmp/pip-build-czuaqcg7/netifaces/setup.py';f=getattr(tokenize, 'open', open)(__file__);code=f.read().replace('\r\n', '\n');f.close();exec(compile(code, __file__, 'exec'))" install --record /tmp/pip-anrrcp2j-record/install-record.txt --single-version-externally-managed --compile:
    running install
    running build
    running build_ext
    checking for getifaddrs...not found.
    checking for getnameinfo...not found.
    checking for socket IOCTLs...not found.
    checking for optional header files...none found.
    checking whether struct sockaddr has a length field...no.
    checking which sockaddr_xxx structs are defined...none!
    checking for routing socket support...no.
    checking for sysctl(CTL_NET...) support...no.
    checking for netlink support...no.
    building 'netifaces' extension
    ccache_cc -Wno-unused-result -Wsign-compare -DNDEBUG -O2 -pipe -mcpu=8540 -fno-caller-saves -fhonour-copts -Wno-error=unused-but-set-variable -Wformat -Werror=format-security -D_FORTIFY_SOURCE=2 -Wl,-z,now -Wl,-z,relro -O2 -pipe -mcpu=8540 -fno-caller-saves -fhonour-copts -Wno-error=unused-but-set-variable -Wformat -Werror=format-security -D_FORTIFY_SOURCE=2 -Wl,-z,now -Wl,-z,relro -DNDEBUG -fno-inline -fPIC -DNETIFACES_VERSION=0.10.6 -I/usr/include/python3.5 -c netifaces.c -o build/temp.linux-ppc-3.5/netifaces.o
    unable to execute 'ccache_cc': No such file or directory
    error: command 'ccache_cc' failed with exit status 1

    ----------------------------------------
Command "/usr/bin/python3.5 -u -c "import setuptools, tokenize;__file__='/tmp/pip-build-czuaqcg7/netifaces/setup.py';f=getattr(tokenize, 'open', open)(__file__);code=f.read().replace('\r\n', '\n');f.close();exec(compile(code, __file__, 'exec'))" install --record /tmp/pip-anrrcp2j-record/install-record.txt --single-version-externally-managed --compile" failed with error code 1 in /tmp/pip-build-czuaqcg7/netifaces/

Když vypnu discovery:' a zapnuhassio:`, tak mi to zase vrátí:

2017-10-25 20:08:20 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.hassio] No HassIO supervisor detect!
2017-10-25 20:08:20 INFO (MainThread) [homeassistant.setup] Setup of domain hassio took 0.0 seconds.
2017-10-25 20:08:20 ERROR (MainThread) [homeassistant.setup] Setup failed for hassio: Component failed to initialize.

Bohužel v repu turrise je python 3.5 a netdisco-0.3 (požadováno je 1.2.2)
Ty jsi ten python 3.6 nainstaloval odkud? Na tom Debianu v LXC?