Jaký VDSL modem k Omnii?

Jiste, ale puvodni zamer byl mit to v bridge modu kvuli stabilite. Cili vyradit uplne vsechno co lze realizovat routerem za tim modemem. Tohle samozrejme jde, ale uz to zase popira ten puvodni zamer.

MiKe:
moc děkuji za radu, tohle mě vůbec nenapadlo

pgotze:
pravda je, že přesně takový byl původní záměr - mít modem v bridge módu kvůli stabilitě, ale ono to bohužel ani tak moc stabilní není, respektive internet vypadává, jsou to takové mikro-výpadky (ale o to častější) nevím vůbec jak to popsat, ale projevuje se to jak kdyby ping byl v jeden okamžik 50ms a najednou třeba 1000ms ikdyž rychlost mi to změří dobrou (22Mbit) i složitější stránka se pak načte během okamžiku, ale je tam prostě prodleva…

Dnes jsem se naštval a koupil ASUS DSL-AC55U (https://www.tsbohemia.cz/asus-dsl-ac55u_d251337.html) a zatím to vypadá více než dobře při testování úplně bez Omnie… těžko říct jak to bude fungovat společně, ale modem za 4.000,- používat jen v bridge módu už mi přijde opravdu “zhýralast” ale i to jsem ochoten podstoupit pro stabilitu…

Tak jako zhýralost mi spíše přijde bezmyšlenkovitě koupit nějaký dražší modem, bez vyzkoušení, aniž bych věděl, jestli to pomůže. A k čemu tam je potom Omnie, raději nekomentuji, ale je to každého věc. Jinak já jedu na starý Comtrend v bridge naprosto bez problémů, včetně O2TV, zatím přímo z modemu.

Ono by se to dalo řešit i přes sfp modul i pro adsl/vdsl.

No kdyby tady už byl nějaký opravdu dostupný a odzkoušený modul, tak by to bylo dobré, ale zatím nic moc.

Já jsem ten Asus modem koupil právě na vyzkoušení - do 14 dnů jej můžu vrátit nebo vyměnit za jiný. Co mám jako dělat když potřebuji stabilní internetová připojení a jak sám píšeš, tak žádný SPT modul přímo do Omnie který by bezvadně fungoval a byl otestovány zatím neexistuje…

Jsem rád že ty to máš vyřešené, ale já zatím opravdu ne… Ten Asus modem jsem vrátil, protože nesplňoval mé požadavky, ale zatím to bylo nejlepší řešení jaké bylo dostupné. Nevím co mám dělat, už někdo stejný problém řešil a vyřešil?

Neexistuje nějaký VDSL modem, který funguje popuze jako modem, bez dalších funkčností? Nic takového jsem nenašel :frowning:

Tocis se v kruhu

"Neexistuje nějaký VDSL modem, který funguje popuze jako modem, bez dalších funkčností? Nic takového jsem nenašel "

Pokud sis koupil neco jako ASUS DSL-AC55U a na te tve lince ti to porad v bridge modu vypadava, tak to mas spis problem na lince, nez v koncovem modemu. Nic jednodussiho, nez bridge mode na kvalitnejsim vdsl modemu nevymyslis. Pokud ti ani tohle neudrzi stabilni provoz na lince, je problem zrejme v lince samotne. Ono neni ustredna a ustredna u O2 a neni kabel jako kabel u O2.

1 Like

V kruhu se točím, to je pravda a jsem opravdu bezradný. Když jsme VDSL měli od O2 tak jsem se rok marně dožadovali ať k nám na místo pošlou technika. Po přechodu k T-Mobile jsem stejný požadavek vznesl v pátek a dnes (tj. v neděli!) u nás technik byl, ale po 2 hodinách z něho vypadlo, že chyba je podle něj v modemu, doporučil mi novou verzi Comtrendu: https://www.o2.cz/osobni/modemy-a-data/comtrend-vr-3031eu.html?pri_sec=408913 a tu přepnout do bridge módu. Turris znal a i se docela vyznal v administraci, ale nic moudřejšího z něho nevypadlo.

Jinak doplním, že v bridge módu jsem používal pouze ten základní ZyXEL a to ke stabilitě nepomohlo, ten dražší Asus sem používal jako modem/router…

Tak se zeptám jen na takovou blbost a to jak daleko máš modem od přípojky? Na jakou rychlost se synchronizuje a jaká max rychlost je dostupná na přípojce, útlumy atd. ? Ale byl tam technik, jak říkáš a ten by to měl znát, i když…
Tak nějak nevěřím tomu, že Comtrend bude fungovat lépe.

Technik mi řekl že maximální dostupná rychlost Dana vzdálenosti od ústředny je 20Mbit - dokud se nepostaví FSLAM blíže. Modem mám metr od zásuvky a ta je natažená 10 metrů od velké rozvodné skříně od O2. Chybu mezi rozvodnou a modemem vyloučil a rychlost mám 16- 22Mbit

Tak pokud dosahuješ rychlosti až 22Mbit a max. vhodná podle technika je 20, tak by to možná chtělo snížit synchronizační rychlost na těch 20, takhle to vypadá, že je nastaveno víc, než zvládá linka, zvláštní, že by si toho technik nevšiml.

Zdravím, já se s tím BRIDGE docela pral a dospěl jsem do divného (nicméně trvale funkčního) stavu.
Postupoval jsem paralelně s návodem z http://comtrend.michnzee.net, ale náš modem má od tohoto určité odlišnosti. Postup dle original návodu na VMG1213 jsem nepochopil / nezafungoval mi.
Rád bych tady zmínil jak se přesně postupuje, ale nemůžu to teď zpětně nascreenovat, neb se mi modem vždy po finální změně hesla BRICKnul (a to jsem to zkoušel asi 20x!). Modem tedy posuzuji jako snad stabilní, ale softwarově slabý.

Tak byl u nás znovu technik, tentokrát se svým kolegou, že zkusí přehodit nějaky páry a musí na to být dva… toto provedli, a místo snížení synchronizační rychlosti naopak zvášili tu maximální asi na 34 Mbit a moje rychlost je teď 20 - 22 Mbit po kbelu a 13 - 21 po Wi-Fi.

Každopádně mi znovu potvrdili, že tento základní ZyXEL je hroznej krám, by ho jinak než v bridge ani nepoužívali a ani tak mu moc nevěří, ale mám otestovat zda se poslední změnou stabilita zlepšila a poslední mořnost je nějaká změna portu na ústředně ale tam je prej administrativní problém se schvalováním, takže se uvidí…

Původní problém ale stále zůstavá: sháním kvalitní, stabilní a cenově dostupný (do 3.000,- Kč) VDSL router MODEM pro Turris Omnia…

Tak dovolím si zde popsat další průběh:

po delší době, modem ZyXEL VMG1312-B30B flashnutý na nejnovější FW ze stránek T-Mobile (kam jsme s VDSL internetem přešli) z listopadu 2016 a naastaven do bridge módu, jen ještě potřebuji plně vypnout DHCP server modemu a přiznámm se, že si nejsem jistý jak přesně na to:

například IP adresa routeru má být v tomto případě IP adresa Omnie ???

Ne, IP adresa může klidně zůstat 10.0.0.138, když je modem v Bridge. Pokud se do něj budeš chtít později dostat, tak potom se s ním spojíš napřímo kabelem a síťovkou nastavenou na bránu 10.0.0.138 a IP si nastavíš statickou, třeba 10.0.0.10, maska 255.255.255.0.

Děkuji moc za info, to jak se do modemu pak dostanu je jasné ale už mi z toho jde hlava tak kolem, že i zřejmé věci mi přestávají docházet… Například včera jsem za Omnii připojil Wi-Fi router u kterého jsem taky vypnul DHCP ( slouží čisté jako rozšíření Wi-Fi ale v módu AP) a divil se, že mi nefunguje internet když jsem UTP kabel z Omnie zapojený do WAN portu…

Co dalšího tedy ještě nastavit- viz screenshot nahoře? DNS použít Google nebo CZ NICu?

Mam pripojeni od O2 modemem Comtrend VR-3031eu, bez Omnia. Podezrivam je, ze pri vypadku wan linky shodi i lan interfacy, aby stoura uzivatel nemohl monitorovat chyby na lince.
Proc to pisu, objevil jsem zajimavy monitorovaci sw DSLstats. Tak pokud mate modem na seznamu podporovanych modemu, muzete odzkouset…

http://dslstats.me.uk

Já používám ZyXEL VMG1312-B30B od T-mobile s posledním firmware VMG1312_100AAQS2b3.bin. Funguje a troufám si říct, že docela spolehlivě. Stahování 13Mb/s je OK, odesílání 1,2Mb/s pomalu nabíhá rychlost odesílání a silně kolísá (bufferbloat D dle DSLreports.com). Vysvětlení podává údaj, kdy jsem 3,9Km od DSLamu - to se divil rychlosti i technik Cetinu (s jeho testerem stahoval i 16Mb/s). Nevim, jestli je problém u mě, ale VoIP hovory se občas začnou po chvíli rozpadávat a jindy se dá povídat i hodinu v pohodě.

Když přepnu router do BRIDGE modu (přibližně podobně dle comtrend.michnzee.net, v uživ. příručce to bylo vysvětleno nepochopitelně), router funguje a internet v Turrisu chodí. Router se ale zvláštním způsobem zablokuje - odmítá heslo na přihlašovací webové stránce (které jsem neměnil - možná dělám něco špatně). Jediná možnost při potřebě změn je pak jen hard reset tlačítkem a nové nastavení od začátku, nebo nahrání poslední funkční zálohy… Nemáte někdo podobný problém? Přijde mi, že to je možná docela dobré bezpečnostní opatření. :slight_smile: nebo taky chyba/závada, nevím.