Internet nemusí být dostupný (?!)

Pokud se připojím mobilem Samsung S4 mini ke standardně nastavenému Turrisu Omnia, připojenému k síti UPC přes modem v bridge módu, tak se na mobilu objeví hláška, kterou jsem snad ještě nikdy už žádné sítě neviděl:

Internet nemusí být dostupný
Vaše zařízení se připojuje k Turris. Tato síť ovšem nemusí poskytovat přístup k Internetu. Klepnutím na OK nyní zůstanete připojeni k Turris, nyní i kdykoliv v budoucnu, i když bude zapnutý Inteligentní přepínač sítě.

Co to může znamenat a čím to může být způsobeno? Stejně se chovají na dvou Omniích dva mobily, víc jsem jich nezkoušel. Je to divné.

No mě se Samsung S4 mini připojí k T. O. bez jakýchkoli problémů. Každopádně ale doporučuji vypnout tzv. “Inteligentní přepínač sítě”, protože podle mne funguje dost pochybně - i když je síla wifi signálu na mobilu uváděna jako “velmi silná”, S4 mini stále preferuje LTE a u wifi je poznámka “připojí se až se zlepší kvalita sítě”, což si poněkud protiřečí se zobrazovanou sílou signálu. Když tuhle fičuru zruším, tak mi to jede OK, preferuje to wifi a pokud jsem mimo dosah tak se to připojí k LTE.

Tady: https://android.stackexchange.com/questions/63481/how-does-android-determine-if-it-has-an-internet-connection jsem našel, že Android testuje připojení k Internetu přes porty 5228, 5229 a 5230, ovšem nevidím důvod, proč by je měl Turris blokovat? Ve výpisu firewallu nic takového nevidím.

Zkusil jsem udělat screenshoty.

Tohle je ta hláška po přihlášení do sítě:

Když odpovím "Zrušit", tak čeká na zlepšení kvality sítě:

Tohle je detail:

Takhle to vidí WiFi analyzér:

Aplikace Nework Signal Info tvrdí, že jsem připojen rychlostí 150 Mbit/s.

A speedtest ukazuje rychlost přesně podle mého připojení k Internetu

Proč si tedy myslí, že mám špatnou kvalitu připojení?

A proč se mi to děje jen u Turrisu a ne u jiných routerů či AP?

Nedoporučoval Vám náhodou @Yearling vypnout “Inteligentní přepínač sítě”? Ve všech scanech ho máte zaškrtnutý. Očividně moc inteligentní nebude. Podobně jako inteligentní pomocník pro WiFi ve Windows10. Nejspíš ověřuje připojení na nějaký server, pool serverů a port, který přes Turris není dobře dostupný. Tak spoléhejte na vlastní inteligenci a nikoli slepě na inteligenci udělátek Samsungu.

1 Like

Jasně, jedna věc je přepnout to na mobilu ručně, druhá věc je vědět, co vlastně přes Turris neprojde nebo co je jinak, že si to ten nepříliš inteligentní Android špatně vyhodnotí jako nedostupný Internet a/nebo jako nekvalitní připojení.

Pokud by to bylo něco, co by se dalo na Turrisu změnit, tak by to bylo myslím přínosné pro všechny uživatele.

Měl bych dotaz je možno zkusit vypnout Forvardování ve forisu? Jde mi o to, jestli daná aplikace nevyužívá nějaké specifické techniky pro ověření funkčnosti konektivity. Dále bych se chtěl zeptat na konkrétní verze FW telefonu a verzi Androidu.

Forwardování je vypnuté od začátku, protože podle všeho UPC nameservery nepodporují DNSSEC.

Verze Android
4.4.2.
Verze jádra
3.4.0-3330432
dpi@SWHE9617 #1
Wed Jan 4 19:00:39 KST 2017

Stačí to takhle?

Děkuji za informaci. Zkusíme nasimulovat a zjistit co přesně se tam děje.

DNSka UPC zatím DNSSEC opravdu nepodporují. :frowning:

Pár pokusů.

Pokud vypnu inteligentní přepínač sítě, výše uvedená hláška se logicky nezobrazí - není proč testovat kvalitu připojení.

Pokud nechám jen 2,4 GHz radio, hláška “Internet nemusí být dostupný” se také zobrazí

Pokud nechám jen 5 GHz radio, hláška “Internet nemusí být dostupný” se také zobrazí

(měl jsem podezření, jestli to nesouvisí s kombinací 2,4 + 5 GHz)

Tak se nám bohužel chybu nepovedlo replikovat (testová tedy s S3 mini a shodnou verzí androidu)
Testování probíhalo s produkční verzí Turris OS v sítu UPC v Praze.

Tak to je záhada, já jsem tu síť smazal asi 20x a vždy po novém přihlášení se ta hláška objevila, ve 100 %, na 2,4 GHz i na 5 GHz i obou současně, s mobilem vzdáleným asi 3 metry od Turrisu Omnia.

Domnívám se, že problém bude ve firmwaru pro Samsung S4 mini a bohužel se testovala verze S3 mini.

Zkoušel jste změnit WiFi kanal případně upravit nastavení WiFi sítě?

Další problém je, že CZ.NIC nemá moc velké možnosti pro zapůjčení zařízení.
Pokud jste z Prahy ( i kdyby ne, tak se to dá poslat) a zapůjčit zařízení CZ.NIC pro zjištění závady “Inteligentního přepínače”

Dobrý nápad, koho v CZ.NIC mám kontaktovat?

Čím víc se na to dívám, tím je to záhadnější.

Okno “Internet nemusí být dostupný” se ukazuje na mém S4 mini i na S4 mini mých dvou kolegů. Dva z nich jsou “čisté”, jeden brandovaný T-Mobile. Teď jsem koupil na Aukru jeden brandovaný T-Mobile s tím, že na něm můžu zkusit nějaké testy a pak ho zapůjčit CZ.NICu (viz výše). Jenže tenhle jeden jediný S4 mini tohle nedělá. Nastavený je úplně stejně, report z AIDA64 ukazuje stejný hardware i software.

Zkusil jsem na Turrisu tcpdump.

Ten jediný, co funguje, se 4x zeptá DNS na IP adrese Turrisu na A záznam client3.google.com a je s odpovědí zřejmě spokojen.

Ten, co nefunguje, ze kromě těch 4 dotazů ještě 2x zeptá DNS serveru 8.8.8.8 a 2x 8.8.4.4 na A záznam pro www.google.com, dostane správnou odpověď, ale v tom okamžiku vyskočí ta hláška.

Nemám moc času na experimenty, ale je to tedy opravdu divné, co bych ještě mohl zkusit?

Tak si jenom poznamenám:
Samsung Galaxy S4 (GT-9505) s Androidem 5.0.1: dialog "Internet nemusí být dostupný"
Samsung Galaxy A3 model 2016: bez dialogu se připojí rovnou

Dobrý den,
pokud by jste byl ochoten nám zařízení na kterém se závada projevuje zapůčit na testy tak bychom byli velmi rádi. Můžeme vyřešit ve zprávách zde, případně přes “ticket” na info@turris.cz

děkuji

1 Like

Díky, zařízení zapůjčím, až nějaké volné s popisovaným chováním seženu.

Zatím vím o 3 Galaxy S4 mini (GT-I9195, Android 4.4.2) a Galaxy S4 (GT-I9505, Android 5.0.1), u kterých se to popisované děje ve 100 % případů. Všechny mobily ale majitelé používají jako svůj hlavní.

A pak mám 1 Galaxy S4 mini (GT-I9195, Android 4.4.2) a 1 Galaxy S4 (GT-I9505, Android 5.0.1), které jsou volné, ale u kterých se popisovaný problém nikdy neobjevil.

A nešlo by Těm majitelům s telefonem postiženým chybou dočasně zapůjčit ten volný telefon bez chyby a ten jejich předat k diagnostice do CZ.NIC? Asi příliš logické řešení situace, že?