DVB-T2 Geniatech T230

Nainstalovat jsem, nepomohlo, Port 1: Dev 3, If 0, Class=Vendor Specific Class, Driver=, 480M.
Podle linuxtv.org je potřeba si2158, ne si2157, takový balíček ale není k dispozici.

To bohužel právě závisí na verzi kterou máte a v daném článku na LinuxTV.org je popsané, že existují dva rozdílné typy, ale pro oba bychom měli mít k dispozici ovladače.

Pokud jste nainstaloval si2157, tak obsahuje podporu pro Si2147/Si2148/Si2157/Si2158, což je možné vidět v části Driver support na LinuxTV, případně v kernelu.

Bohužel tímto tunerem nedisponuji, ale máte nainstalovaný balíček kmod-dvb-usb? Vyzkoušel jste po nainstalování ovladačů restart routeru, zda se v dmesg nenachází něco, co by nám řeklo, proč stále nemáte ovladač pro Váš tuner?

Doporučuju postupovat dle návodu, který máme v dokumentaci.

kmod-dvb-usb mám, je tam i -v2. Dmesg píše stále totéž,

[  312.166757] usb 1-1.1: new high-speed USB device number 4 using fsl-ehci
[  312.252160] usb 1-1.1: config 1 interface 0 altsetting 0 bulk endpoint 0x86 has invalid maxpacket 188
[  312.252903] usb 1-1.1: language id specifier not provided by device, defaulting to English,

Turris vůbec netuší, co je zařízení zač. Strčil jsem tuner do počítače s ubuntu 16.04, bez stahování čehokoli hned ví:

[3670634.197773] usb 3-3: new high-speed USB device number 8 using xhci_hcd
[3670634.326034] usb 3-3: config 1 interface 0 altsetting 0 bulk endpoint 0x86 h                                           as invalid maxpacket 188
[3670634.326394] usb 3-3: language id specifier not provided by device, defaulti                                           ng to English
[3670634.327709] usb 3-3: New USB device found, idVendor=0572, idProduct=c688
[3670634.327711] usb 3-3: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber 

Bus 003 Device 008: ID 0572:c688 Conexant Systems (Rockwell), Inc. Geniatech T230 DVB-T2 TV Stick
|__ Port 3: Dev 8, If 0, Class=Vendor Specific Class, Driver=dvb_usb_cxusb, 480M

Vidím, že tuner Vám v počítači používá driver dvb_usb_cxusb. Je možné, že to používá ještě nějaký jiný ovladač, což lze zjistit pomocí příkazu lsmod jak je popsané v dokumentaci.

Pro instalaci tohoto konkrétního modulu na Turrisu je nutné provést přes SSH následující dva příkazy:

opkg update
opkg install kmod-dvb-usb-cxusb
1 Like

Funguje, díky. :blush:

Ahoj.
Na základě tvého příspěvku jsem si pořídil stejný tuner. Funguje, ale naladí pouze DVB-T Kanály. DVB-T2 nenalezne. Při instalaci ve Windows, nalezne všechno, včetně DVB-T2. Můžeš mne prosím postrčit, co dělám špatně?? Díky.

Já jsem na takový problém nenarazil. V čem kanály vyhledáváš? Není problém právě v tom sw? Já ladil rovnou v tvheadendu.

Ladím rovnou v tvheadendu, jako vždy. Vytvořil jsem si novou siť a veškeré nastavení původního tuneru smazal.
jakmile dám ladit, tuner mi nalezne jen DVB-T programy. Docela mne zarazilo, že jako TV adaptéry mám najednou dvě zařízení. Silicon Labs Si2168 #0 : DVB-C #0 a Silicon Labs Si2168 #0 : DVB-T #0.
Síť mám tedy přiřazenou k Silicon Labs Si2168 #0 : DVB-T #0. Možná dělám něco špatně v nastavení sítě. Dělal jsem všechno stejně jako s původním DVB-T tunerem.

Co ruční přidání? Tj napevno frekvence a zvolit DVB-T2. Ty dva tunery jsou správně, DVB-C je na kabelovku.

Ruční přidání jsem nezkoušel. Jdu zjistit, na které vysílače mám antény a frekvence… :slight_smile:

Tak nevím. Na kanále 26, frekvenci 514MHz nic nezachytím. Když dám tuner do počítače, zachytím… Není něco špatně s ovladači?? Instaloval jsem ovladače a firmware zmíněné v tomto threadu…

Takže už asi vím, kde je chyba. Není totiž Geniatech T230, jako Geniatech T230. Můj Geniatech T230 nepodporuje H.265/HEVC. Proto mi na počítači šli naladit programy DVB-T2, ale přehrával se pouze zvuk. Bohužel jsem tomu nevěnoval pozornost, jako nějaké nepodstatné lokální závadě. Na tvheadendu se DVB-T2 ani nenaladí. Takže pozor co kupujete.

Takže nové info.
Osobně se divím, že toto už nikdo neřešil. Nebo řešil a na komunitu se vyprdl. Zvláštní.
T230 totiž funguje, je ale potřeba poněkud přizpůsobit ladění kanálů v TVheadendu. Bohužel v předdefinovaném poolu českých multiplexů nejsou obsaženy údaje o vysílačích přechodových sítí, takže je potřeba je přidat ručně (nestačí jen kmitočet, viz níže).
Postup jsem náhodou našel zde: https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-zakladni-konfigurace-tvheadendu-pro-dvb-t-t2 Velice pečlivě si prostudujte zejména tu část s ručním nastavením muxů k prohledání, ke konci prvního přispěvku “Poznámka k DVB-T2”.
Dále pak narazíte na problém, který jsem popisoval ve svém příspěvku zde výše. Opravuji svůj výrok o tom, že Geniatech T230 nepodporuje H.265/HEVC. Byl to blábol a nikdo mne neopravil ani neupozornil. To, že na počítači s Windows 10 (jiné nemám vyzkoušené) nefunguje při přehrávání T2 obraz, není způsobeno tunerem T230, ale tím že Microsoft kodek HEVC/H.265 z Windows odstranil a ve své velkodušnosti jej za polatek umístil do Store. Naštěstí existují víceméně fungující alternativy zdarma. S frontendy na jiných platformách (Openelec, Libreelec, Android a Linux obecně, které podporují HW akceleraci H.265/HEVC) funguje přehrávání naprosto bezchybně.
Z toho ale vyplývá jedna důležitá záležitost a opravte mne někdo tentokrát pokud se zase pletu.
Pro příjem českého DVB-T2 na TVheadendu, stačí JAKÝKOLIV DVB-T2 tuner, který se dá sehnat a jde nainstalovat do Turrisu. O dekódování se nestará tuner samotný ani Turris, ale frontend. Úkolem tuneru se specifikací DVB-T2 je pouze z přijímaného spektra “vyseparovat” T2 kanály. To totíž DVB-T tunery neumí.
Tak snad jsem někomu pomohl…

4 Likes

Ja riesim asi dost podobny tuner:
DVB-T2 Geniatech T230C2
Ide o EVOLVEO SIGMA-T2 (kupil som si ho, pretoze jeho predchodcu - EVOLVEO MARS som v pohode rozbehal).

v podstate som robil rovnake kroky, len podla tohto navodu som stahoval trosku iny FW.

Spat v LinuxTV navode som v kroku “Check if firmware loaded” v dmesg vypise vycital, ze taktiez pouziva driver: dvb_usb_cxusb.
ten uz som nainstaloval:

root@turris:~# opkg install kmod-dvb-usb
Package kmod-dvb-usb (4.4.196+0-1-f90a52a6230ecb072f657fce5aebd444-0) installed in root is up to date.
root@turris:~# opkg install kmod-dvb-usb-cxusb
Package kmod-dvb-usb-cxusb (4.4.196+0-1-f90a52a6230ecb072f657fce5aebd444-0) installed in root is up to date.

Kazdopadne, po stiahnuti firmwaru do /lib/firmware, instalacii kmod-dvb-usb-cxusb a reboote dostavam stale

[  138.765263] usb 1-1.1: new high-speed USB device number 3 using fsl-ehci

:confused:

Uvedený USB DVB tuner nevlastním, ale pokud-li máte nainstalované i tyto balíky:

opkg install kmod-media-tuner-si2157 && opkg install kmod-dvb-si2168

a i tak to stále v dmesg najdete pouze řádek, který zminujete, tak je potřeba ověřit, zda Evolveo Sigma DVB-T2 má stejné USB ID jako Geniatech T230C2 tedy 0xc68a, pokud ano, tak ten bohužel prozatím není podporovaný jak u nás, tak ani v kernelu. Našel jsem, že patche, které přidávají podporu byly zaslány a jsou dohledatelné v mailing listech (zde, zde a zde), ale vypadá to, že tam není žádný další progress. V tuto chvíli je tedy potřeba použít patche, které přidávají podporu toho modul, otestovat tuner, že je detekovaný a že funguje a poslat nám pull request, aby to bylo součástí Turris OS.

Ja som mal podobny problem s Geniatech_T230C na omnii.
Ak by niekto poradil ako aplikovat tie patche tak to mozem otestovat a vytvorit pull request, nemam vsak k dispozicii Geniatech_T230C2

Na moxe ale uz tento problem nemam. Tam najskor skopirujem dvb-demod-si2168-d60-01.fw dvb-tuner-si2141-a10-01.fw do /lib/firmware nainstalujem nasledovne baliky a vsetko funguje.

kmod-dvb-core
kmod-dvb-si2168
kmod-dvb-usb
kmod-dvb-usb-cxusb
kmod-dvb-usb-v2
kmod-media-tuner-si2157
kmod-dvb-usb-cxusb

@quick100 podla https://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T2_USB_Devices ten tvoj tuner potrebuje rovnaky firmware ako ten moj Geniatech_T230C

diky za odpoved.
Ano, tie baliky nainstalovane mam a to zariadenie sa identifikuje presne tak - tu je dmesg z Fedory 31:

[18408.659302] usb 1-6: new high-speed USB device number 13 using xhci_hcd
[18408.786250] usb 1-6: New USB device found, idVendor=0572, idProduct=c68a, bcdDevice= 8.00
[18408.786255] usb 1-6: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[18408.786258] usb 1-6: Product: EyeTV Stick
[18408.786261] usb 1-6: Manufacturer: Geniatech
[18408.786263] usb 1-6: SerialNumber: 161206

povedal som si, ze si rozbeham tvheadend server priamo na media centri (OSMC na RPi3) - ten ho detekuje krasne, ale zase ho nevidi tvheadend (?)

  • velmi rad si opatchujem kernel a submitnem PR, ale vobec netusim kam. Existuje nejaky guide pre novych vyvojarov?

Poradil by mi prosím někdo, jaký a kde koupit v Česku DVB-T2 přijímač, který bude na Turrisu 1.0 s aktuálním OS 3.11.10 a jeho Linux kernelem 4.4 fungovat tak nějak bez rekompilace jádra, ovladačů, posílání pull requestů a dalších komplikací (na které si netroufám)?
Předem moc dík. (Přečetl jsem tady snad všechno relevantní a pořád tápu.)

UPDATE: DVB-T2 DVBSky T330 funguje

2 Likes

U nás nevím, ale není problém to koupit v Číně, za pár korun. Typicky do 200kč.
Problém je pouze s délkou dodací doby. Jinak pokud chceš koupit jen a jen u nás, hledej nějaký typ, který je zde jako bezproblémový popsán a hledej ne podle názvu, ale podle typu čipu. Určitě něco najdeš na Alze, nebo v CZC.
Třeba tohle by snad mělo být ono: https://www.czc.cz/evolveo-sigma-t2/218951/produkt
Nicméně když vidím tu cenu, tak si říkám, že se asi někdo po***l v kině… :frowning:

Každopádně instalace ovladače není nic složitého, co by laik nezvládl, třeba i podle zde uveřejněných návodů a nakopírování firmware také…

to je presne ten typ o ktorom pisem vyssie.

anyways, niekto updatol info k tomuto modelu, od kernelu v5.4 je supportovany. Pravdepodobne sa to da nejakym sposobom backportnut, ale netusim ako.
https://linuxtv.org/wiki/index.php/Geniatech_T230C2

1 Like