IPv6 v síti PODA

Děkuji. Napsal jsem na podporu a odpověď:

byl Vám vyhrazen jeden rozsah /64. Na ONT běží DHCPv6 od kterého lze získat IPv6 adresu a základní informace (DNS). Mimo to lze použít bez stavovou konfiguraci pomoci SLAAC mechanizmu. Prefix delagation v tomto případě zatím není podporován a pokud máte svůj router jediný způsob jak dostat IPv6 do LAN za Váš routerem je pomoci NDP proxy.

Zkusil jsem tedy (podle @Ondrej_Caletka) a nic. Žádná změna. Asi se na to vykašlu a případně zkusim nějakého tunnel brokera.

1 Like

Postavili si optickou sit, ale lidi ji chteli vyuzivat. :man_facepalming:t2:
Tenhle problem je s PODA uz dlouhodoby, reseni neexistuje (krome vymeny ISP nebo vyuziti tunelu). Piste na support a zadejte opravu na best current practices, tj. alespon /56 poctive delegovanych, modem v bridge mode nebo alespon s podporou subdelegace (z /56 delegovanych ISP muze byt z CPE subdelegovano az 255 x /64, resp. /57+/58+/59+/60+/61+/62+/63+/64).

1 Like

Tak jo. Tunel jsem vyzkoušel, chodí hezky, jen latence je docela vysoká, tedy proti IP4 (cca 5x) ale pořád v pohodě. PODU jdu prudit :slight_smile:

A koho jste si vybral?

Jinak u svého poskytovatele dělám to samé a tiše doufám, že nejsem sám.

1 Like

Zkusil jsem prvního na ráně :slight_smile: https://www.tunnelbroker.net/ Během 5 minut rozchozeno.

1 Like

Jo, Hurricane Electric je nejspíš podle mě nejlepší volba …

To ano, ale já tam téměř žádné navýšení latence nemám.

V malých číslech co mám to jsou násobky :slight_smile: 3 ms proti 16 ms.

Tak to je opravdu hodně, u mě jde o desetinná místa.

IPv6 u PODY = ostuda. Možný workaround https://forum.root.cz/index.php?topic=21725.msg316675#msg316675

Při tomto deklarovanému stavu bych na klientech zapátral, jestli znají správnou Default Gateway. Bez ní IPv6 nejede.
Jak ji klientům případně říci to bohužel nevím, jsem jen poučený uživatel.

Souhlasím, ale podobně je na tom většina současných ISP pro koncové zákazníky z řad domácností.

Mám v péči několik domacích přípojek od Metronet, O2 a Tmobile a na všech funguje IPv6 perfektně. Nechápu co to má PODA za zmetek, jaký odborník tam tomu velí…

/64 giving you 2^64 addresses (that is 18,446,744,073,709,551,616 addresses )

IPv6 na DSL od T-Mobile fungovalo perfektně, dával /56. Pokud vím, O2 nabízí pouze /64. O Metronetu jsme slyšel a mám ho v záloze i kvůli nižším cenám než u T-Mobile.

Žel 20 MBit v lokalitě (dodnes) tuto technologii diskvalifikovalo (a jasně, že za to nemůže poskytovatel, ale jde o záležitost Cetinu), za novou optiku jsem ale rád.

Je mozne mit na WAN interfacu jen link-local adresu a subnet /64 pouzit na LAN interface? Sprislusnym nastavenim Gateway, atd…

jj, viz Kteří ISP v CZ podporují IPv6? a ISP ceny za IP adresy, apod

U tohohle řešení jsem narazil na problém že některé služby nefungovaly, např. Netflix to bere jako proxy a nefunguje.

HE nebo obecně 6in4 Netflix skutečně blokuje, ale jinde ve fóru je k dispozici pravidlo pro Knot Resolver, které to řeší.

Nastavil jsem podle doporuceni Ondreje Caletky NDP Proxy na Omnii s TOS4 pripojene na Poda router. Nahle mi test-ipv6 prochazi v browseru na notebooku pripojenem na Omnii.

1 Like