HD-IDLE disk se neprobouzí

Dobrý den, u starého Turrisu (modráku) jsem připojil 2TB WD disk, přimountoval, z počítače nasdílel na disk nějaká videa, nastavil MiniDLNA a vše fungovalo perfektně. Disk je přístupný ze sítě, v televizi mohu streamovat videa…ovšem jakmile mi HD-IDLE disk vypne (nastaveno 10 minut nečinnosti), disk se pak nedá žádným způsobem probudit. Když si vlezu do složky v počítači, kde mám disk nasdílený, vidím data, mohu prolézat adresáře, ale nic nespustím (chápu, disk je fyzicky vypnutý). Když si v televizi dám přehrát video z MiniDLNA, nelze spustit (disk se nezapne). Co dělám špatně a co bych měl kde nastavit, prosím? Jediné, co pomohl bylo, že jsem disk fyzicky odpojil a připojil - a musel ho znovu připojit i v Luci (navíc se z SDA stalo SDC, což nechápu). Děkuji za rady.

Ahoj,
mám úplně stejnou konfiguraci s WD NAS 2TB a MiniDLNA, přes SATA řadič a vše naprosto bez problémů.
Jenom PHILIPS televize má nějaký domršený DLNA přehrávač, tak jsem musel v MiniDLNA konfiguraci prodlužovat nějaký interval, po kterém se přehrávání přerušovalo.
Že se z /dev/sda stalo /dev/sdc je podezřelé. Máš disk připojený přes USB? Tam se mi nedávno jeden disk taky odpojil, ale neřešil jsem to dál.

Ano, připojeno přes USB, v jednom mám 32 GB flash, ta je samozřejmě bez uspávání a v pohodě, druhé USB je tento externí disk. Dokud nevypnu pomocí HD-IDLE, stále je v pohodě, ale po vypnutí se neprobere. Ještě vyzkouším, co by s tím diskem provedlo resetování routeru, to jsem zatím nezkoušel. Ale štve mě to, nechci kupovat nějaký NAS, když Turris slouží výborně a tu práci zastane. A ssd disk tam dávat také nechci.

Na komunikaci s USB diskem jsou v LInuxu dva protokoly, jeden normální a druhý podobný SCSI.
Asi můžeš zkusit ten druhý, měl by být výkonnější. Tuším googli UAS. Ale jestli vůbec bude fungovat uspávání netuším.
Nebo zkus jiný, dražší :slight_smile: rámeček k disku.
Nebo zkus ten SATA řadič. V Praze můžu jeden půjčit / věnovat. Ale ty levné se musí ladit - vypínat NCQ. Výhodou je rychlost, po poladění předvídatelnost a minimální vytížení procesoru.