LXC kontejnery na Turris verze 1.x

Je potreba vice nez jeden command, navod je v dokumentaci.

Ano super, podle té jdu, ale to jste si nikdo nevšimli, že ve Forisu není už možnost ten LXC container zaškrtnout? Jako jo, stáhnutý debian mám a podobně, ale lxc-create a podobně tam vůbec nejde spustit. Configy tam taky nejsou protože prostě v tam není nainstalovaný. Takže jak teda nainstaluju LXC, když ve Forisu již na to není volba?

EDIT:
viz screenshot

Asi vyřešeno, nicméně v dokumentaci uplně chybí to, že LXC se na původním Turrisu musí nově instalovat ručně přes LuCI, seznam dostupných LXC balíčků je zde:
http://192.168.1.1/cgi-bin/luci/admin/system/packages?display=available&query=lxc

Pokud mi někdo moc důvěřuje, tak zde command, který to všechno nainstaluje:
opkg list | grep lxc | awk '{print $1}' | xargs opkg install
(opkg neumí wildcard - *lxc*, takže je to buď potřeba do commandlinu zapsat postupně všechno, nebo použít např. tady tohle :slight_smile:)

1 Like

Tak to tam dopíšem ne? :slight_smile:

Do komunitní dokumentace mohou psát všichni.

Osobně bych byl radši, kdyby se ta nabídka ve Forisu objevila i u modráků 1.x
Nač ručně editovat soubor se seznamem listů … když to může udělat updater přes GUI Forisu sám?

Zdravím,
ve Forisu se tlačítko pro povolení LXC nástrojů pro Turris 1.x nachází ve verzi Turris OS 3.10, která je nyní v RC. Článek na který odkazuje @ondrejo jsem aktualizoval včera, neboť jak můžete vidět zde, tak přidáním původních řádků, které tam byly, tak se Vám router neaktualizuje, protože Updater skončí chybou s tím, že nemůže najít certifikát, který tam již není přítomný a ručně přidané řádky je nutné smazat.

Balíčky si v tuto chvíli můžete doinstalovat sám, případně počkat na vydání Turris OS 3.10 pro všechny.

Nebo dočasně jen přidejte toto do souboru /etc/updater/conf.d/lxc.lua:

Script("https://repo.turris.cz/turris/lists/lxc.lua", { pubkey = { "file:///etc/updater/keys/release.pub" } })

Po finálním vydání 3.10 můžete daný soubor smazat a zaškrtnout list ve Forisu.

Super, líbí se mi, že se tomuto věnujete a reagujete na to takto pěkně! :slight_smile:

Tak já se dostal do fáze, kdy se systém tváří, že LXC contejner s Debian běží, ale nevím, jak se na něj připojit. Adresu mám dle návodu 192.168.1.10, ale v připojených zařízeních není nikde vidět…

Zkus " lxc-attach -n jméno.konteineru " z konzole hostujiciho os

Jestli jsem pochopil návod dobře, tak bych měl mít tu ip adresu mezi připojeným zařízením, ale tam ji nevidím:

Příkaz skončil chybovou hláškou…

Zalezi jestli je sit nastavena na dhcp. Pokud je staticky tak v dhcp leases nebude. Kazdopadne by se tam melo dat dostat i takto. Nejspis neco na lxc nebo tom debianu nebezi spravne.

1 Like

Co píše lxc-info?

turris ~ # lxc-info -n debian1
Name:           debian1
State:          RUNNING
PID:            14429
IP:             192.168.1.10
IP:             2001:xxxxxxxxx:22ff:fe33:4455
IP:             fd39:xxxxxxxxx:22ff:fe33:4455
CPU use:        37274.20 seconds
Memory use:     616.53 MiB
Link:           vethTS5W09
 TX bytes:      23.23 MiB
 RX bytes:      39.75 MiB
 Total bytes:   62.98 MiB

root@turris:~# lxc-info -n debian1
Name: debian1
State: RUNNING
PID: 7899
IP: 192.168.1.10
IP: fd9d:7710:57c0:0:211:22ff:fe33:4455
CPU use: 4.76 seconds
Memory use: 38.40 MiB
Link: vethBOAPO5
TX bytes: 9.11 KiB
RX bytes: 363.89 KiB
Total bytes: 373.01 KiB

lxc-attach stále nejde? Pokud ne, tak to vypadá na nějaký problém v instalaci toho debianu uvnitř.

lxc-attach i zafunguje, nicméně IP adresu si to nechce leasnout. Zkoušel jsem už všelijaký harakiri (USB flash, přehodit na systém na flashku a nainstalovat na SD kartu,…) ale asi to mám nějaký zapikaný. Zkusím vydržet do Turris verze 4…

Mám pocit (dlouho jsem lxc neinstaloval) ,ze ip adresa se nastavuje rucne v konfiguraku toho konkretniho kontejneru.

1 Like

Jestli je myšleno tohle:

tak to jsem zkoušel, i nastavovat různý jiný. Container svítil v Luci zeleně, že běží, i tyto příkazy fungovaly:

lxc-ls -f – vypíše informace o všech nastavených kontejnerech
lxc-info -n nazev_kontejneru – zobrazí informace o konkrétním kontejneru

ale do toho kontejneru jsem se nedokázal přihlásit. Možná je chyba někde u mě, ale nevím sám kde :slight_smile:

A neni možný ,že se po startu debianu pouze nenastartuje ssh server ?

Po instalaci debianu se 100% nelze okamžitě přihlásit opřes ssh, je nutno povolit přihlášení jménem a heslem, viz Enable SSH root login on Debian Linux Server